Z impotencją zmaga się coraz więcej mężczyzn. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej zaburzenia erekcji dotykają nawet 1,7 mln mężczyzn w Polsce, a zaledwie 5 proc. korzysta lub skorzystało z pomocy seksuologa. Co z pozostałymi 95 procentami? Z pewnością wielu mężczyzn z tej grupy kupiło tabletki na potencję bez recepty dostępne w aptekach lub kupiło środki na potencję w internecie.
Tabletki na potencję
Wbrew powszechnemu przekonaniu, impotencja nie dotyczy tylko starszych panów. Z badań wynika, że problem ten dotyczy 13 proc. panów przed 40. rokiem życia i 25 proc. w wieku 41-50 lat. Specjaliści prognozują, że ze względu na złą dietę, brak ruchu i takie choroby jak nadciśnienie i cukrzyca, zaburzenia erekcji będą dotyczyć coraz większej liczby mężczyzn. Impotencja powoduje obniżenie poziomu życia, nie tylko seksualnego, gorsze samopoczucie i złą samoocenę. Z pomocą na te dolegliwości przychodzą tabletki na potencję.
Testosteron na potencję
Zaburzenia erekcji najczęściej nie są bezpośrednio związane z niedoborem testosteronu, ale są konsekwencją progresji zmian miażdżycowych u mężczyzn z hipogonadyzmem. Wyrównywanie niedoboru testosteronu u starszych mężczyzn ma korzystny wpływ na erekcje, a zwłaszcza na libido.
Poprawę obserwuje się u około 70% mężczyzn. Ogólne polepszenie jakości życia mężczyzn leczonych preparatami testosteronu przyczynia się też do zwiększenia satysfakcji z życia seksualnego lub nawet do jego ponownego podjęcia. Należy jednak podkreślić, że stosunkowo rzadko wyrównywanie niedoboru testosteronu całkowicie usuwa objawy zaburzeń erekcji. U mężczyzn bez niedoboru testosteronu leczenie jego preparatami nie przynosi korzyści.
Leki na erekcję
Leki na potencję mogą przyjmować panowie w każdym wieku. Jednak to w zależności od wieku, problemy z erekcją mają różne podłoże. U dwudziestolatków zaburzenia erekcji wiążą się najczęściej ze stosowaniem sterydów anabolicznych. U nieco starszych panów brak erekcji może mieć związek ze stresem, depresją lub schorzeniami neurologicznymi, u starszych - z przerostem gruczołu krokowego lub chorobą wieńcową. Większość panów zmagających się z problemem impotencji to nałogowi palacze.
Czasami zmiana stylu życia, wprowadzenie odpowiedniej diety, ograniczenie spożycia alkoholu czy zaprzestanie palenia, mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Na potencję może też mieć wpływ niewłaściwe leczenie cukrzycy czy nadciśnienia albo problemy hormonalne. Jeśli zmiana leczenia lub trybu życia nie pomogą, warto rozważyć stosowanie leków na potencję.
Zobacz też: Witaminy i minerały dla mężczyzn - jakie warto stosować?
Leki na potencję – działanie
Środki na potencję zwiększają przepływ żylny i wpływają pozytywnie na układ krążenia. Dzięki tabletkom na erekcję, do ciał jamistych członka napływa więcej krwi. Warto pamiętać, że leki na potencję nie zwiększają ochoty na seks.
Tabletki na erekcję przyjmuje się około 30 - 60 minut przed stosunkiem. Nie należy przyjmować kilku leków na erekcję jednocześnie. Leków na potencję nie powinni przyjmować mężczyźni, którzy:
- cierpią na niewydolność nerek i wątroby,
- mają niedociśnienie tętnicze,
- mają problemy z krążeniem,
- cierpią na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki,
- przebyli udar mózgu,
- przyjmują erytromycynę lub leki uwalniające tlenek azotu.
Jednak dokładne przeciwskazania do stosowania zależą od konkretnego środka na potencję.
Środki na potencję – gdzie kupić?
Jeśli wizyta u lekarza seksuologa jest zbyt kłopotliwa, warto sięgnąć po tabletki na potencję bez recepty dostępne w aptekach. Pod żadnym pozorem nie wolno kupować leków na potencję na bazarach, w seks-shopach lub przez internet, ponieważ większość z tych leków to podróbki i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia.
W 2015 roku policja rozbiła 24-osobową grupę przestępczą, która handlowała lekami na potencję. Na czele gangu stał “król Viagry” - tak media okrzyknęły lidera grupy. Jak ustaliła policja grupa mogła sprzedać około 300 tys. sztuk nielegalnej viagry w Polsce i zarobić na tym prawie 5 mln złotych. Środki na potencje, które sprzedawali zostały przebadane i okazało się, że były niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Czytaj też: Kwasy omega-3 – występowanie i działanie
Tabletki na potencję bez recepty
W aptekach znajdziemy wiele leków na potencję bez recepty. Najczęściej stosowanymi i dostępnymi w aptekach lekami na potencję są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I). Te leki zwiększają napływ krwi do prącia i ocenia się je jako najskuteczniejsze. Oprócz PDE5-I, na potencję stosuje się agonistę receptorów dopaminergicznych-apomorfinę. Lek działa na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają w jądrze przykomorowym mózgu ośrodek odpowiedzialny za erekcję. Tego typu leki na potencję podaje się podjęzykowo. Innym lekami na erekcję są leki z grupy antagonistów receptorów serotoninergicznych, podobnie jak wymienione wcześniej, są rzadziej stosowane niż popularne PDE5-I.
Zioła na potencję i inne domowe sposoby na potencję
Oprócz tabletek na potencję, istnieją też naturalne, domowe sposoby na potencję. Do takich naturalnych środków na erekcję zalicza się zioła na potencję. Co ciekawe, wpływają one także na potencję u kobiet. Wśród ziół na potencję należy wymienić:
- żeń-szeń syberyjski,
- guaranę,
- korzeń maca,
- jagodę jałowca brazylijskiego,
- korzenie suma.
Poza ziołami, pomocne mogą być także witaminy, na potencję stosuje się witaminę B6 oraz olej rybi.
Sprawdź: Jak ćwiczyć, by mieć zdrowsze serce?
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.