Spray do nosa - spray do nosa na zatoki, alergie, katar

Spray do nosa to popularny, łatwy w użyciu i skuteczny preparat, który pomaga zwalczyć m.in. katar, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, a także przeciwdziała uczuciu zatkanego nosa, czy wrażeniu suchości w jamie nosowej. Spray do nosa może być stosowany już u małych dzieci. Dla starszych dzieci oraz osób dorosłych dobre będą spraye z wyższym stężeniem soli w wodzie morskiej.

spray-do-nosa

Spray do nosa – czym jest?

Spray do nosa to forma preparatu leczniczego, stosowana do nosa w przypadku występowania przede wszystkim takich schorzeń jak nieżyt nosa, zapalenie zatok przynosowych, katar alergiczny, a nawet migrena.

Na rynku farmaceutycznym występuje też spray do nosa dla dzieci, który jest łatwy w aplikacji oraz skuteczny, za co cenią go rodzice maluchów.

Spray do nosa to środek, który w zależności od schorzenia, na jaki został zalecony, charakteryzuje się różnym stężeniem soli w swoim składzie. Niektóre preparaty są dostępne w aptece bez recepty, inne – wydawane tylko na receptę.

Wodnisty katar, uczucie zatkanego nosa, swędzenie śluzówek nosowych, kichanie, suchość w nosie, czy chrapanie – to wszystko sytuacje, w których sprawdzi się odpowiednio dobrany spray do nosa.
Zanim wybór padnie na konkretny środek, warto poradzić się lekarza, bądź farmaceuty jaki produkt zadziała najskuteczniej na dany problem zdrowotny.

Czytaj też: Krople do nosa - dla dzieci, w ciąży. Na zatoki, alergię

Spray do nosa – rodzaje

Istnieje szeroka gama specyfików do nosa, a wśród nich m.in. spray do nosa na zatoki, spray do nosa na alergie, spray do nosa na katar, czy dedykowany malutkim dzieciom spray do nosa dla niemowląt.

Biorąc pod uwagę stężenie soli w wodzie morskiej w danym produkcie dzieli się je na izotoniczne i hipertoniczne. Te pierwsze wyróżniają się stężeniem na poziomie 0,9 %, czyli stosunkowo niskim, dzięki czemu mogą być stosowane u niemowląt i małych dzieci. Natomiast w preparatach hipertonicznych stężenie soli w wodzie morskiej przewyższa 1,1 % chlorku sodu. Takie środki będą odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 6 lat, młodzieży i dorosłych.

Sprayu do nosa można też używać w takich okolicznościach jak suche i klimatyzowane powietrze w pomieszczeniach, w których stale się przebywa, co okazuje się zbawcze w upalne dnia ale także zimą, kiedy jest włączane centralne ogrzewanie.

Spray do nosa – skład

Najlepszy spray do nosa to taki, który posiada dobry skład. Co zatem powinien zawierać preparat w aerozolu do nosa? Oprócz właściwego stężenia soli w wodzie morskiej powinien mieć olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, tymiankowy, czy miętowy, co zapewni działanie antybakteryjne i odświeżające preparatu. Ponadto dobrze żeby spray do nosa wyróżniał się takimi komponentami jak kamfora, łagodzący panthenol oraz hipromeloza, która ma właściwości ochronne dla śluzówki nosa.

Dobry spray do nosa nie powinien za to kryć w swoim składzie takich składników jak konserwanty oraz substancje obkurczające naczynia krwionośne.

Sprawdź też: Aspirator do nosa – jaki wybrać i jak go używać?

Spray do nosa – jak używać?

Używanie sprayu do nosa nie powinno zrodzić problemów. Wystarczy podłużną końcówkę preparatu płytko włożyć do dziurki nosa i uruchomić atomizer. Dobrze jest aplikować aerozol do lewego nozdrza prawą ręką, a do prawego – lewą, a zanim psikniemy, odchylić delikatnie dziurkę na zewnątrz.

Spray do nosa dla noworodka oraz dla niemowląt stosuje się układając dziecko na plecach, lekko odchylając jego główkę i wpsikując płyn po kolei do każdej nosowej dziurki. Następnie po około kilku minutach warto nadmiar substancji usunąć z noska np. fridą lub gruszką. Oczywiście zanim przystąpi się do aplikowania preparatu do nosa należy wyczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Do każdego produktu powinna być dołączona instrukcja, zgodnie z którą należy postępować aplikując środek do nosa. Jeśli natomiast lekarz wydał inne dyspozycje, należy się stosować do wskazówek medycznych.

Nie powinno się stosować sprayu do nosa dłużej niż 5 dni, szczególnie wtedy kiedy preparat jest stosowany bez porozumienia z lekarzem. Długotrwałe i ciągłe użytkowanie sprayu do nosa może bowiem spowodować m.in. podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i inne niepożądane objawy.

Czytaj też: Woda morska do nosa – kiedy i jak ją stosować?

Spray do nosa – jak zrobić samemu?

Naturalny spray do nosa można także przygotować samodzielnie. Aby zrobić domowy aerozol do nosa będziemy potrzebować:

  • szklankę przegotowanej,
  • przefiltrowanej lub destylowanej wody,
  • pół łyżeczki oczyszczonej, medycznej soli (nie wolno używać soli kuchennej) oraz
  • ¼ łyżeczki sodki do pieczenia.

Wymienione składniki należy umieścić w wygotowanym naczyniu (najlepiej w szklanej butelce), wymieszać je i podawać choremu pipetą.

Trzeba jednak pamiętać, że taka domowa mikstura na katar ma krótką przydatność do stosowania, już po dwóch dniach niezużytą część należy wylać.

Zobacz także: Irygacja – jak i czym wykonać płukanie nosa i zatok?

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.