Żeń-szeń

Żeń-szeń na potencję używany był już przez chińskich cesarzy tysiące lat temu, medycy aplikowali go też francuskiemu królowi Ludwikowi XIV. Żeń-szeń ma bowiem działanie podnoszące kondycję seksualną, ale też ogólną sprawność intelektualną i fizyczną, poprawia także pracę serca i podnosi odporność.  Zobacz, czym jest żeń-szeń,  czemu zawdzięcza właściwości lecznicze, jakie żeń szeń wywołuje skutki uboczne.

Żeń-szeń – magiczny korzeń

Żeń-szeń jest reliktową byliną z rodziny araliowatych. Pierwotnie występował w Chinach, dalekowschodniej części Rosji, na półwyspie Koreańskim i w Japonii. Obecnie spotykany w Azji i Ameryce, ale jest rośliną bardzo rzadką.

Nazwa żeń-szeń jest efektem transkrypcji chińskiego słowa renshen, czyli „człowiek-korzeń”, a to ze względu na kształt kłącza. Europejscy misjonarze zapisali renshen jako ginseng, a następnie słowo to przeszło jeszcze szereg mutacji. Nazwa ginsengfunkcjonuje czasem zamiennie również w języku polskim, jednak zdecydowanie częściej spotykany jest żeń-szeń, którybezpośrednio został zapożyczony z języka rosyjskiego.

Żeń-szeń jest nazywany „wszechlekiem”. Dlaczego? Żeń-szeń  ma bowiem  tak rozległe działanie lecznicze, że  w medycynie naturalnej uważany jest za lek na wszystko. Oczywiście – powinniśmy podejść do tego z lekką rezerwą.

Czytaj też: Skrzyp polny – zastosowanie i właściwości

Żeń-szeń na potencję

Żeń-szeń na potencję zaczął być stosowany w starożytnych Chinach. Żeń- szeń najprawdopodobniejznany był w kulturach Dalekiego Wschodu już 4 tysiące lat temu i pierwotnym jego zastosowaniem było właśnie wspomaganie erekcji i popędu seksualnego, tudzież przydawanie sił witalnych.

Początkowo, ze względu na nadzwyczajną wartość, którą przypisywano korzeniom żeń-szenia, prawo jego stosowania miał tylko chiński cesarz i członkowie jego dworu. W następnym wiekach żeń-szeń nieco spowszedniał, stając się naturalnym „dopalaczem” stosowanym przez chińską armię, celem dodania wigoru i przyspieszenia regeneracji.

Jak widać, armie dwudziestego wieku, które zaprzęgły do podobnych celów amfetaminę, miały na podorędziu doskonały pierwowzór. W Europie pierwsze wzmianki o żeń-szeniu na potencję i inne przypadłości, zaczęły się pojawiać w średniowieczu, jednak dopiero za sprawą holenderskich żeglarzy na początku XVII wieku żeń-szeń na szerszą skalę trafił na Stary Kontynent. Tu również uwierzono w jego magiczną moc.

Żeń-szeń na potencję, czy też szerzej – jako afrodyzjak, zaczął być używany na dworze francuskiego króla Ludwika XIV. W Chinach – cesarz, we Francji – król... Cóż, niewielu mogło sobie pozwolić na stosowanie korzenia żeń-szenia. Ponoć w XIX stuleciu wartość suchego korzenia żeń-szeń osiągnęła 18-krotność wartości złota…

Żeń-szeń na potencję – czy to faktycznie działa?

Żeń-szeń zawdzięczać działanie na potencję kilku swoim właściwościom.

Po pierwsze – żeń-szeń poprawia pracę układu krążenia, poprawia przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co wprost może przekładać się na mechanizm erekcji.

Po drugie  żeń-szeń wykazuje działanie tonujące i wzmacniające układ nerwowy. To ważne, biorąc pod uwagę, że wiele zaburzeń erekcji ma podłoże nerwowe, związane ze stresem, przemęczeniem, lękiem przed niepowodzeniem.

