Trądzik jest powszechnym problemem skórnym. Występuje u nastolatków, ale nie tylko. Dorosłe także osoby borykają się czasem z jego różnymi odmianami. W celu pozbycia się niechcianych objawów najlepiej sięgnąć różnorodne zioła niwelujące zmiany trądzikowe, a ponadto przywracające skórze równowagę. Sprawdź, co stosować, aby pozbyć się wykwitów i innych zmian na skórze!

Jakie zioła na trądzik stosować? Przegląd najskuteczniejszych

Zioła lecznicze na trądzik mają dobroczynny wpływ na skórę – oczyszczają, balansują, koją, działają przeciwbakteryjnie. A to nie wszystkie ich właściwości. Sprawdź, jak działają i jak je stosować jako wsparcie w leczeniu trądziku. Poniżej prezentujemy przegląd surowców, po które warto sięgnąć!

Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny wykazuje właściwości oczyszczające krew i detoksykujące, co pomaga w zmniejszaniu objawów trądziku. Zawiera naturalne antyoksydanty i flawonoidy zwalczające wolne rodniki i stany zapalne skóry. Regularne picie naparów z fiołka trójbarwnego przyczynia się do poprawy kondycji skóry.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i przyspieszających gojenie ran. Ekstrakt z nagietka łagodzi stany zapalne i zaczerwienienia związane z trądzikiem, a także przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska ma silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, które wspomagają skuteczną w walce z trądzikiem. Zioło reguluje również wydzielanie sebum, co zmniejsza ryzyko powstawania nowych wyprysków. Stosowanie szałwii w postaci toników lub naparów wspiera skórę w niwelowaniu trądziku.

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa zwyczajna jest znana ze swoich właściwości oczyszczających krew i detoksykujących. Picie naparów z pokrzywy pomaga w redukcji stanów zapalnych i poprawie ogólnej kondycji skóry. Roślina zawiera witaminy i minerały, które poprawiają kondycję i zdrowie skóry. Działa również przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i ściągająco.

Rumianek

Właściwości rumianku odpowiadają za działanie przeciwzapalne i łagodzące. Roślina redukuje zaczerwienienia i stany zapalne związane z trądzikiem. Ekstrakt z rumianku działa kojąco na skórę, przyspieszając gojenie zmian trądzikowych.

Łopian

Łopian ma silne działanie oczyszczające i detoksykujące. Odblokowuje pory, ograniczając powstawanie niechcianych wykwitów. Działa normalizująco na skórę, regulując pracę gruczołów łojowych i hamując nadmierne wydzielanie sebum. Nie powoduje przesuszenia skóry.

Wybierając zioła do walki z trądzikiem, zwróć uwagę na ich działanie i dopasuj je do potrzeb skóry, by skutecznie zwalczać dolegliwości.

 

Zioła a różne rodzaje trądziku

W leczeniu ważne jest określenie rodzaju trądziku, co pomaga podjąć kroki zmierzające do zniwelowania problemu. Zioła wspierają w leczeniu najczęściej występującego trądziku pospolitego, nazywanego też hormonalnym czy androgennym oraz trądziku różowatego. Sprawdź, które rośliny warto stosować w fitoterapii.

Zioła na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie skóry charakteryzujące się zaczerwienieniem, pajączkami naczyniowymi, krostkami i grudkami najczęściej pojawiającymi się na twarzy. Schorzenie jest często związane z nadreaktywnością naczyń krwionośnych oraz stanami zapalnymi skóry. W leczeniu trądziku różowatego pomocne są różne zioła łagodzące stany zapalne, wzmacniające naczynia krwionośne i kojące skórę, takie, jak:

  • Miłorząb japoński – poprawia krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, pomagając zmniejszyć zaczerwienienia,
  • Ślaz dziki – działa przeciwzapalnie i łagodząco, wspomaga regenerację podrażnionej skóry,
  • Wyciąg z arniki – wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, zmniejsza obrzęki i zaczerwienienia,
  • Skrzyp polny – bogaty w krzemionkę, wspiera regenerację skóry i wzmacnia naczynia krwionośne,
  • Rumianek – działa kojąco, przeciwzapalnie i łagodząco na skórę, zmniejszając podrażnienia i zaczerwienienia,
  • Lipa – ma właściwości kojące i przeciwzapalne, pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i łagodzić skórę,
  • Zielona herbata – bogata w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, pomaga w redukcji zaczerwienienia i ochronie skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Przed zastosowaniem kuracji ziołami warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dopasować najlepsze leczenie, także z ich wykorzystaniem. Zioła można stosować również jako terapię wspierającą w czasie leczenia zleconego przez dermatologa. W takich wypadkach warto zasięgnąć opinii lekarza.

