Astma alergiczna może pojawić się zarówno u dziecka, jak i u osoby dorosłej. Na szczęście dzięki odpowiedniemu leczeniu i stosowaniu się do pewnych zasad, można zmniejszyć częstotliwość występowania jej objawów. Jakie leki stosuje się w przebiegu astmy alergicznej?
Objawy astmy alergicznej
Do objawów astmy alergicznej zaliczamy przede wszystkim:
- charakterystyczny, świszczący kaszel,
- kaszel sezonowy, pojawiający się w określonych porach roku,
- kaszel nasilający się w nocy,
- napady duszności, które ustępują dopiero po podaniu leków.
Dodatkowo, pojawić mogą się również napady kaszlu po wysiłku, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz przedłużający się kaszel już po zakończonej infekcji. Powyższe objawy w dużej mierze dotyczą również astmy o podłożu niealergicznym.
Jedynie astmie alergicznej towarzyszą takie symptomy, jak:
- zapalenie spojówek,
- alergiczny nieżyt nosa,
- atopowe zapalenie skóry.
Warto wiedzieć, że atak astmy alergicznej może wystąpić na skutek silnych emocji, np. zdenerwowania.
Leki na astmę alergiczną
Leczenie astmy alergicznej ma charakter objawowy i polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z alergenem, który ją wywołuje. Dodatkowo stosuje się leki przeciwhistaminowe, które hamują reakcje alergiczne organizmu oraz kortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie i mają wpływ na rozszerzenie oskrzeli.
Należy pamiętać, że nieleczona lub nieprawidłowo leczona astma może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób, np. zwłóknienia płuc lub rozedmy. W niektórych przypadkach może się również rozwinąć zespół przewlekłego serca płucnego.
Astma alergiczna u dzieci
Rozwojowi astmy alergicznej najczęściej sprzyjają:
- pyłki roślin,
- roztocza kurzu,
- sierść zwierząt,
- dym tytoniowy,
- pleśnie i grzyby,
choć pojawienie się jej u dziecka może być uwarunkowane genetycznie. Jeśli choruje jeden z rodziców, ryzyko wystąpienia astmy u dziecka to 30%, jednak jeśli dotyczy to obojga rodziców, prawdopodobieństwo wzrasta aż do 80%. Ryzyko rozwoju astmy zwiększa również nadwaga oraz otyłość. Astma alergiczna może pojawić się już u kilkulatka, wówczas musi on zostać objęty opieką alergologa.
Domowe sposoby na astmę alergiczną
Astmy alergicznej nie należy leczyć domowymi sposobami, a każdy chory powinien znajdować się pod stałą opieką lekarską i regularnie odwiedzać specjalistę. Na szczęście, dzięki przestrzeganiu niektórych zasad, astmę można opanować na tyle, by nie wywierała ona większego wpływu na codzienne życie i go nie utrudniała.
Przede wszystkim należy starać się:
- unikać kontaktu z alergenem,
- dbać o czystość w domu,
- wietrzyć często pomieszczenia.
Warto zadbać również o kondycję fizyczną poprzez lekką gimnastykę czy spacery. Jeśli reakcje alergiczne się pojawią, należy leczyć je zawsze do końca, a jakiekolwiek stany zapalne dróg oddechowych trzeba likwidować w zalążku. O astmie kontrolowanej mówimy, gdy jej objawy występują rzadziej niż 2 razy w tygodniu lub wcale, nie przerywają aktywności fizycznej i nie wybudzają pacjenta ze snu.
Leczenie astmy alergicznej
W leczeniu astmy alergicznej niezwykle istotne jest stwierdzenie na co pacjent jest uczulony. W tym celu wykonuje się testy skórne, które polegają na nałożeniu na przedramiona chorego kropli alergenów oraz substancji sprawdzających reakcje jego skóry. Następnie wykonuje się delikatne zadrapania tam, gdzie umiejscowione są alergeny i czeka się na wystąpienie odczynów. Zwykle trwa to kilkanaście minut.
U chorych przeprowadza się także badanie krwi na obecność swoistych przeciwciał klasy IgE przeciw alergenom wziewnym, oraz spirometrię, która mierzy stopień zwężenia oskrzeli i ilość powietrza, jaką pacjent wydycha, w stosunku do powietrza pobieranego przy wdechu.
Astma alergiczna u dorosłych
Osoby, u których leczenie objawowe nie przynosi najlepszych rezultatów, mogą poddać się immunoterapii swoistej, zwanej potocznie odczulaniem. Polega ona na podawaniu pacjentowi szczepionki zawierającej jeden lub więcej alergenów, co ma poskutkować ich tolerowaniem przez organizm. Według Światowej Organizacji Zdrowia to jedyny znany sposób leczenia, który może znacząco zmienić przebieg choroby alergicznej i doprowadzić do jej wyleczenia. Niestety w praktyce immunoterapia nie zawsze kończy się sukcesem - u niektórych dochodzi jedynie do nieznaczonego złagodzenia objawów alergii, inni w ogóle nie reagują na odczulanie.
Immunoterapia swoista wiąże się z dość dużym ryzykiem wystąpienia reakcji niepożądanych, dlatego jest zawsze przeprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza.
Czym jest astma alergiczna?
Astma alergiczna to najczęściej występujący rodzaj astmy, nazywanej też dychawicą. O chorobie tej mówimy gdy w wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do nadreaktywności oskrzeli. Ich skurcze są wówczas swego rodzaju reakcją obronną. Aż 80% przypadków astmy u dzieci i około 50% u dorosłych jest związanych z alergią. Pozostałe są wywoływane m.in. przez częste infekcje, w wyniku wysiłku fizycznego lub przyjmowania aspiryny.
Autor: Olga Szymkowiak
Czytaj też: