Choroba wdowia u kobiet zaliczana jest do grupy zaburzeń seksualnych. Niestety świadomość społeczeństwa na temat jej występowania, objawów i możliwości leczenia jest wciąż bardzo niska. W rezultacie wiele kobiet doświadcza niezrozumiałych trudności i boi się skorzystać z profesjonalnej pomocy. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są objawy choroby wdowiej, skąd bierze się ten problem i jak można sobie z nim poradzić.
Co to jest wdowia choroba?
Wdowia choroba nazywana jest również zespołem Kehrera lub zespołem pięciu objawów. Jest to rodzaj dysfunkcji seksualnej, który rozwija się u kobiet. Zaburzenia mogą obejmować m.in. przedłużający się brak stosunków płciowych lub brak satysfakcji z życia seksualnego. Nazwa „choroba wdowia” wzięła się stąd, że przez długi czas uważano, że problem dotyczy wyłącznie wdów, które cierpią po utracie swojego partnera. Aktualnie wiadomo już zespół Kehrera może wystąpić również u młodych, zdrowych kobiet bez względu na ich status matrymonialny. Brak stałego partnera lub brak satysfakcji ze współżycia może przyczynić się do wystąpienia symptomów chorobowych i zaburzeń zarówno w sferze zarówno psychicznej, jak i fizycznej.
Warto pamiętać, że seksualność jest niezwykle istotnym elementem życia i zdrowia każdej osoby. Jakiekolwiek problemy w tym obszarze, zwłaszcza jeśli trwają przez długi czas, mogą bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie, samoocenę, a także zdrowie fizyczne. Potrzeba spełnienia seksualnego jest tak samo ważna, jak zaspokajanie innych potrzeb fizjologicznych, takich jak głód, czy potrzeba snu. Nie należy więc bagatelizować problemów i objawów, które pojawiają się na skutek braku zadowolenia ze swojego życia seksualnego.
Pamiętaj! Coraz więcej lekarzy, psychologów i psychoterapeutów specjalizuje się w seksuologii i skutecznie pomaga swoim pacjentom w zaburzeniach seksualnych. Problemy w tym zakresie nie powinny być tematem tabu ani powodem do wstydu. Każda osoba doświadczająca jakichkolwiek problemów powinna skonsultować się ze specjalistą i holistycznie zadbać o swoje zdrowie, którego nieodłączną częścią jest satysfakcja z życia seksualnego.
Choroba wdowia: przyczyny
Podstawową przyczyną choroby wdowiej jest brak zaspokojenia potrzeb seksualnych u kobiet, u których poziom libido jest prawidłowy i do tej pory nie występowały u nich problemy w sferze seksualnej. Może to wynikać np. z utraty stałego partnera i przedłużającego się braku współżycia, jak również z niezadowolenia i braku satysfakcji ze stosunków seksualnych. Problemom tym sprzyjają różnorodne sytuacje takie jak:
- Niedopasowanie seksualne, różnice w temperamencie partnerów,
- Częsta nieobecność partnera, trwanie w związku na odległość,
- Konflikty, kłótnie i brak poczucia bezpieczeństwa w związku,
- Zaburzenia seksualne u partnera, które utrudniają lub uniemożliwiają prawidłowe współżycie seksualne.
Zdarza się, że problem jest stosunkowo prosty do rozwiązania, ponieważ obejmuje np. złą technikę zaspokajania kobiety lub brak komunikacji między partnerami. W takich przypadkach wspólne rozmowy lub terapia dla par są w stanie skutecznie rozwiązać problem. Zdarza się jednak, że u podstaw choroby leżą bardzo silne blokady psychiczne i trudne do rozwiązania problemy między partnerami, które wymagają specjalistycznego podejścia i współpracy z kilkoma specjalistami.
Choroba wdowia: objawy
Objawy choroby wdowiej często rozwijają się powoli i z czasem ulegają nasileniu. Początkowo występują objawy psychiczne, które mogą obejmować napięcie, rozdrażnienie, pogorszenie samopoczucia. U niektórych kobiet przypomina to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Długotrwały brak zadowolenia z życia seksualnego może doprowadzić do rozwoju dolegliwości somatycznych. Określane jest to fazą pięciu objawów, ponieważ objawy można podzielić na 5 grup:
- Bóle w podbrzuszu oraz w okolicy kości krzyżowej,
- Żylaki naczyń miednicy mniejszej, warg sromowych oraz podudzi, tendencja do powstawania hemoroidów,
- Świąd sromu i pochwy,
- Zaburzenia miesiączkowania, obrzęki macicy, brak wydzieliny szyjkowej,
- Skurcze i bolesność więzadeł krzyżowo-macicznych.
Choroba wdowia może doprowadzić również to spadku jakości relacji nie tylko partnerskich, ale też przyjacielskich i rodzinnych. Jak widać, odpowiedź na pytanie, do czego prowadzi brak współżycia u kobiety, jest bardzo złożona. To nie tylko frustracja i pogorszone samopoczucie, ale też zaburzona fizjologia i praca niektórych narządów. Warto być wyczulonym na objawy i sygnały, jakie wysyła nam ciało i wszystkie niepokojące objawy konsultować ze specjalistą.
Choroba wdowia: jak rozpoznać?
Diagnostyka choroby wdowiej nie jest łatwa. Wynika to z faktu, że świadomość na jej temat wciąż jest dość niska i wiele kobiet ma obawy przed szukaniem pomocy u specjalisty. Jest to jednak bardzo istotne, ponieważ odpowiednie leczenie może znacząco wpłynąć na jakość życia seksualnego i poprawić dobrostan psychofizyczny. Do jakiego lekarza udać się z brakiem organizmu? Warto zacząć od konsultacji z ginekologiem. Specjalista pomoże ocenić, czy objawy wynikają z zaburzeń hormonalnych lub chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, zespół policystycznych jajników, czy zespół przekrwienia miednicy mniejszej.
Dodatkowo warto zasięgnąć opinii psychologa lub seksuologa. Brak satysfakcji z życia seksualnego jest nierozerwalnie związany z naszym stanem emocjonalnym. Nieprzepracowane traumy, wstyd, brak poczucia sprawności, niska samoocena, trudności w komunikacji z partnerem to tylko przykłady problemów na tle psychicznym, które mogą być związane z objawami zespołu Kehrera. Na konsultację psychologiczną lub seksuologiczną powinna udać się nie tylko kobieta, ale oboje partnerów. Po zebraniu wywiadu specjalista wskaże źródło problemu i zaproponuje efektywną terapię.
Choroba wdowia: leczenie
Choroba wdowia wymaga kompleksowego podejścia i leczenia. U kobiet, które są w związku, podstawą terapii powinna być psychoterapia partnerska. W wielu przypadkach współpraca z psychoterapeutą lub seksuologiem jest w pełni wystarczająca do poprawy jakości życia seksualnego. Warto podkreślić, że objawy choroby ustępują po udanym stosunku i satysfakcjonującym orgazmie, jednak, aby do tego doszło, konieczna jest współpraca. Dlatego terapii powinna poddać się kobieta i jej partner.
Kobietom, które nie mają stałego partnera, często polecana jest metoda autostymulacji. Oczywiście mogą z niej skorzystać również kobiety będące w związku. Masturbacja jest skutecznym sposobem radzenia sobie z dolegliwościami zespołu Kehrera i prowadzi do szybkiego ustąpienia objawów. Czasem jednak nie wystarcza, a ponadto niektóre kobiety nie akceptują masturbacji jako metody leczenia. W takich przypadkach lekarz może zaproponować leczenie farmakologicznego, które będzie miało na celu zmniejszenie objawów oraz obniżenie poziomu libido. Rozwiązanie powinno być jednak ostatecznością.
Przedłużający się brak satysfakcji z życia seksualnego może doprowadzić do problemów takich jak bolesne współżycie czy suchość pochwy. W takich sytuacjach można zastosować prezerwatywy ze środkiem nawilżającym lub lubrykanty, które ułatwiają współżycie i osiągnięcie satysfakcji seksualnej.
Sprawdź też środki na libido i potencję.
Wdowia choroba: podsumowanie
Choroba wdowia u kobiet to zaburzenie, które rozwija się w konsekwencji przedłużającego się braku satysfakcji z życia seksualnego. Sfera seksualna jest niezwykle ważnym elementem dobrostanu psychofizycznego, a zaburzenia w jej obszarze mogą sprzyjać objawom psychicznym i somatycznym. Leczenie wdowiej choroby jest złożone. U kobiet będących w związku rekomendowaną metodą jest psychoterapia dla par. Pomocna jest również metoda autostymulacji, a w niektórych przypadkach farmakoterapia. Warto pamiętać, że problemy seksualne nie powinny być bagatelizowane, ponieważ z czasem mogą prowadzić do poważnych problemów. Warto konsultować je z lekarzami i terapeutami, którzy dobiorą skuteczne leczenie w celu poprawy jakości życia i stanu zdrowia.
Źródła:
1. Mujawar S. exual Dysfunction in Women with Depressive Disorder: A Prospective, Hospital Based Study, https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2631831819862415 [dostęp: 20.03.2025]
2. Zbigniew Lew-Starowicz: Leczenie czynnościowych zaburzeń seksualnych. Warszawa: Państ. Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1985
3. Zespół Kehrera, choroba wdowia – wstydliwy objaw, https://nowewidoki.com/en/zespol-kehrera-choroba-wdowia-wstydliwy-objaw/ [dostęp: 20.03.2025]