Naturalne sposoby leczenia astmy pomogą złagodzić jej objawy i będą stanowić dobre uzupełnienie terapii lekarskiej. Warto jednak pamiętać, że nie powinny być stosowane jako jej podstawa. Jakie są domowe metody leczenia astmy?
Astma oskrzelowa - leczenie naturalne
Nim przejdziemy do opisania naturalnych sposobów leczenia astmy, musimy zaznaczyć, iż jest to choroba, która wymaga terapii farmakologicznej, regularnych wizyt u specjalisty i badań kontrolnych. To lekarz dobiera odpowiednie farmaceutyki i ich dawki w zależności od stanu pacjenta, przepisuje również leki, które astmatyk powinien mieć zawsze ze sobą na wypadek ataku choroby. Jeśli chcemy dodatkowo wprowadzić odpowiednią dietę, pić zioła lub stosować inne naturalne metody, skonsultujmy się najpierw ze specjalistą.
Zioła na astmę oskrzelową
Zioła mogą stanowić dobre uzupełnienie podstawowej terapii dobranej przez lekarza. Jeśli jednak zmagamy się z astmą na tle alergicznym, przed sięgnięciem po ziołowy napar upewnijmy się, czy nie jesteśmy na niego uczuleni, aby przypadkowo nie doprowadzić do zaostrzenia choroby. Zioła zalecane astmatykom mają działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu pomagają udrożnić drogi oddechowe. Niezwykle skuteczny jest tymianek, który możemy spożywać zarówno w formie tradycyjnego naparu, jak i syropu.
Aby go przygotować, należy paczkę zmielonego tymianku (kupionego w sklepie zielarskim lub aptece) zalać litrem gorącej wody, w której wcześniej rozpuścimy pół kilo cukru. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na dwa dni w ciemne miejsce, a po upływie tego czasu przecedzamy przez sito i przelewamy do słoika lub szklanej buteleczki. Pijemy jedną łyżkę 2-3 razy dziennie.
Do ziół zalecanych do spożywania przy astmie należą także pączki sosny zwyczajnej i babka lancetowata. Efekty przyniesie również mieszanka złożona z liścia podbiału, korzenia prawoślazu oraz kwiatu bzu czarnego. W przypadku utrudnionego oddychania lub infekcji warto z kolei przygotować napar z imbiru. Wystarczy zaparzać przez 15 minut pod przykryciem 1-2 cm kawałek korzenia imbiru, starty na tarce lub pokrojony w plasterki. Można do niego dodać również miód i sok z cytryny. Jeśli zmagamy się z astmą alergiczną, warto pić napary z ziół łagodzących objawy alergii. Należą do nich pokrzywa oraz koszyczek rumianku.
Dieta w leczeniu naturalnym astmy oskrzelowej
Coraz więcej lekarzy zaleca, by jako element leczenia astmy potraktować dietę. Problemem, który często współistnieje z astmą jest otyłość - w takiej sytuacji należy zacząć od dostosowania liczby przyjmowanych codziennie kalorii do stylu życia. Zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć na przykład w specjalnych kalkulatorach, które znajdują się w Internecie. Gdy dowiemy się już, na ile możemy sobie pozwolić, czas na zrewidowanie swojej diety. Jeśli znajdują się w niej: żywność przetworzona, produkty typu instant, fast-foody, utwardzone tłuszcze roślinne, słodycze i słodkie napoje, zaprzestańmy ich spożywania. Ograniczmy również czerwone mięso.
Codzienny jadłospis wzbogaćmy o ryby i siemię lniane, czyli składniki bogate w kwasy omega-3. Spożywajmy również świeże warzywa i owoce, czosnek, cebulę, orzechy, kasze (najlepiej gruboziarniste) i pełnoziarniste produkty zbożowe.
Leczenie astmy a aktywność fizyczna
Mimo iż w przebiegu astmy oskrzelowej duszności mogą pojawiać się pod wpływem wysiłku, nie należy całkowicie rezygnować ze sportu. Astmatykom szczególnie poleca się pływanie, jogę i gimnastykę, nie oznacza to jednak, że inne dyscypliny są zabronione. Warto jednak pamiętać, że ryzyko napadu astmy wzrasta podczas oddychania suchym, zimnym i zanieczyszczonym powietrzem, dlatego odradza się bieganie zimą i podczas upałów, łyżwiarstwo oraz narciarstwo.
Ostrożnie należy podchodzić także do sportów ekstremalnych. Podczas treningu zawsze należy mieć ze sobą inhalator z beta-2-mimetykiem, który w razie ataku astmy rozszerzy oskrzela i złagodzi objawy choroby. Ważne jest również obserwowanie swojego organizmu. Jeśli okaże się, że kaszel i duszność pojawiają się podczas treningu interwałowego, warto wówczas wybrać inną formę ćwiczeń.
Pozostałe sposoby naturalnego leczenia astmy
Aby ograniczyć napady astmy, dobrze jest wprowadzić w życie kilka zasad. Po pierwsze, należy regularnie odkurzać i wietrzyć pomieszczenia. Dobrze byłoby również pozbyć się z mieszkania dywanów, ciężkich zasłon i firanek. Gadżetem, który powinien posiadać w domu każdy astmatyk jest oczyszczacz powietrza.
Usunie on z naszego otoczenia alergeny wziewne oraz zanieczyszczenia, które często powodują ataki choroby. W sezonie grzewczym warto z kolei zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, najlepiej z funkcją oczyszczania. Jesienią i zimą dobrze jest suplementować witaminę D, której niedobór przyczynia się do nawrotów infekcji dróg oddechowych. W przypadku astmy alergicznej konieczne jest również unikanie kontaktu z alergenem.
Autor: Olga Szymkowiak
Zobacz także:
- Astma alergiczna - u dzieci, u dorosłych. Jak ją leczyć?
- Leki przeciwhistaminowe - rodzaje generacji, zastosowanie
- Leki na astmę - jakie warto stosować? Skutki uboczne