Pękające naczynka

Pękające naczynka potrafią odjąć uroku najpiękniejszej nawet twarzy. Popękane naczynka tworzą nieestetyczne pajączki, plamy i rumienie, których nie zamaskuje najdroższy podkład. Na szczęście pękające naczynka są defektem, z którym można walczyć. Zobacz, skąd się biorą pękające naczynka, jak dobrać krem na naczynka, na czym polega laserowe zamykanie naczynek.

Jak wygląda cera naczynkowa?

Co to jest cera naczynkowa? To cera wybitnie wrażliwa na zmianę warunków pogodowych, zwłaszcza zaś – na gwałtowne wahnięcia temperatury. Pękające naczynka dokuczają w sposób szczególny zimą – osoby o cerze naczynkowej po wejściu z mrozu do ciepłego pomieszczenia zazwyczaj oblewają się potężnym rumieniem.

Jak wygląda cera naczynkowa? Przyjmuje postać nieestetycznych czerwonych „pajączków” na skórze i rozmaitych innych plamek. Osoby o cerze naczynkowej często zmagają się z charakterystycznym rumieniem oblewającym ich policzki.

Pękające naczynka na twarzy są immanentną cechą tzw. cery naczynkowej. To efekt utraty elastyczności przez naczynka powierzchniowe, ich nadmiernego rozszerzenia, czy deformacji. Choć jest rzeczą normalną, że naczynka pod wpływem różnych czynników rozkurczają się a potem na powrót kurczą, w tym przypadku pozostają one rozszerzone na dłużej albo wręcz na trwałe. Z czasem pękają. Nie bez znaczenia jest też, że skóra jest bardzo cienka, a naczynka znajdują się bardzo blisko jej powierzchni.

Pojawianie się pękających naczynek występuje znacznie częściej u kobiet, definiującym tym samym ich typ cery. Podobnie wygląda to u płci przeciwnej. Cera naczynkowa u mężczyzn ma takie samo podłoże wystepowania, choć w ich przypadku skóra jest znacznie bardziej ukrwiona i grubsza. Natomiast dostępne są już produkty dedykowane tylko mężczyznom, a ich świadomość dbania o siebie znacznie wzrosła w ostatnich latach.

Sprzymierzeńcem w walce z pękającymi naczynkami, są bezwątpienia kosmetyki kryjące niedoskonałości na twarzy. Szczególnie polecanym do ukrycia widocznych naczynek krwionośnych na twarzy jest dobrany do odcienia skóry podkład do cery naczynkowej. Odpowiednie dopasowanie produkty może zdziałać cuda, zwłaszcza kiedy nie każdego stać na wykonanie profesjonalnego zabiegu.

Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący

Popękane naczynka – przyczyny

Pękające naczyńka mogą być konsekwencją wielu czynników. Cera naczynkowa najczęściej jest efektem uwarunkowań genetycznych. Istotne są tu nie tylko predyspozycje indywidualne (dziedziczenie po rodzicach czy dziadkach), ale też pewien typ urody. Nie jest przypadkiem, że pękające naczyńka częściej występują przedstawicieli narodowości słowiańskich i germańskich, zamieszkujących środkową i północną Europę, charakteryzujących się zazwyczaj jasną karnacją.

Pękające naczynka mogą być również efektem zaburzeń gospodarki hormonalnej – istotny jest zwłaszcza nadmiar estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) w organizmie, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych. Ale pękające naczynka to także efekt życia w przewlekłym stresie, niewłaściwej diety, zbyt długiej ekspozycji na promienie ultrafioletowe, a także złej pielęgnacji.

Popękane naczynka na twarzy objawiają się charakterystycznym rumieniem, który z czasem przekształca się w formę prześwitujących naczynek. Nie ma powódów do niepokoju, jeśli wspomniany rumień szybko znika. W przypadku gdy zauważamy, że rumień nie ustępuje należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Obszar pękających naczynek może wystąpić na całej twarzy lub w wybranych jej okolicach, jak np. nos, pod oczami, na powiekach czy wokół oczu.

Dłużej utrzymujące się zaczerwienienie na nosie może być sygnałem do pojawienia się popękanych naczynek na nosie. Dlatego należy rozsądnie korzystać z ekspozycji na słońce i unikać dużych wahań temperatury. Determinują one roszerzanie i kurczenie się naczynek krwionośnych, które ze względu na swoją trwałość mogą nie wytrzymać ciśnienia.

Czytaj też: Jak dobrać kosmetyki odpowiednio do wieku i typu skóry

Pękające naczynka - jak z nimi walczyć?

Do skutecznych metod z walką przy problemach cery naczynkowej zalicza się stosowanie zabiegów laserowych. Mniej inwazyjnym sposobem na redukcję pękających naczynek jest odpowiednia pięlegnacja skóry. Obecnie dostępne są liczne kosemtyki, które są dedykowane dla osób z cerą naczynkową, a większość firm kosmetycznych wypuszcza już specjalnie dedykowane linie pielęgnacyjne.

Jaki krem na popękane naczynka wybrać?

Krem na popękane naczynka na twrazy, czyli krem do pielęgnacji cery naczynkowej musi uwzględniać fakt, iż jest to rodzaj skóry wymagający wyjątkowej ochrony. Krem na naczynka powinien skórę nawilżać i chronić przed czynnikami atmosferycznymi oraz promieniowaniem słonecznym, a także wzmacniać naczynia od wewnątrz i maskować niedoskonałości na zewnątrz.

