Woda morska do nosa to bezpieczny, naturalny i efektywny preparat na katar o podłożu wirusowym, alergicznym i bakteryjnym. Ale nie tylko, bo środek ten wspomaga także leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia i zapalenia zatok. Jego stosowanie nie przysparza problemów, nie można go też przedawkować. Są jednak pewne ograniczenia związane z jego używaniem…

 Woda morska do nosa

Woda morska do nosa – co to jest?

Woda morska, używany jako środek leczniczy do nosa w celu złagodzenia objawów kataru, alergii na pyłki, zapalenia zatok, niedrożności nosa, itp.

Preparaty z wodą morską działają na cztery obszary:

  • udrażniają zatkany nos,
  • oczyszczają go (z pyłków, zanieczyszczeń, drobnoustrojów, bakterii, wirusów i patologicznej wydzieliny),
  • obkurczają śluzówkę oraz
  • nawilżają błonę śluzową nosa.

Woda morska do nosa stanowi bezpieczny produkt, dlatego z jej walorów  mogą korzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci (w tym niemowlaki i noworodki), kobiety ciężarne oraz matki karmiące. W swoim składzie nie posiada ona żadnych konserwantów, a same naturalne komponenty, takie jak sód, potas, glin, magnez, miedź, żelazo, aniony węglanowe, siarczanowe oraz chlorkowe.

Woda morska zazwyczaj występuje w postaci aerozolu z wygodnym aplikatorem, żeby łatwo było go stosować nawet przez małe dzieci.

Czytaj także: Irygacja – jak i czym wykonać płukanie nosa i zatok?

Woda morska do nosa – rodzaje

Na rynku aptecznym występują dwa rodzaje wody morskiej do nosa:

  • woda morska hipertoniczna,
  • woda morska izotoniczna.

Hipertoniczna woda morska odznacza się szerszym zakresem właściwości, jednak można ją stosować dopiero od pewnego pułapu wiekowego (w przypadku niektórych preparatów – od 3 miesiąca życia, inni producenci zezwalają na stosowanie swojego środka dopiero od 3 lub nawet 6 roku życia), nie powinno się jej także nadużywać, jeśli chodzi o długość trwania aplikacji.

Jeśli chodzi o dawkowanie oraz długość kuracji, należy słuchać się wytycznych lekarza, bądź postępować zgodnie z treścią ulotki dołączonej do medykamentu.

Ten typ wody morskiej do nosa ma za zadanie przede wszystkim udrożnić nos zmniejszając obrzęk błony śluzowej nosa, ale także ułatwić wyczyszczenie nosa i nawilżyć jego wnętrze.

Z kolei izotoniczna woda morska oczyszcza nos z różnych nieczystości, pyłków, wirusów i bakterii oraz nawilża jego śluzówkę. Można jej używać, w zależności od rodzaju preparatu, już od pierwszych dni życia i - w przeciwieństwie do innych środków donosowych - bez ograniczenia czasowego.

Sprawdź: Leczenie zatok - jak leczyć zatoki?

Woda morska do nosa – kiedy można ją stosować?

Woda morska na katar zarówno bakteryjny, wirusowy, czy też sienny (alergiczny) może być wykorzystywana w sposób szeroki. Jeśli przyczyną nieżytu nosa jest alergia, warto stosować ten produkt przez cały okres pylenia czy działania alergenu, np. drzewa, trawy, pleśni, grzyba, kurzu, itd. Jeśli dziecko, nawet kilkudniowe, czy kilkumiesięczne zaczyna „pociągać nosem”, nie należy zwlekać, by nie doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, itp., a od razu aplikować wodę morską do noska.

Ponadto w innych infekcjach górnych dróg oddechowych (takich jak m.in. kaszel, czy przeziębienie) zastosowanie ma woda morska.Na zatoki, zainfekowane gromadzącym się w nich śluzem, również skutecznym rozwiązaniem będzie woda morska.

Często stosowana profilaktycznie woda morska w sprayu daje lepsze rezultaty niż krople donosowe, które można stosować tylko przez określoną ilość czasu i które zawierają nie tylko naturalne składniki. Zatem wodę morską można traktować jako narzędzie higieniczne, zapewniające czystość i odpowiednie nawilżenie jamy nosowej i używać jej zanim wystąpią objawy przeziębienia, czy alergii.

Zobacz także: Aspirator do nosa – jaki wybrać i jak go używać?

Woda morska do nosa – jak ją stosować?

Rodzaj wody morskiej do nosa (izotoniczna lub hipertoniczna) warunkuje sposób postępowania z tym preparatem.

Można stosować wodę morską dla niemowląt, a nawet dla noworodków, jeśli jest izotoniczna oraz jeśli pediatra lub producent wyrobu medycznego określi podawanie go malutkim dzieciom. Ten typ wody morskiej mogą także aplikować ciężarne oraz kobiety karmiące dzieci własnym mlekiem.

Zwykle zaleca się używanie wody morskiej poprzez psiknięcie do każdej dziurki nosowej po jednej aplikacji kilka-kilkanaście razy dziennie.

Natomiast korzystanie z hipertonicznej wody morskiej określa lekarz lub producent preparatu. Należy przestrzegać tych zaleceń oraz nie przedłużać okresu trwania leczenia tym środkiem i stosować go tylko w przypadku pojawienia się niedrożności nosa. Bardzo ważne jest także ograniczenie wiekowe: zazwyczaj można podać ten środek dziecku nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego trzeciego, szóstego lub dwunastego miesiąca życia, w niektórych przypadkach – dopiero po trzecich albo po szóstych urodzinach.

Woda morska do nosa – skutki uboczne i przeciwwskazania

Woda morska do nosa nie ma skutków ubocznych ponieważ jest wyprodukowana z naturalnych składników. Tę izotoniczną mogą używać nawet jednodniowe maluszki. Natomiast jeśli chodzi o hipertoniczny odłam wody morskiej – trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta środka lub wskazań lekarskich.

Czytaj też: Inhalator na zatoki, astmę i kaszel – zastosowanie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down