Wskazaniem do odczulania jest alergia, której objawy obniżają komfort życia pacjenta, a leczenie środkami farmakologicznymi nie przynosi rezultatów. Odczulanie jest nowoczesną metodą leczenia, która potrafi zmienić przebieg choroby alergicznej. Nie jest jednak proponowana wszystkim pacjentom, gdyż istnieje wiele przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Sprawdź, na czym polega odczulanie i kiedy warto się odczulić.

 odczulanie

Odczulanie

Z każdym rokiem wzrasta liczba pacjentów cierpiących z powodu alergii. Szacuje się, że przewlekłe choroby alergiczne ma 150 mln Europejczyków. Tylko w Polsce na objawy uczulenia skarży się 40 proc. społeczeństwa. Naukowcy alarmują, że do 2025 roku alergię będzie miała co druga osoba mieszkająca w Europie. Żeby zapobiec epidemii chorób alergicznych, poszukuje się coraz nowszych metod leczenia - jedną z takich metod jest immunoterapia, czyli odczulanie.

Immunoterapia to jedyna przyczynowa metoda leczenia alergii. Odpowiednio przeprowadzona jest w stanie zmienić przebieg choroby. Zalecana jest głównie pacjentom z poważnym przebiegiem choroby alergicznej, którzy nie mogą całkowicie wyeliminować alergenu z codziennego życia, a leczenie farmakologiczne nie znosi objawów chorobowych. Zwłaszcza osobom cierpiącym na alergiczny nieżyt nosa, astmę oraz uczulonym na jad owadów błonkoskrzydłych. Wśród przeciwwskazań do immunoterapii wymienia się:

  • chorobę wieńcową,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • złośliwe nowotwory.

Na czym polega odczulanie?

Odczulanie polega na stopniowym podawaniu choremu coraz większych dawek wyciągów alergenowych aż do wytworzenia tzw. tolerancji immunologicznej, czyli zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania objawów choroby. Jak to możliwe? Na skutek zetknięcia się z alergenem, organizm człowieka zaczyna wytwarzać przeciwciała klasy IgE. Immunoglobuliny E stymulują komórki organizmu do wytwarzania różnego rodzaju substancji, które wywołują stan zapalny.

Mechanizm odczulania nie jest do końca jasny, ale naukowcy zakładają, że pod wpływem wyciągów alergenowych, organizm produkuje inne przeciwciała – klasy IgG, IgA, IgM, które blokują wytwarzanie przeciwciał IgE. Wyciągi alergenowe można podawać podskórnie (szczepionka), podjęzykowo lub doustnie. Cały proces odczulania trwa średnio od 3 do 5 lat.

Odczulanie na kota i psa

Leczenie alergii polega głównie na unikaniu ekspozycji na alergen, który wywołuje reakcję uczuleniową oraz stosowaniu środków farmakologicznych, które niwelują objawy. W przypadku uczulenia na zwierzęta domowe, unikanie kontaktu z alergenem oznacza pozbycie się z domu ukochanego pupila, co dla wielu alergików jest nie do zaakceptowania. Wielokrotnie pacjenci wolą znosić latami objawy alergii, aniżeli szukać nowego domu dla czworonożnego przyjaciela. W takich sytuacjach warto spróbować immunoterapii.

Badania potwierdzają skuteczność odczulania na kota i psa, zwłaszcza u pacjentów z astmą atopową. Zdaniem ekspertów odczulanie znacząco zmniejsza nadwrażliwość oskrzeli na alergeny zwierząt.

Odczulanie na roztocza

Immunoterapia jest także zalecana w przypadku przewlekłego i uciążliwego uczulenia na roztocze kurzu domowego. Roztocza są niewielkich rozmiarów pajęczakami, które żywią się ludzkim naskórkiem. Najwięcej pajęczaków można znaleźć w naszych sypialniach. Żyją w poduszkach, kołdrach, materacach i zostawiają tam odchody, które są dla człowieka alergenami. Roztocza rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Zimą giną, ale pozostawione przez nie odchody mogą uczulać przez cały rok.

Pacjenci z alergią na roztocza kurzu domowego powinni często wietrzyć i odkurzać, a także pozbyć się z domu przedmiotów, na których osiada kurz, takich jak zasłony, dywany, firanki. Jeśli unikanie ekspozycji na alergeny nie przyniesie rezultatu, chorzy powinni rozważyć przeprowadzenie odczulania na roztocza. Wskazaniem do immunoterapii jest przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa i astma.

Odczulanie biorezonansem

Warto także wspomnieć o odczulaniu biorezonansem magnetycznym – metodzie oferowanej przez gabinety medycy alternatywnej. Biorezonans magnetyczny jest opracowaną w XX wieku metodą wykorzystującą impulsowe pole magnetyczne do diagnostyki oraz leczenia wielu chorób, w tym alergii.

Metoda opiera się na założeniu, że każdy patogen ma swoją częstotliwość rezonansową (drgań). Biorezonans ma wykrywać tę częstotliwość, a następnie wprowadzać patogeny w takie drgania, które prowadzą do ich rozpadu. Zwolennicy medycyny naturalnej powołują się na badania, które potwierdzają skuteczność odczulania biorezonansem, natomiast środowisko lekarskie taką metodę odczulania traktuje jak placebo lub nowszą wersję elektroakupunktury.

Autor: Joanna Woźniak

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Bousquet J., Lockey R.F., Malling H.-J., Immunoterapia alergenami: szczepionki terapeutyczne w chorobach alergicznych cz. I. Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia, Alergia Astma Immunologia, 2000, 5(1), 7-30.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down