Głóg

Głóg wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, chcesz usprawnić pracę swojego organizmu, oczyścić go z toksyn i wzmocnić odporność - sięgnij po herbatkę z głogu lub suplement diety w postaci tabletek.

Głóg pospolity

Mianem głogu pospolitego określa się zazwyczaj głóg jednoszyjkowy lub głóg dwuszyjkowy - rodzimy gatunek występujący niemal w całej Polsce, na terenach dość dobrze nasłonecznionych. Często można go spotkać na zboczach wzgórz, polanach i w zaroślach. Roślina ta jest niezwykle wytrzymała, rośnie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych, nie ma też dużych wymagań jeśli chodzi o żyzność gleby; można ją spotkać także na terenach piaszczystych. Osiąga duże rozmiary, rozrastając się przede wszystkim na boki. Maksymalna wysokość jaką osiąga to 4 metry. Głóg jest gęstym krzewem o ciemnozielonych liściach i długich kolcach.

Głóg liście - liście głogu są drobne, ciemniejsze na wierzchniej stronie, nieco jaśniejsze pod spodem; mają “postrzępione” końce. Liście głogu wraz z całym kwiatostanem są suszone i stosowane jako herbatka ziołowa o leczniczych właściwościach. Najwięcej właściwości prozdrowotnych wykazują kwiaty głogu oraz jego owoce.

Głóg owoce

Owoce głogu to małe, ciemnoczerwone kulki; zbiera się je we wrześniu, gdy są w pełni dojrzałe, a następnie suszy. Owoce głogu wykazują mniejsze właściwości lecznicze niż jego kwiatostan. Głóg kiedy zbierać? - zarówno głóg dwuszyjkowy jak i głóg jednoszyjkowy, zaczynają kwitnąć w maju. Wtedy też zbiera się ich kwiatostan - bogate źródło składników bioaktywnych. Owoce głogu są z kolei zbierane jesienią, we wrześniu. Owoce i kwiaty głogu są suszone w około 40 stopniach.

Głóg jest rośliną leczniczą, jego główną wartością jest niezwykle wysoka zawartość polifenoli - związków o działaniu przeciwutleniającym. Właściwości i działanie głogu opisujemy szerzej w kolejnej części tekstu.

Zobacz także: Herbata z bratka - właściwości bratka, skutki uboczne, działanie

Głóg właściwości

Głóg wykazuje szereg właściwości leczniczych dzięki składnikom bioaktywnym. Wśród najbardziej przydatnych można wymienić wysoką zawartość polifenoli, czyli antyoksydantów pochodzenia roślinnego, które wspomagają organizm w procesie oczyszczania z toksyn, dzięki czemu hamują proces starzenia się komórek oraz wykazują właściwości chemoprewencyjne; dużą ilość błonnika wspomagającego pracę układu trawiennego oraz takie wartości jak:

  • wapń,
  • fosfor,
  • potas,
  • magnez,
  • sód.

W niewielkich ilościach owoce i kwiatostan głogu posiadają także m.in. chrom, żelazo oraz nikiel. Co istotne, głóg jest źródłem cennych kwasów tłuszczowych, m.in.: kwasu linolowego, palamitynowego oraz oleinowego, których jest w nim najwięcej.

Czytaj też: Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości, skutki uboczne

Głóg działanie

Głóg posiada szereg potwierdzonych właściwości leczniczych:

  • korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy,
  • obniża poziom złego cholesterolu,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • wykazuje działanie antyagregacyjne (przeciwskrzepowe),
  • działa jako lek przeciwzapalny,
  • wpływa na wzrost liczby leukocytów (białe krwinki, zwalczające bakterie i wirusy),
  • działa bakteriobójczo,
  • ma działanie antyoksydacyjne - zapobiega utlenianiu się komórek,
  • zwiększa aktywność enzymów wątrobowych,
  • sugeruje się, że głóg ma także działanie antyarytmiczne,
  • poprawia funkcjonowanie układu trawiennego.

 

Głóg herbata

Głóg suszony sprzedawany jest jako herbata, z której można przyrządzić dobroczynny napar. W aptekach oraz w sklepach ze zdrową żywnością można kupić herbatę z suszonych owoców lub kwiatów głogu.

Obie wykazują równie wiele właściwości prozdrowotnych. Herbata z głogu jest w 100% produktem naturalnym, który można stosować w codziennej diecie, ale nigdy jako zamiennik leków na poważne schorzenia. Efekty wynikające z picia naparu z głogu można zaobserwować dopiero po długim okresie spożywania herbaty - nawet po trzech miesiącach. Niewielką ilość suszu należy parzyć pod przykryciem około 5 minut.

Głóg tabletki i nalewka

Głóg w tabletkach gdzie kupić? Głóg można kupić także w formie kapsułek, jako suplement diety. Można go kupić właściwie w każdej aptece - także w tych internetowych.

Nalewka z głogu, ze względu na to, że jest to napój alkoholowy, nie wykazuje działania prozdrowotnego. Trunek ten ma swoich fanów głównie ze względu na cierpkawy smak i dość prostą recepturę.

Zobacz także: Kwiat lipy – właściwości. Syrop, miód, sok, nalewka

Głóg przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do przyjmowania naparu z głogu lub głogu w tabletkach mogą być złożone problemy z sercem. W takiej sytuacji należy skonsultować z lekarzem chęć wprowadzenia głogu do swojej codziennej diety. Ze względu na działanie obniżające ciśnienie krwi, głogu powinny unikać osoby z niedociśnieniem.

Przeczytaj: Ciśnienie pod kontrolą

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down