Maść z żyworódki jest naturalnym preparatem do stosowania w przypadku przeróżnych niepożądanych zmian skórnych. Maść z żyworódki zastosowanie znajduje w leczeniu ran i oparzeń, grzybicy, łojotoku, łuszczycy. No i oczywiście często zaleca się maść z żyworódki na trądzik. Zobacz, jak zrobić maść z żyworódki i do czego wykorzystać jej lecznicze działanie.
Maść z żyworódki
Maść z żyworódki otrzymujemy, jak sama nazwa wskazuje, z żyworódki – rośliny z rodziny gruboszowatych, pochodzącej z Madagaskaru, na dziko rozprzestrzenionej w Azji, Australii, Ameryce Południowej i wyspach Pacyfiku. W Polsce żyworódka jest spotykana jako roślina doniczkowa. Żyworódkę łatwo rozpoznać po charakterystycznych, ząbkowanych liściach, które to liście są też najcenniejszą częścią tej rośliny pod względem właściwości leczniczych.
Zobacz: Żyworódka (kalanchoe) - zastosowanie, właściwości
Maść z żyworódki – zastosowanie
Maść z żyworódki wykorzystuje w swoim działaniu bogactwo składników zawartych w liściach. Zaliczyć do nich można witaminę C, flawonoidy, garbniki, kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, polisacharydy, magnes, wapń, potas, krzem, miedź, mangan, cynk. Maść z żyworódki właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze zawdzięcza właśnie im. Dzięki temu maść z żyworódki ma zastosowanie w leczeniu i profilaktyce takich dolegliwości, jak:
- trudno gojące się rany,
- odleżyny,
- oparzenia,
- hemoroidy,
- grzybica,
- rogowacenie skóry,
- trądzik,
- łuszczyca,
- łojotok,
- wypadanie włosów.
Maść z żyworódki – przepis
Maść z żyworódki można nabyć w większości aptek, cena oscyluje w granicach 30 złotych. Ale – zwłaszcza jeśli hodujemy żyworódkę w domu, preparat ten można zrobić samodzielnie. Jak uzyskać maść z żyworódki? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy na wolnym ogniu rozgrzać kilka łyżek wazeliny, a następnie dodać do garnka drobno rozgniecione listki żyworódki. Całość podgrzewamy przez około pół godziny, co chwila mieszając. Po odstawieniu studzimy. Maść z żyworódki gotowa.
Zamiast wazeliny można użyć innych substancji, na przykład kremu nawilżającego, albo masła shea. Pamiętajmy, aby do „produkcji” maści z żyworódki unikać garnków metalowych, emaliowanych, wybierajmy – jeśli takie mamy – ceramiczne. To samo tyczy się narzędzi do krojenie lub siekania.
Jak zrobić maść z żyworódki na alkoholu?
Oczywiście, na maść z żyworódki przepis jest nie jeden, inne są być może bardziej wyrafinowane, aczkolwiek siłą rzeczy trudniejsze w realizacji. Maść z żyworódki można wykonać także używając do tego celu ekstrakt alkoholowy, który wykonujemy poprzez zalanie rozgniecionych liści spirytusem. Mieszankę tę odstawiamy na około miesiąc, a dopiero po tym czasie wykonujemy procedurę podobną do opisanej powyżej – tzn. alkoholowy ekstrakt z żyworódki mieszamy z kremem lub inną substancją nadającą odpowiedniej konsystencji, podgrzewamy, studzimy.
Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości
Maść z żyworódki na trądzik
Maść z żyworódki na trądzik? Tak – to jedno z podstawowych zastosowań maści z żyworódki. Maść z żyworódkidziała przeciwzapalnie i oczyszczająco, dzięki czemu może być stosowana do walki z trądzikiem. Przeprowadzone na zwierzętach doświadczenia wskazują, że maść z żyworódki ma działanie podobne do maści antybiotykowych.
Maść z żyworódki na łuszczycę
Maść z żyworódki na trądzik – to, jak wspomnieliśmy, nie jedyne zastosowanie leczniczego preparatu na bazie tej rośliny. Można również używać maść z żyworódki na łuszczycę, a także łojotok i wypadnie włosów. Maść z żyworódkiprzyspiesza regenerację naskórka oraz łagodzi ból i uczucie pieczenia, przez co może być wykorzystywana w leczeniu ran i parzeń.
Działa wybielająco, więc można maść z żyworódkistosować do tonowania przebarwień, śladów po zmianach skórnych, a nawet rozjaśniania piegów. Maść z żyworódki stosujemy też w niezbyt zaawansowanych stadiach grzybicy paznokci stóp i dłoni. Nadaje się ona również do smarowania zrogowaciałego naskórka. Innym zastosowaniem maści z żyworódki jest walka z hemoroidami.
Zobacz: Skuteczne preparaty na grzybicę
Maść z żyworódki z aloesem
Maść z żyworódki w aptekach dostępna jest w przeróżnych kombinacjach z wyciągami z innych roślin leczniczych. Do nabycia jest między innymi maść z żyworódki z aloesem czy maść z żyworódki i nagietka.
Czytaj także: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania