Tabletki na pamięć – jakże przydatne w okresie sesji na uczelni, przed klasówką czy ważną prezentacją. Nie są to oczywiście leki na pamięć, które można byłoby zastosować w przypadku poważnych chorób, takich jak Alzheimer, jednak w życiu codziennym tabletki na pamięć i koncentrację spełniają swoją rolę: pomagają się skupić, uczyć, odstresować. Zobacz, jak poprawić pamięć, co jest dobre na pamięć i koncentrację, jak działa lecytyna na pamięć i inne substancje tego typu.
Tabletki na pamięć i koncentrację
Tabletki na pamięć i koncentrację utożsamiane są niekiedy z substancją o nazwie lecytyna. Zapewne niemały w tym udział mają działania marketingowe producentów i dystrybutorów wspomnianych „leków na pamięć”, nie mniej faktem jest, że na pamięć i koncentrację lecytyna po prostu działa.
Lecytyna na pamięć
Lecytyna jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do fosfolipidów. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego człowieka oraz zwierząt. Występuje w każdej komórce ciała, w szczególności jednak ważną rolę odgrywa w obszarze mózgu. Badania wykazują, że lecytyna pomaga na problemy z pamięcią i koncentracją, pomaga też w walce ze stresem.
Dodatkowo lecytyna jest źródłem choliny będącej ważnym neuroprzekaźnikiem, przekazującym impulsy nerwowe do mózgu. Dlatego właśnie lecytyna stała się składnikiem tak wielu tabletek na pamięć i koncentrację. Aczkolwiek jeśli chodzi o poważniejsze zastosowanie – dotychczas prowadzone badania nie wykazały, aby lecytyna była w stanie istotnie wpływać na pamięć u osób chorych na Alzheimera czy demencję starczą.
Zobacz: Witaminy oraz suplementy na pamięć i koncentrację
Tabletki na pamięć – z tauryną
Tabletki na pamięć, a także napoje energetyzujące często zawierają substancję o nazwie tauryna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów biogennych. Tauryna wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, jest neuroprzekaźnikiem. Poprawia funkcje poznawcze, pomaga w procesach uczenia się i zapamiętywania poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych.
Naukowcy odkryli, że wysokie stężenie tauryny znajduje się w mózgu rozwijającym się. Inne badania wykazały, że tauryna przyczynia się do wzrostu komórek mózgu, aktywując uśpione komórki macierzyste. W szczególności aktywność tauryny ma być zauważalna w tak zwanym hipokamie – jest to obszar znajdujący się w płacie skroniowym kory mózgowej, odpowiedzialny za pamięć. Jego zadaniem jest przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
W sposób naturalny taurynę można dostarczać do organizmu w takich pokarmach, jak:
- mięso,
- ryby,
- ostrygi,
- serwatka,
- soczewica,
- groch.
Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, jej suplementację zapewnią dostępne na rynku tabletki na pamięć.
Tabletki na pamięć - z kofeiną
Duża część dostępnych na rynku tabletek na pamięć i koncentrację zawiera kofeinę. Jest to organiczny związek chemiczny, alkaloid purynowy, pochodzący głównie z ziaren kawy, ale też znajdujący się w herbacie, kakao, czy guaranie. Kofeina jest środkiem psychoaktywnym z grupy stymulantów.
Kofeina – dodaje energii, zmniejsza odczucie zmęczenia pomaga zwiększyć czujność, koncentrację, skupienie. Najnowsze badania dowodzą, że kofeina pozytywnie oddziałuje również na pamięć. Z tego powodu kofeina dodawana jest do napojów energetyzujących, a także suplementów diety i przeróżnych tabletek na pamięć i koncentrację. Ich adresatami są głównie studenci przygotowujący się do egzaminów oraz kierowcy ciężarówek i autobusów pokonujący długie i nużące trasy.
Poznaj: Cztery niezawodne produkty na dobrą pamięć i koncentrację
Tabletki na pamięć i koncentrację - niacyna
Niacyna, czyli witamina B3, to wspólna nazwa kwasu nikotynowego i jego amidu. Jest absolutnie niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz obwodowego układu nerwowego. Wpływa na pamięć – uczestniczy w procesie zapamiętywania. Oddziałuje też na samopoczucie, pewność siebie. Jej niedobór powoduje problemy z koncentracją i pamięcią, a także drażliwość, agresję, zaburzenia psychiczne. Podejrzewa się, że brak witaminy B3 może stanowić podłoże do rozwoju schizofrenii.
