Babka lancetowata – prawdopodobnie większość z nas choć raz w życiu zaklejała nią krwawiący łokieć, czy kolano. Niepozorny chwast, jakim jest babka lancetowata, właściwości lecznicze zawdzięcza zawartym w niej witaminom, minerałom, karotenowi, flawonoidom, garbnikom, pektynom i innym. Dlatego babka lancetowata zastosowanie znajduje przy tak wielu dolegliwościach. Oprócz zwalczania kaszlu, stosuje się też babkę lancetowatą na rany, na infekcje intymne czy na podrażnienia przewodu pokarmowego.
Babka lancetowata
Banka lancetowata jest byliną z rodziny babkowatych. Występuje dziko niemal na całym świecie: pierwotnie w Europie i Azji, później rozprzestrzeniła się także w obu Amerykach, Australii, a nawet na Madagaskarze, czy Hawajach. W Polsce babka lancetowata jest chwastem tak pospolitym, że… niemal niezauważalnym. Ot, taki naturalny element krajobrazu. Nazwę babka lancetowata bierze od kształtu liści – podłużnych, lancetowatych właśnie. Kwitnąc wiosną, obradza w duże, wysokie, białe kwiaty. Ziele babki lancetowatej zbiera się od maja do września.
Babka lancetowata – właściwości
Babka lancetowata właściwości lecznicze ujawnia od dawien dawna, w polskiej kulturze od wieków funkcjonuje jako naturalny plaster na rany. I słusznie, bowiem babka lancetowata ma właściwości antybiotyczne. Z punktu widzenia medycyny najcenniejszą częścią babki lancetowatej są jej liście, które natura wyposażyła w tak cenne dla ludzkiego zdrowia składniki, jak witamina C i K oraz minerały:
- magnes,
- cynk,
- potas,
a także karoten, flawonoidy, garbniki, pektyny, aukubina, kwas benzoesowy i inne.
Czytaj też: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania
Babka lancetowata – zastosowanie
Babka lancetowata zastosowanie ma bardzo szerokie. Przede wszystkim jej działanie wykrztuśne wykorzystywane jest do walki z męczącym kaszlem, zarówno towarzyszącym różnym chorobom, jak i wywołanym na przykład paleniem papierosów. Ale to nie wszystko.
Wywar z banki lancetowatej będzie korzystnie oddziaływać w przypadku nieżytów przewodu pokarmowego oraz uszkodzeń błon śluzowych w jelitach i żołądku; działa też przeciwzapalnie na śluzówkę gardła i jamy ustnej. Liść babki lancetowatej łagodzi ból płynący z ran, a także związany z ukąszeniami insektów. Banka lancetowata zastosowanieznajdzie także przy infekcjach intymnych – może służyć obmywania warg sromowych, gdy dojdzie w tym miejscu do stanu zapalnego.
Sprawdź: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie
Babka lancetowata – na jaki kaszel?
Babka lancetowata na kaszel aplikowana jest od dziesięcioleci. Uchodzi za skuteczny środek zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. Babka lancetowata działa wykrztuśnie, oczyszcza drogi oddechowe i płuca z flegmy, która może w nich zalegać wskutek infekcji. Stosuje się babkę lancetowatą wspomagająco przy leczeniu wielu schorzeń górnych dróg oddechowych, od tych banalnych, po najgroźniejsze, z gruźlicą włącznie.
Babka lancetowata uchodzi za skuteczną także w przypadku objawów kaszlu nękającego osoby palące papierosy. Łagodzi ona objawy podrażnień, będących efektem pochłaniania przeszło 4 tysięcy szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym. I wreszcie babka lancetowata działa łagodząco na gardło zdarte w czasie wykonywania pracy, w której głównym narzędziem jest głos. Jej właściwości docenią więc nauczyciele, wykładowcy i piosenkarze.
Babka lancetowata na rany
Starożytni medycy aplikowali babkę lancetowatą na ukąszenia węży i skorpionów. W wiekach średnich zaczęto ją stosować na różnego rodzaju obrzęki wywołane złamaniami, zwichnięciami, a także – ranami.
W medycynie ludowej babka przez wieki uchodziła za coś w rodzaju naturalnego plastra – zapewne niejedno z nas w dzieciństwie miało w dzieciństwie do czynienia z liściem banki lancetowatej, który rodzice lub dziadkowie usiłowali przykleić do krwawiącego skaleczenia, gdy pod ręką nie było nic bardziej profesjonalnego. Ale była w tej ludowej wiedzy mądrość – do dziś medycyna naturalna zaleca okładanie trudno gojących się ran liśćmi babki lancetowatej. Może być także używana w przypadku:
- oparzeń,
- owrzodzeń,
- stłuczeń,
- obrzęków wywołanych ukąszeniami owadów.
Zobacz: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki i trądzik
Syrop z babką lancetowatą w ciąży
Kaszel w ciąży bywa i męczący i w pewnych przypadkach niebezpieczny dla płodu. Stąd poszukiwania skutecznego, ale i bezpiecznego leku na kaszel. Jednym ze specyfików, nad którym zastanawiają się przyszłe mamy w takich sytuacjach, jest syrop z babką lancetowatą. W ciąży można przyjmować babkę lancetowatą?
To dobre pytanie, pozostające póki co bez naukowej odpowiedzi. Mimo głosów stawiających babkę lancetowatą w gronie specyfików neutralnych dla zdrowia matki i płodu, nie brak też argumentów, żeby babki, która nie jest do końca przebadana, w tym szczególnym okresie jednak nie spożywać. Podejrzewa się, że w niektórych przypadkach może ona mieć działanie przynajmniej uczulające. Na pewno chcąc zastosować syrop z babką lancetowatą w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem.
Zobacz produkty z kategorii: Zioła i herbaty na infekcje