Oczywiście cudów nie ma i jeden uniwersalny krem dla cery naczynkowejnie istnieje. Osobom o takim typie urody zaleca się stosowanie kremu na naczynka na noc (szeroki wybór w aptekach i drogeriach). Wspomóc się można w te materii działającym silniej serum. Dodatkowo osoby uskarżające się na pękające naczynka muszą przez cały roku używać kremów z filtrem UV, chroniących przed promieniowaniem słonecznym. Istotne jest używanie kremów łagodzących pod oczy i na powieki. Pożądanymi składnikami w dobrych kremach na popękane naczynka będą, między innym:

W większości problem ten dotyka kobiet, dlatego w sklepach łatwiej dostępne są preparaty dla pań. Jednak problem ten zaczyna dotykać coraz częściej, także panów. Ich skóra jest znacznie grubsza i silniej ukrwiona, dlatego na rynku można już zakupić dedykowane kremy na popękane naczynka u mężczyzn.

Zobacz: Dermokosmetyki - do pielęgnacji twarzy i ciała 

Laserowe zamykanie naczynek

Na szczęście pękające naczynka to nie wyrok. Tę niedoskonałość urody można w prosty sposób korygować w gabinecie kosmetycznym. Coraz większą popularnością cieszy się obecnie laserowe zamykanie naczynek. Jest to zabieg wykonywany za pomocą urządzenia emitującego światło o określonej częstotliwości.

Do zabiegów zamykania naczynek na twarzy, na nosie i innych okolic używanych jest kilka typów lasera, co do zasady wykorzystują one zjawisko selektywnej fototermolizy, polegające na pochłanianiu energii cieplnej przecz hemoglobinę zawartą w krwinkach i zamianie jej na energię cieplną. Wskutek tego następuje zamknięcie naczynka krwionośnego. Po ustąpieniu zaczerwienienia po zabiegu, efekty są naprawdę zadowalające.

Jednak laserowe zamykanie naczynek nie jest metodą idealną. Przed wszystkim, w ten sposób usuwa się jedynie skutki, a nie przyczyny. To oznacza, że mając predyspozycje genetyczne, tudzież nie wykazując się odpowiednią dbałością o skórę, za pewien czas ponownie będziemy się uskarżać na pękające naczynka. Często jest też tak, że laserowe zamykanie naczynek trzeba powtarzać kilkukrotne w jednym cyklu, aby uzyskać efekt, o jaki nam chodziło. Wadą są też koszty – zróżnicowane w zależności od typu lasera i ilości zabiegów, zazwyczaj od 150 do nawet 1000 złotych.

Pomimo rozwiązania jakim jest zabieg laserowy, zamykanie naczynek laserem ma pewne przeciwskazania. U osób cierpiących na fotodermatozy, bielactwo, padaczkę, posiadających rozrusznik serca czy kobiet będących w ciąży i karmiących nie wykonuje się zabiegu laserowego. Czasowymi przeciwwskazaniami są m. in. opalenizna, stosowanie samoopalacza, kuracja antybiotykiem, przeziębienie czy stosowanie produktów rozrzedzających krew. Dokładne informacje, o tym jakie są przeciwwskazania oraz jak przygotować się do zabiegu, są umieszczane na stronach klinik przeprowadzających zabiegi zamykania naczynek laserowo oraz są omawiane podczas pierwszej wizyty przygotowywującej do zabiegu.

Zobacz: Krem na przebarwienia - jaki krem rozjaśniający wybrać?

Pękające naczynka - profilaktyka

Niestety, problem pękających naczynek może nawracać. Nie ma bezpośredniej metody na zlikwidowanie popękanych naczynek, nawet jeśli wykonamy skuteczny zabieg usuwania naczynek, które uległy rozszerzeniu czy pęknięciu. Jeśli w grę wchodzi genetyka – pole manewru mamy zawężone. Jeśli jednak winne są inne czynniki – działając profilaktycznie można naprawdę wiele osiągnąć.

O profilaktyce częściowo już mówiliśmy, bo do tej właśnie kategorii można zaliczyć choćby stosowanie kremów z filtrem UV, chroniących przed słońcem. Ale sam krem to za mało. Jeśli grożą nam pękające naczynka krwionośne, warto w ogóle unikać dużego nasłonecznienia. Na ile to jest możliwe zimą, należy też unikać dużych amplitud temperatury. W czasie siarczystych mrozów zdecydowanie warto ograniczyć ilość czasu spędzanego na dworze, a jeśli już - należy potem unikać gwałtownego wchodzenia do pomieszczeń o wysokiej temperaturze.

Ważna, jeśli chodzi o pękające naczynka, jest też odpowiednia dieta. Osoby o cerze naczynkowej zdecydowanie powinny się wystrzegać pieprzu, papryki i innych ostrych produktów, dlatego kuchnię meksykańską czy węgierską z góry można uznać za skreśloną. Źle tolerowane przez cerę naczynkową są też gorące napoje oraz alkohol.

Polecane produkty dla osób z cerą naczynkową do prepraty na bazie witamin. Szczególne polecane są kosmetyki z witamną K na popękane naczynka. Wspomniana witamina wykazuje właściwości redukujące zasinienia i zaczerwienienia na skórze. Dodatkowo stymuluje proces regeneracji i łagodzenia skóry.

Wśród domowych sposobów na popękane naczynka poleca się stosować preparaty do danego rodzaju skóry. Do kąpieli należy wybierać mydła dedykowane przez producentów do cery naczynkowej. Są one maksymalnie naturalne, a ich skład wzbogacany jest substancjami kojącymi, nie zaś zapachowymi czy koloryzującymi.

Czytaj też: Pielęgnacja ciała - kosmetyki, mydła, żele

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down