Konsekwencją dużego niedoboru niacyny może być pelagra, potencjalnie śmiertelna choroba, która w zaawansowanych stadiach objawia się otępieniem, agresją i zaburzeniami czynności ruchowych. Na szczęście witaminę B3 stosunkowo łatwo jest dostarczyć do organizmu w codziennej diecie. Zasobne w niacynęsą podroby, mięso z piersi kurczaka i uda indyka, tuńczyk, owoce morza, fasola, groch, pietruszka, pomidory, jajka, kasza gryczana, nasiona słonecznika, ziarno sezamu, orzechy, sery.
Leki na pamięć - z tiaminą
Kolejna witamina, której działanie wykorzystują tabletki na pamięć i koncentrację, to tiamina, czyli witamina B1. Pierwsza z odkrytych przez ludzkość witamin, odpowiada między innymi za prawidłową pracę układu nerwowego. Jej niedobór powoduje problemy z pamięcią i koncentracją a także poczucie zmęczenia i braku energii.
Tiamina występuje w otrębach ryżowych, mózgu wołowym, wieprzowinie, drożdżach, mleku, roślinach strączkowych, słoneczniku, zbożach, owocach. Mimo, iż łatwo ją dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem, stosunkowo często zachodzi potrzeba jej suplementacji. Dlaczego? Witaminę B1 wypłukują z organizmu kawa i herbata, a więc substancje zawierające kofeinę, a także alkohol (alkoholicy należą do grupy najczęściej uskarżających się na brak tiaminy, a jej ciężkie niedobory prowadzą do majaczeń i zaburzeń świadomości, znanych pod nazwą delirium tremens).
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B1 mają również osoby uprawiające sport i ciężko pracujące fizycznie, ale też podejmujące stały i obciążający wysiłek intelektualny – na przykład studenci uczący się do sesji, wykładowcy, naukowcy, dziennikarze itd. Stąd potrzeba suplementowania tej substancji, naprzeciw której wychodzą liczne tabletki na pamięć i koncentrację.
Jak poprawić pamięć?
Inozytol to kolejny składnik środków na pamięć i koncentrację, a także siły witalne. Inozytol jest organicznym związkiem chemicznym z grupy cukroli. Błędnie jest nazywany witaminą B8, choć witaminą w ogóle nie jest. Inozytol jest syntezowany przez organizm ludzki. Stwierdzono jego obecność w mózgu, wątrobie, nerkach i krwi. Występuje też w wielu organizmach zwierzęcych i roślinnych.
Inozytol znajduje się w składzie tabletek na pamięć i koncentrację, a także napojów energetyzujących, ponieważ jest kolejną z substancji regulujących pracę układu nerwowego. Wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie zmęczenia, redukcję senności. Obniża ciśnienie tętnicze w sytuacji, gdy jego skok ma podłoże nerwowe. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Podejrzewa się, że może być pomocny w lekkich stanach depresyjnych oraz leczeniu schizofrenii, okresowo prowadząc do zmniejszenia skali urojeń.
Przeczytaj koniecznie: Podrasuj sobie mózg dietą
Naturalne środki na poprawę pamięci
Żeń-szeń jest jednym z najbardziej znanych i rozpowszechnionych suplementów poprawiających, według większości ludzi witalność, energię życiową, a także pamięć. Ginsenozydy zawarte w żeń-szeniu maja wpływ na przeżycie komórek , co koreluje ze zwiększeniem zdolności uczenia się . Żeń-szeń stosowany jest także w leczeniu wielu chorób: cukrzycy, migreny, infekcji, nowotworów i innych.
Preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są powszechnie znane jako suplementy mające wspomagać pamięć. Surowiec Ginkgo folium zawiera substancje chemiczne między innymi z grup flawonoidów, terpenów oraz proantocyjanidynów. Uważa się, że mechanizm jego działania uwarunkowany jest obecnością tych 3 grup związków . Powyższe związki przyczyniają się do usprawnienia przepływu krwi w mózgu, ochraniają neurony mózgowe, zmniejszają ryzyko uszkodzenia neuronów w wyniku niedokrwienia, ułatwiają wykorzystanie tlenu i glukozy przez komórki mózgowe.
Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.