Tempo starzenia się skóry twarzy zależy od genów, trybu życia i pielęgnacji. Na geny nie mamy wpływu. Z lepszym lub gorszym skutkiem próbujemy prowadzić zdrowy tryb życia. A pielęgnacja? Powinna być dobierana do rodzaju cery, ponieważ każdy typ skóry wymaga innego traktowania, tak aby zostały zaspokojone wszystkie jej potrzeby.
Przy doborze kosmetyków pielęgnujących najważniejsza jest właściwa ocena typu skóry. Wyróżniamy kilka zasadniczych:
- tłustą,
- suchą,
- mieszaną,
- normalną,
- wrażliwą,
- naczynkową, a także ich kombinacje.
Aby sprawdzić, z jakim typem mamy do czynienia, można wykonać testy dostępne w internecie lub samodzielnie postawić diagnozę. Procedura jest niezwykle prosta: należy umyć twarz łagodnym mydłem o naturalnym pH, a po godzinie przyłożyć do niej suchą chusteczkę i sprawdzić, na których obszarach został tłusty cień. I tak:
Sprawdź też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości
Cera mieszana
Jeżeli pojawił się ślad w kształcie litery T, nasza cera prawdopodobnie jest mieszana. To najczęściej spotykany typ cery. Charakteryzuje się tym, że na czole, nosie oraz podbródku jest tłustawa i błyszcząca, a pozostałe jej partie są matowe. Pory skóry, zwłaszcza w środkowej partii twarzy, są rozszerzone i mogą pojawić się zaskórniki.
Do jej pielęgnacji należy używać kosmetyków specjalnie dla niej przeznaczonych, które będą nawilżały skórę na policzkach i regulowały pracę gruczołów łojowych na pozostałej części twarzy.
Skóra sucha
Jeśli po godzinie od chwili umycia twarzy nie pozostają tłuste plamki na przyłożonej do twarzy bibułce, mamy do czynienia ze skórą suchą. Poznajemy ją po tym, że jest gładka i matowa, ale po umyciu staje się błyszcząca i napięta.
Jest szara i matowa, szorstka w dotyku. Jest wrażliwa na mydło – często po jego użyciu występują podrażnienia i zaczerwienienia. Jest podatna na wiatr, mróz i słońce, gdyż nie posiada naturalnej warstwy chroniącej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i utratą wilgoci, czego skutkiem jest uczucie pieczenia, łuszczenie się naskórka. Trzeba dbać o nią bardzo delikatnie. Najkorzystniejsze są preparaty przeznaczone specjalnie do cery suchej. Stosujemy je bardzo oszczędnie.
Zobacz: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości
Cera tłusta
Jeśli na przyłożonej do twarzy bibułce występują widoczne tłuste plamy, mamy do czynienia ze skórą tłustą. Świeci się, jest grubsza, widać naczynia krwionośne. Ma lekki równomierny połysk, pokryta jest rozszerzonymi porami, pojawiają się zaskórniki.
Można ją również rozpoznać po szarożółtym kolorze. Jest najmniej podatna na proces starzenia się i działanie wiatru, mrozów słońca. Za to łatwo ulega zakażeniom bakteryjnym. W okolicach czoła, nosa i podbródka często pojawiają się pryszcze. Idealnym środkiem do jej pielęgnacji jest peeling. Powinien być stosowany dwa – trzy razy w tygodniu.
Cera naczyniowa
Łatwo ją zdiagnozować. Wystarczy, że widzimy popękane naczynka na nosie, na policzkach. W reakcji na ciepło, zimno czy stres pojawia się rumień, który często daje uczucie gorąca i utrzymuje się od kilku minut do kilku godzin. Do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki wzmacniające naczynka krwionośne.
Czytaj też: Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?
Cera wrażliwa
Na nowe kosmetyki często reaguje zaczerwienieniem, ściągnięciem skóry, uczuciem szczypania i pieczenia. Jest to skóra typowo alergiczna. Wymaga dedykowanych sobie kosmetyków i porządnego nawilżania.
Cera normalna
Występuje u dzieci, bardzo rzadko u dorosłych. Charakteryzuje się kolorem cielistoróżowym, brak na niej przebarwień i plam czy też zaskórników. Jest gładka i elastyczna. Nie łuszczy się. Do pielęgnacji tego rodzaju cery najlepiej używać delikatnych środków, toników bezalkoholowych, lekkich kremów nawilżających.