Na nadciśnienie tętnicze krwi warto wypróbować kilka sposobów. Mówi się o wysokiej skuteczności obniżenia go ziołami. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań można wprowadzić je do codziennej diety. Jakie zioła są najlepsze na wysokie ciśnienie tętnicze i jak je przygotowywać?
Co oznacza nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze krwi to sytuacja, w której oba lub jeden z dwóch wskaźników ciśnieniowych przekraczają normy. Prawidłowe ciśnienie tętnicze dotyczy wyniku 120/80 mm Hg. Jeżeli po przynajmniej dwukrotnym zmierzeniu ciśnienia tętniczego przez lekarza ciśnieniomierz będzie wskazywał na 140/90 mm Hg lub wyżej, oznacza to, że pacjent cierpi na nadciśnienie lecznicze.
Niezależnie od pomiarów wykonywanych w gabinecie lekarskim, warto samemu kontrolować wysokość ciśnienia w warunkach domowych.
Jeśli zostanie zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze u pacjenta, musi się on poddać odpowiedniemu postępowaniu i/lub leczeniu, do którego warto włączyć różnorakie zioła. Ich stosowanie jest powinno mieć miejsce tylko wówczas kiedy lekarz na to zezwoli. Niektóre zioła na nadciśnienie tętnicze mogą bowiem ograniczać działanie przyjmowanych leków, wchodzić z nimi w niepożądane dla organizmu chorego reakcje, itp.
O przebiegu kuracji, dawkowaniu, itd. zawsze powinien decydować lekarz.
Czym grozi nadciśnienie tętnicze?
Nie można lekceważyć nadciśnienia tętniczego ponieważ nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do zgonu, na skutek wystąpienia np. zawału serca, czy udaru mózgu.
Nadciśnienie tętnicze może długo pozostać niezauważone ponieważ początkowo nie zawsze daje jakiekolwiek objawy.
Postępujące nadciśnienie tętnicze powoduje szereg zaburzeń w funkcjonowaniu ustroju człowieka, m.in. ze strony:
- mózgu,
- serca,
- nerek,
- oczu,
- słuchu, itd.
Dlatego tak ważna jest obserwacja własnego stanu zdrowia połączona z przeprowadzaniem regularnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi.
Jakie są metody zbijania nadciśnienia tętniczego?
Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo może okazać się jedną ze skutecznych metod obniżania ciśnienia tętniczego krwi. Trzeba jednak wiedzieć jakie zioła stosować, w jakim czasie oraz w jaki sposób je przygotowywać. Naturalne kuracje na bazie preparatów roślinnych mogą stanowić dobry dodatek do głównego leczenia ale decyzję o tym podejmuje lekarz.
Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą przeciwdziałającą nadciśnieniu tętniczemu jest podawanie ustalonych przez lekarza leków zgodnie z odpowiednim dawkowaniem.
Poza tym wysokie ciśnienie tętnicze z reguły obniża się po wprowadzeniu w życie kilku zmian, dotyczących między innymi:
- zwiększenia aktywności fizycznej,
- zmiany diety,
- zrzucenia nadwyżki kilogramowej,
- zaprzestanie palenia papierosów,
- nie nadużywania alkoholu.
Jakie zioła na nadciśnienie tętnicze?
Czy istnieją skuteczne zioła na nadciśnienie? Na początek należy wymienić głóg, w którego kwiatach i owocach mnożą się dobroczynne dla naczyń krwionośnych oraz serca składniki, takie jak np.:
- fenolokwasy,
- garbniki,
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- pektyny,
- flawonoidy,
- aminy,
- fitosterole.
Innym ziołem, które sprzyja obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi jest jemioła. Oprócz tego, że dzięki tej roślinie choremu spada ciśnienie, rozszerza ona naczynia krwionośne, działa wyciszająco i moczopędnie.
Kolejne ziele na nadciśnienie to ruta, jednak należy z nią postępować ostrożnie, aby nie wywołać podrażnień, czy nawet poparzeń.
Znane są także inne rośliny, które dobroczynnie wpływają na spadek ciśnienia tętniczego krwi, a należą do nich m.in.
- kłącza perzu,
- mniszek lekarski,
- serdecznik,
- liście melisy,
- owoce dzikiej róży,
- ziele skrzypu,
- ziele fiołka trójbarwnego.
Jak stosować zioła na nadciśnienie tętnicze?
W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć:
- gotowe mieszanki ziół,
- suszone zioła,
- ziołowe suplementy diety.
Znając się na ziołolecznictwie lub bazując na skutecznych poradach, dotyczących stosowania ziół, można samodzielnie przygotować naturalne napary obniżające ciśnienie tętnicze krwi.
Napar z kwiatów i liści głogu jest łatwy w przygotowaniu. Rośliny należy je najpierw poszatkować, a następnie zalać szklanką ciepłej wody i podgrzewać pod przykryciem przez około 3 minuty. Po odcedzeniu ziół, herbatka jest gotowa do picia. Można ją pić dwa razy dziennie.
Inny przepis polega na tym, że łyżkę rozgniecionego ziela jemioły zalewamy szklanką ciepłej wody i odstawiamy na około godzinę. Potem przecedzamy i tak przygotowaną mieszankę pijemy kilkakrotnie w ciągu dnia.
Efekty powinny być widoczne już po kilku tygodniach. Jednak przez cały ten czas należy kontrolować ciśnienie tętnicze oraz regularnie odwiedzać lekarza.
Czytaj również:
- Jakie są przyczyny nadciśnienia? Jakie są czynniki ryzyka?
- Jakie są najlepsze leki na nadciśnienie? Jak je dobrać?
- Jaka jest najlepsza dieta przy nadciśnieniu? Przepisy
- Jak wykonać pomiar ciśnienia? Jak go odczytać?
Autor: Olga Tomaszewska