Zioła na trądzik hormonalny

Trądzik hormonalny to rodzaj zmiany skórnej ściśle związanej z wahaniami hormonalnymi w organizmie. Charakteryzuje się głębokimi, bolesnymi torbielami. Wypryski na plecach, twarzy, szyi i dekolcie są charakterystyczne dla tego rodzaju trądziku. Zmiany skórne mogą nasilać się w określonych momentach cyklu miesiączkowego, w okresie ciąży, menopauzy lub przy zaburzeniach hormonalnych. Jakie zioła pić na trądzik hormonalny? Do roślin wspomagających leczenie tej dolegliwości należą:

  • Żeń-szeń – wspiera równowagę hormonalną, redukuje stres i stany zapalne, co przyczynia się do poprawy kondycji skóry,
  • Owoce niepokalanka pospolitego – znane z regulowania poziomów hormonów męskich i żeńskich,
  • Koniczyna czerwona – zawiera fitoestrogeny, które mogą pomóc w regulacji hormonalnej,
  • Chmiel – działa przeciwzapalnie i reguluje poziom hormonów.

W leczeniu trądziku hormonalnego mają zastosowanie głównie zioła wspierające równowagę hormonalną.

 

Jak stosować zioła na trądzik?

Zioła na trądzik stosuje się na kilka sposobów. Aby skutecznie wspierać pielęgnację skóry, można je pić w formie naparów, co pomaga oczyścić organizm od wewnątrz i wspiera zdrowie skóry. To popularna i wygodna metoda na dostarczanie cennych składników pochodzących z ziół. Surowce wystarczy zalać gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia. Parówki ziołowe to metoda, która otwiera pory i pozwala skórze wchłaniać składniki czynne znajdujące się w ziołach. Warto też stosować kosmetyki zawierające ekstrakty z ziół, takie jak kremy, serum czy maski, które dostarczają skórze niezbędne substancje aktywne. Producenci kosmetyków chętnie wykorzystują naturalne składniki roślinne w swoich preparatach, dlatego znalezienie kremu czy serum z wyciągiem z ziół, nie powinno być trudne.

 

Zioła lecznicze na trądzik – czy istnieją przeciwwskazania do ich stosowania?

Zioła mają duży wpływ na organizm, dlatego warto zachować środki ostrożności przy ich stosowaniu. Niektóre z nich mogą wywoływać reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry. Osoby przyjmujące leki lub cierpiące na przewlekłe choroby powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii ziołowej. W ten sposób unikną potencjalnych interakcji lub skutków ubocznych. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią, ponieważ nie wszystkie zioła są bezpieczne w tych okresach.

 

Jakie zioła pomagają na trądzik – podsumowanie

Jeśli masz wypryski na twarzy czy plecach, które są zmianami trądzikowymi, włączenie ziół do procesu leczniczego jest dobrym sposobem na wsparcie skóry i niwelowanie nieestetycznych zmian. Istnieje wiele cennych roślin o aktywnym wpływie na skórę. To doskonały pomysł na to, jak pielęgnować twarz z trądzikiem i minimalizować objawy. Fiołek trójbarwny, nagietek lekarski czy szałwia to tylko niektóre z ziół wartych włączenia do skutecznej pielęgnacji. Działają antybakteryjnie, kojąco, balansująco, a ponadto równoważą kondycję skóry.

 

 

Bibliografia:

  1. Baumann, Dermatologia estetyczna, Warszawa 2013
  2. Senderski M.E.; Prawie wszystko o ziołach; Podkowa Leśna 2007; Wydawca M. E. Senderski.
  3. Trądzik pospolity - rodzaje i przycz Jak pozbyć się trądziku, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity-rodzaje-i-przyczyny-jak-pozbyc-sie-tradziku [dostęp 26.06.2024]
share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Joanna Woźniak...

Komentarze
chevron-down