Stan i odcień skóry może dużo mówić o Twojej kondycji zdrowotnej. Gdy cera jest pełna blasku i ma zdrowy koloryt, to nie ma powodów do obaw. Jednak, gdy na co dzień w lustrze pojawia się ziemista cera, mimo braku zmęczenia, to należy na to zwrócić uwagę. Taki kolor skóry może oznaczać przeziębienie, zatrucie pokarmowe, a nawet problemy z nerkami. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny ziemistej cery i jak sobie z nią poradzić.
Ziemista cera - jak wygląda?
Co to oznacza, że cera ma kolor ziemisty? Jak wtedy wygląda? Cera ziemista jest szara, blada. Można dostrzec na niej oznaki zmęczenia, a nawet przemęczenia. Pojawiają się niedoskonałości, na przykład w postaci zmian trądzikowych lub przebarwień. Częstym symptomem ziemistej cery są również cienie pod oczami.
Ziemista cera to taka, która straciła swój blask, jędrność i zdrowy koloryt. Zazwyczaj skóra wtedy staje się sucha, wrażliwa i wymaga stosowania starannej pielęgnacji.
Ziemista cera – przyczyny
Ziemista cera przyczyny może mieć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do przyczyn zewnętrznych cery ziemistej możemy zaliczyć między innymi:
- zanieczyszczenie środowiska;
- nadmierne wystawienie twarzy na słońce;
- niewłaściwą pielęgnację skóry.
Zanieczyszczenia z powietrza osadzają się na powierzchni skóry i powodują jej matowienie oraz utratę blasku. Nadmierna wilgotność lub suchość powietrza mogą negatywnie wpływać na stan cery.
Aby skóra wyglądała zdrowo i świetliście, niezwykle istotne jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest jej nawilżanie oraz oczyszczanie. Należy pamiętać również o tym, aby zapewnić jej właściwą ochronę przeciwsłoneczną.
Natomiast do wewnętrznych przyczyn ziemistej skóry możemy zaliczyć głównie choroby oraz niezdrowy tryb życia. Czy słyszałeś kiedyś o tak zwanej cerze palacza? Ziemista cera u mężczyzn jest często spowodowana nałogiem, tak zwana skóra palacza, która często bywa aż żółta. U kobiet cera ziemista może być spowodowana problemami hormonalnymi. W okresie menopauzalnym lub w czasie miesiączki skóra naturalnie jest słabsza i przez to wymaga intensywniejszej pielęgnacji.
Niezależnie od płci cera ziemista może wynikać z nadmiernego stresu lub niedoborów składników odżywczych.
Ziemista cera – choroby
Ziemista cera może być spowodowana przez różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne i choroby.
Najpopularniejsze z nich to niedokrwistość i anemia, która charakteryzuje się zmniejszoną ilością erytrocytów we krwi. Nieleczona anemia, która zazwyczaj wynika ze zbyt małej ilości żelaza we krwi, może prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, na przykład do problemów z sercem czy układem krążenia. Pozostałe objawy anemii poza ziemistą cerą to: kołatanie serca, ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, pamięcią, bóle głowy. Anemia może być również powodem występowania cieni pod oczami.
Kolejną przyczyną ziemistej cery może być hipoglikemia. Poza bladym odcieniem skóry występują również inne objawy, takie jak na przykład: przyspieszone bicie serca, czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Ziemista cera a nowotwór – czy to ma ze sobą związek? Niestety tak, ponieważ blada skóra o niezdrowym kolorycie może być pierwszym symptomem białaczki.
Szara skóra może być też oznaką niedoborów witamin z grupy B, w szczególności B12. Ta witamina bierze udział w podziałach komórkowych, hematopoezie, metabolizmie kwasów nukleinowych, węglowodanów, białek oraz tłuszczów. Gdy jest jej zbyt mało, to organizm ma problem z wytwarzaniem czerwonych krwinek. Niedobór witaminy B12 standardowo wiąże się z uczuciem przewlekłego zmęczenia i znużenia, nawet tuż po wstaniu z łóżka. Co więcej, niedobór tej witaminy we krwi może powodować problemy z funkcjonowaniem układu nerwowego, takie jak skurcze mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn.
Ziemista cera może być również spowodowana zwykłym przeziębieniem czy grypą. Wtedy organizm koncentruje się wyłącznie na walce z infekcją. Dlatego komórki skóry nie są odpowiednio odżywione.
Tak samo na stan skóry działa zatrucie pokarmowe. Szkodliwe substancje znajdujące się w organizmie powodują jego osłabienie.
