Najlepsze leki na nadciśnienie tętnicze krwi to środki, które są dobrane dla pacjenta pod względem m.in. jego wieku, wagi, płci, stanu zdrowia, czy trybu życia. Decyzję o sposobie leczenia hipotensji podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Warto również na bieżąco śledzić komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który informuje o wycofanych lekach na nadciśnienie.

jakie-leki-na-nadcisnienie

Co stosuje się na nadciśnienie tętnicze krwi?

Nadciśnienie tętnicze krwi obserwuje się u pacjenta, u którego podczas co najmniej dwóch wizyt lekarskich wynik pomiaru ciśnienia wskazał na 140 i więcej mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub 90 i więcej mm Hg – jeśli chodzi o ciśnienie rozkurczowe.

Nadciśnienie tętnicze może powodować bardzo niebezpieczne następstwa, np. powikłania związane z sercem, mózgiem, nerkami, itp. Niewłaściwe leczenie lub, co gorsza, brak leczenia mogą doprowadzić nawet do zawału serca, udaru mózgu, czy śmierci.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na stosowaniu się pacjenta do zaleceń lekarza, co wiąże się najczęściej z przyjmowaniem odpowiednich leków albo grupy leków, modyfikacją przyzwyczajeń żywieniowych, aktywniejszym trybem życia, itp. Bardzo ważna jest tutaj współpraca pacjenta z lekarzem. Chory podczas kuracji powinien się obserwować, regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze (dwa razy dziennie) aby przedkładać wyniki pomiarów lekarzowi, który oceni skuteczność terapii.

Leki na nadciśnienie tętnicze

Lekarz decydujący o zastosowaniu konkretnych specyfików obniżających ciśnienie tętnicze krwi u danej osoby ma do wyboru różne preparaty.

Te najpowszechniej stosowane, to:

  • inhibitory konwertazy angiotensyny,
  • leki moczopędne (tzw. diuretyki),
  • antagoniści wapnia,
  • beta-blokery (czyli beta-adrenolityki),
  • alfa-adrenolityki.

Inhibitory konwertazy angiotensyny redukują ciśnienie krwi, polepszają wydolność serca, a przy tym nie zaburzają męskiego libido. Mogą jednak wywołać nieprzyjemny, męczący kaszel, którego trudno się pozbyć. Inny, podobnie działający lek nie wykazuje takiego skutku ubocznego. Jest to antagonista receptora angiotensyny II.

Diuretyki mają głównie za zadanie odprowadzać sód z organizmu, do czego dochodzi podczas częstego oddawania moczu. Niestety wraz z uryną także jest wydalany potas, którego ewentualny niedobór należy uzupełnić innym preparatem (o tym jednak decyduje lekarz).

Alfa-adrenolityki oprócz obniżania ciśnienia tętniczego krwi wpływają natomiast na poprawę przypływu moczu u mężczyzn, którzy cierpią na lekki stopień przerostu prostaty.

Na rynku dostępne są również leki na nadciśnienie bez recepty, a także nowoczesne (tzw. nowej generacji) jednak przed ich stosowaniem również należy skonsultować się z lekarzem.

Najlepsze leki na nadciśnienie tętnicze krwi

Jakie leki na nadciśnienie? Leczenie hipotensji będzie uzależnione od stanu zdrowia chorego, ponieważ jeśli cierpi on na inne jeszcze niż nadciśnienie tętnicze schorzenia (np. cukrzycę, czy astmę), specjalista musi wziąć to pod uwagę przepisując odpowiednie lekarstwa.

Ponadto na kurację obniżającą ciśnienie tętnicze krwi ma wpływ:

  • wiek pacjenta,
  • jego płeć,
  • tryb życia,
  • stan, w którym się znajduje (np. ciąża),
  • waga,
  • a nawet rasa (są bowiem specyfiki, które będą lepiej działały u przedstawicieli rasy czarnej).

Doktor decydując się na wybrany model leczenia musi mieć wiedzę na temat innych leków przyjmowanych już przez pacjenta (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki antykoncepcyjne, itp.) żeby wzajemne działanie tych preparatów nie znosiło się ani nie powodowało negatywnych skutków. Dlatego chory musi je wszystkie w gabinecie lekarskim wymienić.

Niekiedy trzeba zmienić sposób leczenia ponieważ w jego trakcie okazuje się, że jest on nieskuteczny lub pojawiły się nowe okoliczności, które należy wziąć pod uwagę.

Decyzję o metodzie leczenia podejmuje lekarz w porozumieniu z pacjentem.

O jakiej porze brać leki na nadciśnienie?

Jak zażywać leki na nadciśnienie tętnicze? Powinno się  je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Zwykle dawkowanie wygląda w ten sposób, że łyka się jedną tabletkę zaraz po przebudzeniu (przed jedzeniem), a drugą wieczorem. Występują też przypadki, w których konieczne jest branie leków kilka razy dziennie, a niekiedy wystarcza tylko jedna tabletka na dzień.

Leki hipotensyjne należy popić dużą ilością niegazowanej wody. Ważne jest aby przyjmować je regularnie, w równych odstępach czasu. Jeśli zapomni się o jakiejś dawce, lepiej ją pominąć niż przyjąć za dużą porcję leku.

Jeśli leczenie nie przynosi spodziewanych rezultatów, nie należy samodzielnie zmieniać dawkowania, ani odstawiać leków. W takiej sytuacji powinno się skontaktować z lekarzem. Podobnie – nie wolno odstawiać lekarstw na nadciśnienie tętnicze, kiedy ciśnienie zostanie uregulowane. Oznacza to, że leki działają. Kiedy zrezygnujemy z nich, problem zapewne powróci, być może nawet z większą mocą.

Skutki uboczne leków na nadciśnienie tętnicze krwi

Leki na nadciśnienie tętnicze oprócz niewątpliwych korzyści, jakie wiążą się z regulacją ciśnienia, mogą także, niestety, przynosić skutki niepożądane, takie jak np.:

  • suchy, uporczywy kaszel,
  • zaparcia,
  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • senność albo zaburzenia snu,
  • niewydolność krążenia,
  • problemy z potencją u mężczyzn,
  • tycie.

Jeśli preparaty wywołujące skutki uboczne da się je zastąpić innymi środkami, lekarz z pewnością to zaproponuje.

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Tomaszewska...

Komentarze
chevron-down