Zioła na wrzody żołądka - które warto stosować?

Zioła na wrzody żołądka pełnią rolę osłaniającą dla podrażnionych i uszkodzonych błon śluzowych układu trawiennego. Mają też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wspomagają leczenie farmakologiczne oraz stanowią jeden z elementów tzw. diety wrzodowej.

ziola-na-wrzody-zoladka

Które zioła warto stosować w chorobie? Czy naturalne surowce mogą zastąpić leczenie farmakologiczne? Jakie objawy wskazują na konieczność zdiagnozowania i wdrożenia terapii przeciw wrzodom żołądka?

Zioła na wrzody żołądka

Zioła na wrzody żołądka stanowią jeden z głównych elementów wspomagających leczenie farmakologiczne. Większość z nich pełnić będzie rolę osłonową, powlekając uszkodzoną błonę śluzową żołądka, a także dwunastnicy oraz dolnej części przełyku. W ten sposób ułatwiają one i przyspieszają gojenie się uszkodzonych ścian układu trawiennego.

Część stosowanych w chorobie wrzodowej ziół ma też działanie przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Wyraźnie podkreślić jednak należy, że wszystkie tego typu naturalne metody są tylko jednym z elementów terapii.

Pozostałe to przede wszystkim:

  • leczenie farmakologiczne (antybiotyki oraz inhibitory pompy protonowej),
  • odpowiednia dieta (lekkostrawna, bez dań smażonych i tłustych),
  • ewentualne leczenie operacyjne.

Oznacza to, że zioła w chorobie wrzodowej można stosować, ale nie powinno się ich traktować jako jedyne panaceum.

Jakie zioła na wrzody żołądka i dwunastnicy?

Zestaw ziół, które polecane są pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, jest bardzo obszerny. Większość jest doskonale znana i powszechnie dostępna w aptekach.

Wymienić wśród nich można między innymi takie surowce, jak:

  • korzeń prawoślazu,
  • korzeń lukrecji,
  • babka lancetowata,
  • nasiona lnu (siemię lniane),
  • rumianek,
  • nagietek.

Najlepsze osłaniające zioła na wrzody żołądka

Korzeń prawoślazu zawiera duże ilości śluzu, a także pektynę, skrobię, olej i liczne składniki mineralne. Śluz, który stanowi do 10 procent zawartości surowca zielarskiego, tworzy barierę ochronną dla żołądka. Podobne zastosowanie znajduje doskonale znane siemię lniane, czy babka lancetowata. Należy pamiętać, że wrzody są uszkodzeniami błon śluzowych układu pokarmowego, zatem fizyczna i realna ochrona, którą zapewnia śluz zawarty w roślinach, jest w tym przypadku nie do przecenienia.

Przeciwzapalne zioła na wrzody żołądka

Inna grupa ziół ma działanie przede wszystkim przeciwzapalne. Wymienić w tym kontekście należy przede wszystkim rumianek. Jest to jednak z najbardziej znanych roślin leczniczych w Europie, która oprócz właściwości przeciwzapalnych, działa też antybakteryjnie oraz przeciwskurczowo, niejednokrotnie przynosząc ulgę w bólu brzucha.

Podobne działanie mają korzeń lukrecji oraz kwiat nagietka. Z kolei propolis, czyli kit pszczeli, nazywany często naturalnym antybiotykiem, ma silne działanie antybakteryjne. Ma to o tyle duże znaczenie, że wrzody żołądka w około 70 procentach są wynikiem zakażenia bakteryjnego (pałeczka Helicobacter pylori).

Jak przygotować zioła na  wrzody żołądka?

Każde z ziół wymaga przed podaniem odpowiedniego przygotowania. Przykładowo siemię lnianie najczęściej spożywamy w postaci naparu. Jest kilka sposobów jego przygotowania.

Łyżkę nasion można zalać zimną wodą, a całość zagotować. Można też zalać siemię wodą już zagotowaną (ale nie wrzącą). Całość dobrze jest odstawić na kilka godzin, a następnie odcedzić przez sitko. Nasiona lnu można też spożywać w innych formach, na przykład rozgniecione i dodane do potraw (twarożek, dżem).

Z kolei prawoślaz najlepiej jest kupić w postaci suszu (bardziej znany jest w postaci syropu, ten jednak stosowany jest głównie na kaszel). Surowiec zielarski zalewamy zimną bądź letnią wodą  i odstawiamy na kilka godzin. Po odcedzeniu przez sitko, napar można pić przez cały dzień.

Kiedy stosować zioła na wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to potoczna nazwa choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Polega ona na tworzeniu się ubytków w błonie śluzowej górnego i środkowego odcinka układu pokarmowego, na skutek zakażenia Helicobacter pylor a także z powodu nadużywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, stresu, nadużywania alkoholu i papierosów oraz niewłaściwej diety.

Objawy wrzodów żołądka są charakterystyczne i trudno je pomylić z symptomami innych schorzeń. Należą do nich między innymi:

  • silny ból w nadbrzuszu, zwłaszcza po posiłku (1-3 godziny) oraz na czczo,
  • zgaga, nudności, wymioty,
  • uczucie głodu o poranku.

Zioła na wrzody stosujemy jako element szerszej diety, której podstawą jest eliminacja potraw tłustych, smażonych, pikantnych i słonych oraz zastąpienie i ich składnikami naturalnymi, gotowanymi, lekkostrawnymi.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

 

Źródła:

  • Dieta w chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy – Szpital Uniwersytecki w Krakowie, www.sukrakow.pl
  • Żywienie w chorobie wrzodowej żołądka – Szpital Śląski w Cieszynie, www.szpitalslaski.pl

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.