Warto w tym miejscu wymienić jeszcze takie choroby powodujące ziemistą cerę, jak:
- choroby nerek;
- zaburzenia pracy tarczycy;
- problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego (na przykład wrzody czy zapalenie żołądka).
Ziemista cera – jak się pozbyć?
Co zrobić z ziemistą cerą? Jak się jej pozbyć i przywrócić skórze zdrowy koloryt? Naturalnym sposobem jest wprowadzenie do swojej pielęgnacji owocowych maseczek. Można je zrobić na przykład z bananów czy truskawek.
Drugim sposobem, jest zmiana diety na bardziej odżywczą. Powinna być bogata w witaminy i minerały ważne dla kondycji skóry, takie jak: witamina A, C i E, które można znaleźć między innymi w owocach jagodowych. Trzeba również wprowadzić do swojej diety kwasy Omega-3, które zapewnią skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
Aby pozbyć się ziemistej skóry, trzeba również zadbać o jej nawodnienie od zewnątrz, dlatego należy pić odpowiednie ilości wody (co najmniej 2 litry w ciągu dnia).
Żeby zapewnić bladej skórze odpowiednie dotlenienie, konieczne również jest dbanie o codzienną aktywność fizycznej. Może być to spacer, bieganie, czy inna forma ruchu.
Ziemista cera – domowe sposoby
Jakie są domowe sposoby na ziemistą cerę? Przede wszystkim, samodzielnie robione maseczki, które odżywiają, oczyszczają, nawilżają i poprawiają krążenie krwi. Do ich przygotowania można wykorzystać nie tylko wspomniane już wcześniej owoce, pełne antyoksydantów, ale również:
- miód i cytrynę;
- kawę i marchewkę.
Innym domowym sposobem na poprawienie kolorytu skóry jest picie oleju z rokitnika. Wystarczy łyżeczka rano, przed śniadaniem.
Ziemista cera – kosmetyki
Sucha, ziemista cera potrzebuje kosmetyków, które mają w swoim składzie między innymi:
- kwas hialuronowy – odpowiada za jej nawilżenie;
- witaminy C i E – bardzo dobrze rozświetlają skórę i poprawiają jej koloryt.
Poza tym warto zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry. W tym celu do codziennej pielęgnacji warto wprowadzić żele do twarzy oraz peelingi, które złuszczą szary, martwy naskórek.
Gdy cera jest już dokładnie oczyszczona, zastosuj tonik, który przywróci jej odpowiednie pH. Teraz nałóż serum z witaminą C lub kwasem hialuronowym, aby nawilżyć i rozjaśnić skórę. Pomoże również na rozszerzone pory. Na samym końcu wklep ulubiony krem o działaniu nawilżającym.
Ziemista cera - makijaż. Jaki kolor włosów?
Ziemistą cerę można ożywić odpowiednim makijażem, stosując rozświetlające podkłady w ciepłych odcieniach beżu i brzoskwini oraz dodając róż w koralowym lub brzoskwiniowym kolorze.
A jaki kolor włosów wybrać przy ziemistej cerze? Najlepiej sprawdzą się ciepłe blondy, kasztanowe brązy i miedziane rudości, które nadadzą skórze zdrowy wygląd.
Aby uzyskać świeży efekt, można sięgnąć po bazę rozświetlającą, korektor w ciepłym odcieniu i subtelny rozświetlacz na kościach policzkowych.
Bibliografia:
1. Gujar, N., et al. (2023). Zwiększenie żółtawego odcienia skóry twarzy w wyniku deprywacji snu. Journal of Clinical Sleep Medicine. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9861417/ (dostęp: 26.03.2025)
2. Bissett, D.L., et al. (2004). Wpływ niacynamidu na poprawę wyglądu skóry. Journal of the American Academy of Dermatology. https://www.jaad.org/article/S0190-9622%2804%2902915-9/fulltext (dostęp: 26.03.2025)
3. Pullar, J.M., et al. (2017). Rola witaminy C w zdrowiu skóry. Nutrients. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5579659/ (dostęp: 26.03.2025)
4. Treasure, J., et al. (2023). Wpływ niedożywienia na objawy skórne w zaburzeniach odżywiania. Journal of Eating Disorders. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10556793/ (dostęp: 26.03.2025)
5. Moghimipour, E., et al. (2014). Redukcja zaawansowanych produktów glikacji (AGEs) za pomocą kwasów bionicznych i polihydroksylowych. Journal of the American Academy of Dermatology. https://www.jaad.org/article/S0190-9622%2814%2900094-2/fulltext (dostęp: 26.03.2025)
6. Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian (2019). Kosmetologia Estetyczna. https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf (dostęp: 26.03.2025)