Czarnuszka w kuchni z powodzeniem może zastąpić pieprz. Jednak prawdziwą moc ta niepozorna roślina objawia dopiero w domowej apteczce. Czarnuszka właściwości lecznicze zawdzięcza bogactwu składników zawartych w jej brunatnych nasionach. Czarnuszka działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Podejrzewa się też, że substancje zawarte w nasionach czarnuszki mogą zabijać komórki nowotworowe, a to tylko początek długiej listy jej zastosowań leczniczych. Poznaj najważniejsze.
Czarnuszka – właściwości ogólne: pochodzenie, występowanie, wygląd
Czarnuszka siewna jest rośliną z rodziny jaskrowatych, pochodzącą z terenów dzisiejszego Iranu i Turcji. Na przestrzeni wieków rozprzestrzeniającą się w rejonie Morza Śródziemnego. Znana była w starożytnej Asyrii, Izraelu oraz Egipcie. Fiolki z czarnuszką zostały znalezione nawet w grobowcu słynnego faraona Tutenchamona, prawdopodobnie wierzono, że zapewnią władcy zdrowie w zaświatach.
W obecnych czasach w Polsce czarnuszka występuje głównie jako roślina hodowlana, miejscami dziczejąca. Białe kwiaty czarnuszki, którepojedynczo wieńczą pędy, osiągają do 3 centymetrów wielkości. Owoce czarnuszki mają charakterystyczny zapach i korzenny smak i to one stanowią o wyjątkowości tej rośliny.
Sprawdź także: Dziurawiec – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Czarnuszka – właściwości lecznicze – skąd się biorą
Pierwotnie używana do wytwarzania przypraw, w kolejnych wiekach czarnuszka objawiła właściwości lecznicze. Już w starożytności pisano o niej, że leczy wszystko za wyjątkiem śmierci.
W przypadku czarnuszki surowcem zielarskim są nasiona. Zbiera się je w połowie września, gdy nabiorą brunatnej barwy. Z nasion wytwarzany jest olejek czarnuszki siewnej. Nasiona zawierają:
- Olejek eteryczny
- Kwasy tłuszczowe, w tym linolowy, eikozadienowy, palmitynowy.
- Fitosterole
- Fosfolipidy
- Flawonoidy
- Saponiny
- Alkaloidy
- Białka
- Węglowodany
- Witaminy A, B1, B3, B6, E
- Minerały: związki cynku, selenu, wapnia, żelaza, potasu
Czytaj też: Aloes – właściwości lecznicze i zdrowotne
Czarnuszka – właściwości zdrowotne – na co pomaga czarnuszka?
Czarnuszka właściwości lecznicze objawia działając niezwykle wszechstronne na organizm człowieka.
Jakie czarnuszka ma właściwości? Lista jest bardzo, bardzo długa. Czarnuszka działa między innymi:
- moczopędnie,
- żółciopędnie,
- wiatropędnie,
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwzapalnie,
- grzybobójczo,
- rozkurczająco na mięśnie gładkie,
- stymulująco na wydzielanie mleka,
- poprawiająco trawienie,
- poprawiająco wydolność płuc,
- regulująco miesiączkę,
- zwiększająco poziom hemoglobiny i erytrocytów,
- obniżająco poziom cukru we krwi,
- wzmacniająco odporność,
- anty-nowotworowo,
- na cerę i trądzik,
- na gojenie ran,
- przeciw łysieniu,
- kojąco na układ nerwowy.
Zobacz też: Ostropest – dawkowanie, stosowanie i właściwości
Czarnuszka – właściwości i zastosowanie w kuchni
Czarnuszka może, ze względu na swoje walory smakowe, stać się elementem naszej kuchni. Ze względu na ostry korzenny smak i aromatyczny zapach, nasiona czarnuszki dodawane są jako przyprawa, między innymi do:
- pieczywa,
- mięsa,
- serów,
- humusu,
- bigosu,
- kapusty,
- ogórków kiszonych.
Jako przyprawa, mogą być wykorzystane też liście czarnuszki. Z kolei olej z nasion czarnuszki jest wykorzystywany do doprawiania likierów i słodyczy.
Czarnuszka – właściwości odżywcze
Czarnuszka ma doskonałe właściwości odżywcze, w smaku przypomina nieco gorzką kawę, ale jest ostra. Stanowi doskonałą alternatywę dla pieprzu, od którego różni się między innymi tym, że nie zakwasza organizmu i nie podrażnia żołądka. Dlatego czarnuszką można na stałe wypełnić swoją pieprzniczkę.
Czarnuszka – właściwości kosmetyczne
Czarnuszka od wiekówobjawia też właściwości kosmetyczne. Była znana już w starożytnym Egipcie, a z jej dobrodziejstw korzystać miała między innymi królowa Kleopatra. Zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy A i E pomagają regenerować zniszczone włosy, a także zapobiegać ich wypadaniu i stymulować porost nowych.
Czarnuszka jest polecana osobom, których włosy są matowe i łamliwe po intensywnym i wieloletnim farbowaniu, czy wykonywaniu trwałej ondulacji. Czarnuszka i zawarte w nie substancje odżywiają skórę suchą i dojrzałą, nawilżają, zmiękczają, a nawet wypełniają zmarszczki. Olej z czarnuszki łagodzi też oparzenia słoneczne i powstałe w solarium. Czarnuszka pomaga pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem, jest pomocna w walce z łojotokiem i łupieżem.
Czytaj także: Sok z czarnego bzu – właściwości, dawkowanie i przepis