Korzeń żywokostu to nieco zapomniany surowiec zielarski, który świetnie sprawdza się przy złamaniach, otarciach i zwichnięciach. Można przygotować z niego maść czy nalewkę - niezastąpione w przypadku urazów kolan i bolących stawów.

korzen-zywokostu

Korzeń żywokostu

Żywokost lekarski to roślina występująca na terytorium niemal całej Europy, z wyjątkiem południowych krańców kontynentu. W Polsce rośnie pospolicie na terenie całego kraju i zwana jest również kosztywałem. Żywokost najczęściej można znaleźć na terenach podmokłych, w okolicach rzek, w rowach czy na skrajach lasów.

Surowcem zielarskim, który ma właściwości lecznicze, jest ciemnobrunatny, niemal czarny, korzeń rośliny. Jak wygląda korzeń żywokostu? Ma wrzecionowaty kształt, podłużną, głęboko bruzdowatą powierzchnię i jest częściowo  śluzowaty. Korzeń żywokostu zawiera około 10-15% śluzu oraz cenne składniki, takie jak:

  • alantoina,
  • garbniki,
  • skrobia,
  • fruktany,
  • asparagina,
  • aminokwasy,
  • sole mineralne.

Zobacz: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

Korzeń żywokostu – zastosowanie

Korzeń żywokostu, ze względu na obecność mieszaniny szkodliwych alkaloidów, jest klasyfikowany jako roślina zawierająca związki toksyczne. Dlatego też najlepiej w ogóle zrezygnować z picia ziołowych naparów na bazie korzenia i stosować go wyłącznie zewnętrznie – w okładach, maściach i nalewkach, którymi smaruje się obolałe miejsca.

Wyciąg z korzenia żywokostu stosuje się przy:

  • złamaniach,
  • skręceniach,
  • bólach pleców,
  • bólach mięśni,
  • bólach kolan, łokci,
  • reumatyzmie,
  • bólach stawów,
  • osteoporozie,
  • oparzeniach,
  • odmrożeniach,
  • odleżynach,
  • owrzodzeniach,
  • ranach, podrażnieniach skóry.

Wyciąg z korzenia żywokostu wchodzi w skład wielu popularnych farmaceutyków. Poza tym znajduje zastosowanie także w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry, płynów do golenia czy past do zębów.

Nie zaleca się stosowania żywokostu na otwarte rany, gdyż wtedy ryzyko wchłonięcia szkodliwych składników do krwiobiegu jest większe. Lepiej poczekać aż zranione miejsce przynajmniej częściowo się zagoi. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinno się go również stosować  przez okres dłuższy niż 10 dni.

 Zobacz: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Korzeń żywokostu – działanie

Wyciąg z żywokostu ma działanie ściągające, powlekające i odbudowujące. Ponadto stymuluje tkanki do szybszego odbudowywania się i sprawia, że ubytki kostne po złamaniach szybciej się wypełniają.

Korzeń żywokostu - właściwości

Swoje właściwości zawdzięcza obecności alantoiny i kwasu rozmarynowego. Związki te łatwo przenikają przez skórę, działają przeciwzapalnie, a także pomagają złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk. Kwas rozmarynowy ponadto chroni tłuszcze w organizmie przed działaniem wolnych rodników, a alantoina sprzyja regeneracji tkanek i naskórka.

Czytaj również: Rokitnik (pospolity, zwyczajny) - formy, właściwości

Korzeń żywokostu na kolano i na stawy

Korzeń żywokostu jest doskonałym preparatem miejscowo uśmierzającym ból. Okłady z rośliny świetnie sprawdzą się w przypadku bólu kolan czy stawów. Łyżeczkę rozdrobnionego korzenia można połączyć z gorącą wodą czy olejem i tak przygotowaną pastą obłożyć obolałe miejsce. Całość  przykryć czystym materiałem lub gazą, zabandażować i zostawić na noc. 

Korzeń żywokostu – nalewka

Innym dobrym sposobem na wykorzystanie korzenia żywokostu jest przygotowanie nalewki. Świeży korzeń należy wyszorować pod wodą, osuszyć, umieścić w słoju i zalać spirytusem. Na około 100 gramów suchego korzenia przypada 500 mililitrów alkoholu. Całość wymieszać, słój zakręcić i odstawić w ciepłe, nasłonecznione miejsce na 14-20 dni. Co 2-3 dni można potrząsnąć słoikiem, aby wymieszać składniki. Po zakończeniu całego procesu nalewkę należy przecedzić i przelać do butelki z ciemnego szkła. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Przygotowany preparat wcierać w bolącą część ciała.

 Sprawdź: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Korzeń żywokostu – maść

W aptekach bez problemu można znaleźć maści zawierające w swoim składzie korzeń żywokostu, ale miksturę można również przygotować samemu. Świeży korzeń żywokostu należy wyszorować, wysuszyć i zmielić w blenderze o wysokiej mocy. W garnku rozpuścić smalec, tłuszcz gęsi lub masło shea (50 g korzenia na 250 g tłuszczu). Całość dobrze wymieszać, przykryć i odstawić na noc. Następnego dnia całość podgrzać i przełożyć do słoiczka. Gotową maść przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Wykorzystać do nacierania bolących części ciała.

Korzeń żywokostu – przepis na odwar

Pół szklanki suchego korzenia należy zagotować w litrze wody i gotować przez około 10 minuty. Przygotowany roztwór odstawić na około 10 minut, następnie odcedzić i pozostawić do ostygnięcia. Temperatura przygotowanego odwaru powinna być komfortowa dla skóry. Substancją należy przemywać zranioną i podrażnioną skórę. Można również przyłożyć do niej na około pół godziny nasączony odwarem okład.

Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down