Peeling enzymatyczny to jeden ze sposobów na oczyszczenie skóry i pozbycie się martwego naskórka. Stosowany regularnie może sprawić, że cera będzie wyglądała świeżo i promieniująco. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni kosmetyk warto poznać jego działanie.
Dobry peeling enzymatyczny
Gromadzący się na skórze martwy naskórek może powodować zapychanie się porów i powstawanie wyprysków. Jeśli chcemy, ale nasza cera pozostała czysta i zdrowa, nie możemy zapominać o regularnym używaniu peelingu. Na drogeryjnych półkach znajdziemy wiele produktów tego typu, ale warto wybrać taki, który będzie idealnie spełniał potrzeby naszej skóry. Tylko jak go znaleźć?
Czytaj także: Krem z witaminą C- właściwości i zastosowanie
Co to jest peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny to zabieg złuszczający martwy naskórek, usuwający zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum. Ten rodzaj peelingu zawiera w swoim składzie enzymy owocowe lub ziołowe, które zmiękczają skórę i ułatwiają jej złuszczanie. Jest zdecydowanie delikatniejszy niż peelingi mechaniczne czy chemiczne, ponieważ nie wymaga pocierania naskórka. Z tego powodu świetnie sprawdzi się u posiadaczy cery trądzikowej, wrażliwej czy naczynkowej.
Czytaj także: Krem z mocznikiem - jaki wybrać?
Jak działa peeling enzymatyczny?
Enzymy roślinne zawarte w peelingu enzymatycznym to najczęściej papaina z papai i bromelaina z ananasa. W kosmetykach tego typu wykorzystuje się także keratolinę, która powstaje na skutek syntezy biochemicznej. Enzymy te mają zdolność rozpuszczania białek, z których w dużej części składa się nasza skóra. Dlatego też z łatwością radzą sobie z warstwą rogową naskórka. Poza tym wnikają także w głąb skóry i usuwają zanieczyszczenia. Nasza twarz po takim zabiegu będzie gładka, rozświetlona i oczyszczona. Ogromnym plusem jest także to, że lepiej będą się w nią wchłaniać inne kosmetyki np. kremy nawilżające. Należy jednak pamiętać, że działanie peelingu enzymatycznego nie jest natychmiastowe. Po 2-3 dniach od zastosowania kosmetyku na twarzy mogą pojawić się odstające suche skórki. Nie należy ich zdzierać czy usuwać peelingiem mechanicznym.
Czytaj także: Sprawdź jaki masz typ cery!
Jak używać peelingu enzymatycznego?
Peeling enzymatyczny nakładamy na twarz podobnie jak maseczkę. Nasza cera powinna jednak wcześniej zostać dokładnie oczyszczona ze wszystkich zanieczyszczeń. Podstawą będzie dokładny demakijaż, umycie twarzy ulubionym preparatem i jej stonizowanie. Peeling należy nanieść na skórę i pozostawić go na kilkanaście minut lub nawet całą noc (wszystko zależy od wskazań producenta, które znajdziemy na opakowaniu). Później kosmetyk należy delikatnie zmyć z twarzy ciepłą wodą. Po zabiegu skóra może być nieco wrażliwa, więc jeśli wybieramy się na słońce, należy pamiętać o zastosowaniu kremu z filtrem UV.
Czytaj także: Jak dobrać krem nawilżający do cery?
Jak często stosować peeling enzymatyczny?
Dla uzyskania odpowiednich efektów peeling enzymatyczny powinno się stosować przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kosmetyk można nakładać na twarz częściej, ale wtedy należy dokładnie obserwować, czy cera nie ulega podrażnieniom. Kiedy pieczenie i zaczerwienienia skóry nie ustępują, należy sobie odpuścić wykonywanie zabiegu lub poszukać delikatniejszego preparatu. Powyższe objawy są normalne, ale powinny bardzo szybko odpuścić. Nasza cera może np. być uczulona na jeden z enzymów, dlatego przed nałożeniem kosmetyku na twarz warto też wykonać tekst alergenów na nadgarstku.
Czytaj także: Krem pod oczy - jaki wybrać?
Peeling enzymatyczny do cery naczynkowej
Peeling enzymatyczny nadaje się do każdego rodzaju cery, ale szczególnie sprawdzi się przy tych wymagających specjalnego, delikatniejszego traktowania. Kosmetyk nie zawiera ścierających drobinek (jak w przypadku peelingu mechanicznego), dlatego mogą go stosować osoby z cerą naczynkową czy wrażliwą.
Cera naczynkowa to taka, która ma skłonność do powstawania trwale rozszerzonych naczyń krwionośnych, zaczerwienień i podrażnień. Reaguje ona także na warunki atmosferyczne, działanie emocji czy gorące potrawy. Świetnie sprawdzą się na niej peelingi zawierające enzymy, które w delikatny sposób złuszczą martwy naskórek. Posiadaczki tego typu cery mogą także zdecydować się na delikatne peelingi chemiczne, które wykona kosmetyczka lub kosmetolog.
Czytaj także: Pękające naczynka - pielęgnacja cery naczynkowej
Peeling enzymatyczny do cery trądzikowej
Peeling enzymatyczny będzie również idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy cery trądzikowej. Taka cera wymaga szczególnej pielęgnacji, której ważnym punktem jest regularny peeling. Nadmiernie rogowaciejąca skóra zatyka pory, przez co zmian trądzikowych może powstawać jeszcze więcej. Stosowanie złuszczającego preparatu jest więc koniecznością. Odpowiednio oczyszczona skóra to mniejsze ryzyko powstania kolejnych wyprysków. Peeling enzymatyczny nie wymaga pocierania, więc jest delikatny dla skóry, a przy tym nie ma ryzyka rozniesienia zanieczyszczeń po twarzy.
Czytaj także: Jak pozbyć się wągrów - sposoby