Dla osób cierpiących na zaburzenie, jakim jest nerwica serca, leczenie domowe stanowi doskonałe uzupełnienie metod psychoterapeutycznych oraz psychiatrycznych. W jaki sposób można sobie pomóc na własną rękę?

nerwica-serca

Leczenie domowe nerwicy serca

Częste kłucie pod żebrami, duszności, przyspieszona praca serca, panika – te objawy mogą być atakiem nerwicy serca. Oczywiście, jeśli tego typu incydent pojawia się po raz pierwszy warto zadzwonić po karetkę. Często wystarczy wiedza, racjonalne wyjaśnienie i odrobina spokoju, by objawy zaczęły ustępować. Pamiętając o tym, częściej i skutecznie będziesz w stanie pomoc sobie samodzielnie w domu.

Domowe leczenie nerwicy serca - wiedza

Nerwica serca jest schorzeniem, którego objawy somatyczne dotyczą wprawdzie układu sercowo-naczyniowego, lecz faktycznym ich źródłem są zaburzenia w sferze emocjonalnej. Innymi słowy, choć serce kłuje i kołacze, w rzeczywistości nic mu nie dolega. To nie zawał, nie migotanie przedsionków. To nerwy. W wielu przypadkach osobie chorej wystarczy więc racjonalne i wiarygodne wyjaśnienie przyczyn występujących zaburzeń, by istotnie zredukować ich natężenie.

Pamiętajmy, że nerwica serca postępuje w schemacie błędnego koła, gdzie lęk prowadzi do wyrzutu hormonów stresu, te zaś chwilowo wpływają na działanie serca, co z kolei prokuruje dalsze napięcia lękowe. Wystarczy przerwanie tego łańcucha, odwrócenie uwagi pacjenta od trapiących go dolegliwości, by organizm zaczął odbudowywać swoistą odporność na tego typu bodźce. Cel ten można osiągnąć w czasie profesjonalnej psychoterapii, ale też nie wychodząc z domu. Często wystarczy uspokajająca rozmowa z bliską osobą.

Domowe leczenie nerwicy serca - zioła

Oprócz psychoterapii, w leczeniu profesjonalnym wykorzystuje się też środki farmakologiczne – obniżające pozom lęku oraz o działaniu przeciwdepresyjnym, są to silne leki, przyjmowane pod nadzorem psychiatry. Leczenie można wspomóc środkami ziołowymi i naturalnymi. W domowym leczeniu nerwicy serca przydatne będą przede wszystkim:

  • melisa – najczęściej stosowany ziołowy środek na uspokojenie. Redukuje poziom lęku, działa przeciwdepresyjnie, ułatwia zasypianie. Działa też rozkurczowo, co może mieć znaczenie o tyle, że objawy dolegliwości żołądkowo-jelitowych częstokroć błędnie są utożsamiane z chorobami serca, potęgując rozwój nerwicy.
  • kozłek lekarski, czyli popularna waleriana. Redukuje czynności ośrodkowego układu nerwowego. Wycisza, łagodzi lęk, zmniejsza napięcie nerwowe a także mięśniowe.
  • lawenda – olej lawendowy tonuje stany napięcia, pomaga opanować stany histeryczne, ma lekkie działanie przeciwdepresyjne.
  • głóg – obniża ciśnienie tętnicze, stabilizuje pracę serca, redukuje więc czynniki sprzyjające wystąpieniu stanów nerwicowych.

Domowe leczenie nerwicy serca – styl życia

Nerwica serca często dotyka osoby z tak zwaną osobowością typu A, a więc takie, które dążą do konfrontacji, żyją w nieustannymi napięciu, a jednocześnie bardzo źle znoszą stres. O ile ostatni z wymienionych elementów układanki trudno jest wyeliminować bez pomocy psychoterapeuty, a nawet psychiatry, o tyle z pozostałymi można się zmierzyć na własną rękę. Podstawą jest eliminacja czynników stresogennych z własnego życia.

W tym celu należy zdiagnozować i uczciwie względem samego siebie wyszczególnić te sytuacje, relacje, zdarzenia, lub osoby, które są źródłem napięć. Niekiedy zmiana życiowych nawyków wymaga wyłącznie odpuszczenia pogoni za kolejną premią w pracy. Niekiedy należy przewartościować pogląd na rozmaite życiowe kwestie. Do skrajności należą sytuacje takie, jak zmiana pracy, czy rozstanie z życiowym partnerem.

Domowe leczenie nerwicy serca – przyroda

Ucieczka z miasta do lasu, na łono natury, choć brzmi trywialnie, w rzeczywistości jest doskonałym sposobem, który warto wykorzystać, jeśli próbujemy wyrwać się z sideł nerwicy. Z kilku powodów:

  • zaburzenie rutynowego harmonogramu dnia, dłuższa podróż samochodem, inna perspektywa, piękne widoki – to wszystko pozwala zapomnieć o (rzekomo) sercowych dolegliwościach. Już kilka godzin emocjonalnego odprężenia stanowi czas, który organizm jest w stanie wykorzystać do odprężenia, a tym samym zmniejszenia napięcia.
  • wyjazd za miasto, to aktywność fizyczna. Spacer na świeżym powietrzu jest jednym z podstawowych narzędzi zmniejszających ryzyko faktycznych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroba wieńcowa, czy wszelkiego rodzaju arytmie.
  • promienie słoneczne i duża dawka tlenu, do doskonała mieszanka antydepresyjna. Pamiętajmy, że depresja może być nie tylko jednym z powikłań nerwicy serca, ale też czynnikiem ryzyka, sprzyjającym występowaniu zaburzeń lękowych.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down