Domowe sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę są pomocne, zwłaszcza kiedy ta przykra dolegliwość pojawia się sporadycznie. Na zgagę działa m.in. właściwa dieta, eliminacja takich używek jak alkohol, kawa i papierosy oraz picie napoju z imbirem, a także wody z sodą oczyszczoną. Co jeszcze pomaga na zgagę?

Zgaga

Zgaga objawia się uczuciem palącego bólu usytuowanego w przełyku lub za mostkiem. Jest to spowodowane wracaniem kwasów żołądkowych z żołądka do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), co z kolei rodzi pieczenie w tym obszarze.

Zgaga przeważnie występuje u osób dorosłych, może jednak pojawić się u dzieci, a nawet niemowląt. Często utrudnia też normalne funkcjonowanie kobietom będącym w ciąży.

Zobacz: Leki na choroby żołądka

Zgaga - przyczyny

Przyczynami zgagi są najczęściej:

  • błędy żywieniowe (zbyt obfite posiłki, za często jedzone, tłuste, kwaśne, pikantne, ciężkostrawne dania);
  • picie alkoholu, kawy, herbaty oraz napojów gazowanych;
  • palenie papierosów;
  • mała ilość ruchu;
  • nadwaga;
  • niektóre leki;
  • pewne schorzenia, takie jak np. wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba nowotworowa.

Kiedy sytuacja występuje sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem są domowe sposoby na zgagę. Kiedy jednak zgaga pojawia się często i mimo leczenia jej naturalnymi metodami nie przechodzi, należy zgłosić się do lekarza.

Czytaj też: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta

Zgaga - domowe sposoby

Co na zgagę zadziała najskuteczniej? Sposoby na zgagę są przeróżne. Jeden z nich polega na spożyciu napoju imbirowego, który przyrządza się zalewając obrany, drobno pokrojony świeży korzeń imbiru przegotowaną, gorącą (nie wrzącą) wodą. Następnie należy odczekać ok 10-15 minut i wypić trunek. Podobnie szykuje się wywar z kminu rzymskiego.

Naturalny lek na zgagę to chude mleko (zawierające maksymalnie 1,5 % tłuszczu), którego należy wypić około pół szklanki. Pomocne w leczeniu zgagi okazuje się również spożycie szklanki wody wymieszanej z ½ łyżeczki sodki oczyszczonej. Innym sposobem na zgagę jest zjedzenie łyżeczki musztardy.

Co na zgagę?

Na zgagę służy także spokojny spacer po posiłku lub odpoczywanie w pozycji siedzącej. Ważne by nie przyjmować pozycji leżącej, zwłaszcza na brzuchu, ani nie robić skłonów przez okres przynajmniej 1-2 godzin po posiłku.

Sprawdzono także, że siemię lniane na zgagę działa jak balsam na rozżarzone gardło. Napar przygotowuje się ze szklanki wrzątku, do której zanurzamy łyżkę ziaren siemienia lnianego. Eliksir pije się po ostudzeniu i odcedzeniu nasion.

Inne metody na zgagę to żucie bezcukrowej miętowej gumy, posilanie się sokami (z marchwi, buraka, rzodkiewki, czy ogórka, które mają odczyn zasadowy), konsumowanie przelanego wrzątkiem cynamonu i kardamonu oraz pojadanie migdałów.

Zgaga w nocy

Kiedy zgaga męczy w nocy, warto wypróbować wyższe ułożenie poduszki. W ciągu dnia natomiast dobrze jest zadbać o luźny, wygodny outfit ponieważ zbyt dopasowane ubrania wzmagają uczucie palenia w przełyku. Nie zaszkodzi też systematyczna porcja ruchu.

Sprawdź też: Problemy trawienne w okresie świątecznym - jak sobie z nimi radzić?

Zioła na zgagę

Anyż, kminek włoski, dziurawiec, kwiat lipy, aloes przyczyniają się do łagodzenia podrażnionego bólem przełyku (herbatkę lub sok z aloesu najlepiej wypijać przed snem). Także prawoślaz lekarski jest ziołem, które zbawiennie działa na zgagę.

Oregano, szałwia, bazylia, a nawet czosnek – oprócz tego, że urozmaicą smak dań, ulżą w cierpieniu wywołanym zgagą.

Zioła na zgagę to także ziarna jałowca (w tym przypadku żuje się nasiona tej rośliny zaczynając od 3 ziarenek, kończąc na 8), ziele tysiącznika oraz tataraku (wywar do picia szykuje się zalewając wrzątkiem łyżeczkę tysiącznika i tataraku, tak by wyszedł napój do połowy szklanki, dalej parzy się go 10 minut, a po przecedzeniu wypija bez słodzenia).

Co jeść na zgagę - dieta na zgagę

Przede wszystkim powinno się zadać o zdrową dietę, eliminując z niej tłuste, smażone, ostre, kwaśne, bardzo słodkie i ciężkostrawne produkty. Ponadto posiłki, składające się z niedużych porcji, należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, np. co 3 godziny. Poza tym nie powinno się jeść bezpośrednio przed snem.

O spokój przełyku można zadbać jedząc chude mięso (najlepiej z królika, indyka, czy kurczaka). Zgaga nie lubi potraw gotowanych na parze, zatem uparowane warzywa, czy mięso będą idealną kompozycją na lekkostrawny obiad dla osoby cierpiącej na zgagę. Z „zieleniny” natomiast najlepiej wybierać marchewkę, buraka, ogórka, rzodkiew, ziemniaka oraz szpinak.

Dorośli borykający się z problemem zgagi powinni unikać m.in.:

  • fast foodów,
  • czekolady,
  • gazowanych, słodkich napojów,
  • tłustych serów i innych tłustych produktów mlecznych (m.in. margaryny),
  • tłustych mięs (takich jak np. golonka, żeberka, pasztet).

Bardzo istotne jest również picie wody, co najmniej 1,5 do 2 litrów dziennie.

Jeśli powyższe sposoby na zgagę nie skutkują, najlepiej udać się do gastrologa po właściwą diagnozę oraz tabletki na zgagę odpowiednie dla danego typu schorzenia.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Co na zgagę w ciąży? Skuteczne sposoby i leki

 

 

Polecane produkty

   

 

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down