Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne kojarzą nam się z latem, ale i zimą słońce potrafi wyrządzić krzywdę, zwłaszcza w rozrzedzonym górskim powietrzu, gdy odbija się od śniegu. Co na oparzenia słoneczne powinno się stosować w pierwszej kolejności? Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na oparzenia słoneczne? Jakie substancje zawiera typowy  krem na oparzenia słoneczne? Co robić, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Oparzenia słoneczne

Promieniowanie słoneczne, oprócz promieniowania podczerwonego i światła widzialnego, zawiera w sobie także promieniowanie ultrafioletowe, w tym – niezwykle szkodliwe w dużych dawkach, wywołujące oparzenia słoneczne promieniowanie UVB i wzmacniające jego działanie promieniowanie UVA. Pod wpływem promieni UVB na skórze powstaje rumień, dając o sobie znać nie tylko czerwoną barwą, ale i piekącym bólem.

Pierwsze objawy oparzenia słonecznego występują w ciągu nie więcej, niż 4 godzin, natomiast swoje apogeum oparzenie słoneczne osiąga po około 12 godzinach. To dlatego skóra poparzona w czasie „kąpieli słonecznej” między śniadaniem a obiadem, najbardziej boli w nocy. Oparzenie słoneczne utrzymuje się do 3, maksymalnie 4 dni, po czym całkowicie zanika, pozostawiając na skórze opaleniznę.

Zobacz też: Pantenol-D pantenol na oparzenia. Lek, krem, maść

Oparzenia słoneczne – skutki długofalowe

Po kilku, kilkunastu dniach od oparzenia słonecznego, dochodzi do szybkiego złuszczania się opalonej skóry. Całe jej płaty zaczynają schodzić z ciała. W ich miejscu pozostają jaśniejsze plamy. Z pewnością nie jest to ten efekt estetyczny, o który chodziło… Niestety, niekiedy oparzenia słoneczne mają też skutki dalekosiężne, ujawniające się po wielu latach, do których zaliczyć można poważne choroby, z rakiem skóry (czerniakiem) na czele.

Oparzenia słoneczne – kiedy uważać na słońce?

O oparzenia słoneczne najłatwiej w naszej części globu w okresie od wiosny do końca lata, gdy słońce świeci najdłużej i znajduje się najwyżej nad horyzontem. Najsilniejsze promieniowanie jest między godziną 11 a 15, wtedy też zaleca się całkowitą rezygnację z kąpieli słonecznych osobom o jasnej karnacji, natomiast osoby o ciemniejszej skórze powinny ilość czasu spędzanego na słońcu ograniczać.

W szczególnych wypadkach może też dojść do poważnych oparzeń słonecznych zimą – do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w górach, gdzie na pewnej wysokości powietrze staje się bardziej rozrzedzone i promienie słoneczne z większą siłą działają na skórę. Efekt ten jest spotęgowany poprzez odbicie promieni od śniegu. Dlatego tak łatwo w górach, zimą o oparzenie słoneczne twarzy – zazwyczaj jedynej nieosłoniętej części ciała.

Aby uniknąć oparzeń słonecznych należy stosować się do zaleceń dotyczących przebywania na słońcu, a także stosować kremy ochronne z filtrem UV. Nie należy też korzystać z solarium po opalaniu się w naturalnych warunkach.

Oparzenia słoneczne I i II stopnia

Słońce powoduje zazwyczaj oparzenia, które w medycznej nomenklaturze mieszczą się w kategoriach oparzeń I i II stopnia. Co to znaczy?

  • Oparzenia słoneczne I stopnia: to oparzenia objawiające się rumieniem, miejscowo podwyższoną temperaturą skóry, bólem o umiarkowanym nasileniu.
  • Oparzenia słoneczne II stopnia: rumień jest rozległy, skóra rozgrzana, ból piekący o dużym nasileniu, może się pojawiać intensywny wysięk surowiczy.

Co na oparzenia słoneczne?

Co na oparzenie słoneczne? Doraźnie z pomocą przyjdzie farmakologia, a także domowe sposoby na oparzenie słoneczne. Jeżeli chodzi o środki na oparzenia słoneczne dostępne w aptekach, od lat dużą popularnością cieszą się specyfiki bazujące na właściwościach substancji o nazwie pantenol. Jest to organiczny związek chemiczny, alkohol polihydroksylowy, analog kwasu pantotenowego. Aerozol, pianka, żel albo krem na oparzenia słoneczne z pantenolem będą łagodzić rumień i związane z nim dolegliwości, pielęgnować oparzoną skórę, stymulować proces odnowy komórek.

Oprócz pantenolu, kremy na oparzenia słoneczne zawierają też często w swoim składzie allantoinę, witaminy E oraz A, olej rzepakowy, masło shea, ekstrakt z liści aloesu czy nagietka lekarskiego. Ceny preparatów na oparzenia słoneczne wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Zobacz: Kremy na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli uszkodzenia skóry nie są zbyt duże, albo w najbliższej okolicy nie ma apteki, można wykorzystać domowe sposoby na oparzenia słoneczne.

Skórę zniszczoną przez słońce należy przede wszystkim schłodzić. Dlatego dobrze jest wziąć kąpiel w letniej wodzie. Nie powinna ona jednak być zbyt zimna, aby nie zafundować organizmowi szoku termicznego.

Oparzone miejsca można obłożyć zimnymi kompresami. Za najskuteczniejsze uchodzą okłady z zimnego kefiru lub maślanki. Nie tylko schłodzą one skórę, ale dostarczą jej witamin A i E. W podobny sposób można wykorzystać na przykład miód. Bezpośrednio na oparzenia słoneczne można przykładać też plasterki zielonego ogórka. Kojące działanie będzie miał również sok z aloesu.

W przypadku oparzeń słonecznych ważne jest też, by pić dużo wody.

Czytaj też: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down