Ból pod mostkiem jest niespecyficznym objawem, który można świadczyć o wielu chorobach. Zwykle jest kojarzony z zawałem mięśnia sercowego, ale może także wskazywać na choroby układu pokarmowego, oddechowego oraz kostno-stawowego. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu w mostku.
Ból pod mostkiem
Kłujący, piekący, rozpierający, opasający, utrudniający oddychanie, nasilający się przy dotyku – tak pacjenci najczęściej opisują ból pod mostkiem. Ból w okolicy mostka jest kojarzony przede wszystkim zawałem serca. Należy jednak pamiętać, że nie tylko choroby serca objawiają się w ten sposób. Ból w mostku jest niespecyficznym objawem, który może świadczyć o wielu chorobach - układu pokarmowego, oddechowego czy kostno-stawowego.
Dlatego nie należy go lekceważyć. Tego typu dolegliwości powinno się skonsultować z lekarzem, który podstawi wstępną diagnozę na podstawie opisanych dolegliwości oraz skieruje pacjenta na badania diagnostyczne.
Przyczyny bólu w mostku
Dolegliwości bólowe odczuwane w mostku lub jego okolicy mogą być symptomem wielu różnych chorób. Wśród najczęstszych przyczyn bólu w mostu wymienia się:
- zawał mięśnia sercowego,
- chorobę niedokrwienną serca,
- chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- zapalenie osierdzia,
- rozwarstwienie aorty,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- pęknięcie przełyku,
- przepuklinę rozworu przełykowego,
- zapalenie opłucnej,
- pęknięcie przełyku,
- kamicę żółciową,
- zapalenie trzustki,
- nerwobóle,
- nerwica,
- choroby kostno-stawowe.
Ból pod mostkiem – czy to może być zawał?
Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych. Z danych GUS wynika, że stanowią niemal 50 proc. wszystkich zgonów w Polsce. Nic więc dziwnego, że obawiamy się zawału serca, a ból pod mostkiem w pierwszej kolejności kojarzymy właśnie z nim.
Gniotący i uciskający ból w tej okolicy jest klasycznym objawem zawału, ale należy pamiętać, że zwykle towarzyszą mu inne objawy, takie jak kołatanie serca, zimne poty, płytki oddech, zmęczenie, zawroty głowy oraz uczucie lęku. Ból za mostkiem typowy dla zawału serca często promieniuje do lewego ramienia. Charakterystyczne jest także to, że pojawia się nagle i zwykle nie ustępuje po odpoczynku. W przypadku podejrzenia zawału mięśnia sercowego należy jak najszybciej wezwać pomoc – zadzwonić pod numer 112 lub do lekarza, który przyjedzie na wizytę domową.
Ból za mostkiem w chorobie wrzodowej
Ból w okolicy mostka towarzyszący chorobie wrzodowej żołądka lub/i dwunastnicy rzadko ma charakter ostry lub piekący. Zwykle jest opisywany jako ból tępy i gniotący. Trwa najczęściej kilka godzin. Charakterystyczne jest to w przypadku wrzodów żołądka ból pojawia się po posiłku, natomiast w chorobie wrzodowej dwunastnicy – na czczo. Oprócz bólu odczuwanego w okolicy mostka pacjenci z chorobą wrzodową skarżą się na wzdęcia, wymioty, nudności oraz odbijanie się. Jeśli ból jest wyjątkowo silny, ostry i rozdzierający może być oznaką perforacji wrzodu. Wówczas wymaga pilnej hospitalizacji.
Przyczyna powstawania wrzodów nie jest do końca znana. Uważa się, że rozwija się na skutek zakażenia bakterią Helicobacter Pylori.
Piekący ból w mostku przy przepuklinie rozworu przełykowego
Piekący ból w mostku może świadczyć o przepuklinie rozworu przełykowego. Istotą choroby jest przemieszczanie się części żołądka przez rozciągnięty rozwór przełykowy, będący częścią przepony, do klatki piersiowej. U zdrowej osoby rozwór przełykowy stanowi barierę dla żołądka. Uniemożliwia mu przedostanie się do klatki piersiowej. Przepuklinie rozworu przełykowi towarzyszy zgaga, dlatego ból za mostkiem ma charakter palący lub piekący. Objawy towarzyszące to:
- uczucie pełności w żołądku,
- ból przy przełykaniu,
- wymioty,
- puste odbijanie się,
- suchy kaszel,
- świszczący oddech,
- duszność.
Specyficzne dla tej jednostki chorobowej jest to, że ból pod mostkiem nasila się w pozycji leżącej lub podczas pochylania się. Chorobę leczy się głównie objawowo. Niekiedy konieczne jest leczenie chirurgiczne.
Ból mostka przy dotykaniu
Ból mostka przy dotykaniu może mieć związek ze stanem zapalnym, urazem lub chorobą zwyrodnieniową odcinka piersiowego kręgosłupa, która powoduje ucisk na nerwy. Najczęściej jest ostry, przeszywający oraz nasila się przy dotykaniu, wysiłku fizycznym i kaszlu. Bardzo często promieniuje wzdłuż unerwienia. Jeśli za ból mostka odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie konieczna będzie rehabilitacja.
Ból mostka przy dotykaniu pojawia się także w zespole Tietze’a, czyli chorobie charakteryzującej się stanem zapalnym stawów żebrowo-mostkowych. Często bywa przez pacjentów mylony z bólem „zawałowym”, gdyż także promieniuje do barku lub ramion. Leczenie zespołu Tietze’a polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Ból w mostku przy oddychaniu
Ból w mostku przy oddychaniu jest charakterystyczny dla zapalenia opłucnej – choroby, która jest częstym powikłaniem zapalenia płuc, gruźlicy, a także niewydolności nerek, serca lub wątroby. Ból w mostku w przebiegu zapalenia opłucnej zwykle pojawia się nagle i towarzyszy mu duszność. Najczęściej pacjenci opisują go jako ostry, silny i kłujący ból, nasilający się przy wdechu, kaszlu lub ruchach tułowia. Zwykle towarzyszą mu dreszcze, gorączka oraz zimne poty. Leczenie zapalenia opłucnej polega na przyjmowaniu antybiotyków. Pacjenci zażywają także leki obniżające gorączkę. W rzadkich przypadkach konieczne jest wykonanie drenażu opłucnej.
Autor: Joanna Woźniak
Czytaj:
- Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, leczenie
- Co to jest przepuklina żołądka? Przyczyny, objawy, leczenie
- Jakie są objawy nietypowe refluksu? Co warto wiedzieć?
- Zawał serca - jakie są objawy? Przyczyny i leczenie
- Kłucie w sercu - co oznacza? Przyczyny, leczenie
Bibliografia:
- Mackiewicz A., Wojtuń S., Gil J., Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (1), p. 25–31.
- Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2011, 7 (1), p. 9-16.