I po trzecie żeń-szeń na potencję może działać, gdyż sądzi się, iż oddziałuje on na układ hormonalny człowieka. W medycynie naturalnej funkcjonuje przekonanie, że żeń-szeń może mieć działanie podobne do estrogenów, uważanych za hormony żeńskie, jednakże występujących także w męskich jądrach. To sprawia, że żeń-szeń jest podejrzewany o stymulowanie popędu płciowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Sprawdź też: Olejek z drzewa herbacianego - zastosowanie i właściwości

Żeń-szeń – właściwości

Żeń-szeń  zawdzięcza właściwości lecznicze zawartym w nim ginsenozydom. Są to substancje należące do saponin triterpenowych. Ginsenozydy pomagają hemoglobinie na przyłączanie większej ilości cząstek tlenu, poprawiając dotlenienie poszczególnych komórek i narządów, a tym samym, całego organizmu. To przekłada się na poprawę sprawności intelektualnej, fizycznej, seksualnej.

Żeń-szeń – działanie

Podsumowując - oprócz tego, że żeń-szeń działa na potencję i libido, korzeń ten stosowany może być na wiele innych dolegliwości i generalnie – usprawnia on funkcjonowanie organizmu. Wpływając na metabolizm neuronów, żeń-szeń działa tonizująco na układ nerwowy, chroni nasz system nerwowy oraz poprawia koncentrację i zdolność uczenia się.

Prowadzone są badania dotyczące wpływu korzenia żeń-szeń na chorobę Alzheimera oraz demencję starczą. Poprawa krążenia dzięki stosowaniu korzenia żeń-szeń to nie tylko lepsza kondycja w łóżku, ale także lepszy stan zdrowia i lepsza praca serca. Są podejrzenia, że żeń-szeń może mieć działanie przeciwmiażdżycowe. Korzeń żeń-szenia poprawia też zdolności immunologiczne organizmu, ma również lekkie działanie przeciwbólowe.

Zobacz też: Żeń-szeń na pamięć i koncentrację

Żeń-szeń syberyjski – właściwości

Żeń-szeń występuje w kilku odmianach. Najpopularniejszy i najczęściej stosowany Panax ginseng to żeń-szeń azjatycki. Oprócz niego wyróżniamy jeszcze:

  • żeń-szeń amerykański (Panax qinquefolium),
  • żeń-szeń japoński (Panax japonicum),
  • żeń szeń syberyjski (Eleutherococcus senticosus).


Żeń szeń syberyjski właściwościami
nieco różni się od azjatyckiego. Jego moc wywodzi się od zawartych w nim eleuterozydów, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy, zwiększając wydolność organizmu zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Czytaj także: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Żeń-szeń – skutki uboczne

Żeń-szeń jako preparat na różne dolegliwości, często sprzedawany jest w połączeniu z witaminami i mikroelementami. W sklepach zielarskich pojawiają przeróżne cudowne mieszkanki o nie zawsze wiadomym składzie – należy zachować ostrożność i nabywać preparaty na bazie żeń-szenia w sprawdzonych źródłach, najlepiej w aptekach. 

Żeń-szeń nie niesie za sobą skutków ubocznych, przynajmniej stosowany w rozsądnych rozmiarach (dawkowanie - wedle wskazań zawartych w ulotkach konkretnych preparatów).

Aczkolwiek, tak jak w przypadku wielu roślin, nadużywanie żeń-szenia może się skończyć bólem głowy, problemami z ciśnieniem, dolegliwościami żołądkowymi.

Żeń-szeń - przeciwwskazania

W przypadku żeń-szenia przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów na bazie jego korzenia są:

  • Problemy z zasypianiem
  • Nadciśnienie
  • Ciąża i karmienie dziecka piersią
  • Problemy z krzepnięciem krwi


Zobacz też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down