Korzeń maca należy do superfoods. Jego zdrowotne właściwości były doceniane już przez Inków. Korzeń maca stanowił dla nich nie tylko pożywienie, ale też lekarstwo. Obecnie maca jest uprawiana w Peru i eksportowana do wielu krajów na świecie. Korzeń maca zasłynął w Europie jako skuteczny środek na potencję i płodność. Jakie jeszcze ma korzeń maca właściwości? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jedzenia tej peruwiańskiej rośliny? Gdzie najlepiej kupić korzeń maca?

korzen-maca

Korzeń maca - co to jest?

Korzeń maca to warzywo należące do rodziny kapustowatych. Wyglądem przypomina polską rzodkiewkę, ale jest od niej większy i różni się kolorem. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych, m.in. czarnej, żółtej i czerwonej. Korzeń maca jest uprawiany w peruwiańskich Andach, na wysokości powyżej 3500 metrów n.p.m.

Peruwiańczycy przyrządzają go na wiele sposobów. Gotowany lub pieczony stanowi dodatek do potraw mięsnych, podobnie jak w Polsce ziemniaki. Suszony i sproszkowany jest dodawany do wypieków. Z macy produkuje się także napój alkoholowy maca-chicha.

Peruwiańczycy traktują korzeń macy nie tylko jako pożywienie, ale też lekarstwo. Korzeń maca znalazł się na liście superfoods. Obecnie jest eksportowany z Peru do wielu krajów na całym świecie.

Czytaj też: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Korzeń maca - właściwości

Wiadomo, że zdrowotne właściwości macy doceniali już Inkowie, dlatego bywa ona nazywana skarbem Inków. Z wielu przekazów wynika jednak, że korzeń macy wykorzystywano do celów leczniczych znacznie wcześniej. Maca znana jest przede wszystkim jako środek zwiększający popęd seksualny, libdo i wpływający na płodność, co zostało potwierdzone badaniami.

Ponadto korzeń macy był stosowany przez Inków na wzmocnienie organizmu, jako środek dodający siły i wpływający na tężyznę fizyczną. Badania dowodzą, że peruwiańska roślina wpływa  korzystnie na nastrój i pamięć.

Korzeń macy polecany jest osobom cierpiącym na osteoporozę. Kobiety przechodzące menopauzę oraz z zaburzeniami miesiączkowania również powinny wypróbować tego uprawianego w Andach warzywa. Wymienione właściwości korzeń macy zawdzięcza dużej zawartości białka, protein i aminokwasów. Korzeń macy zawiera też wiele witamin - przede wszystkim dużą ilość witaminy C i witamin z grupy B. Jest także źródłem żelaza, miedzi, a także potasu i wapnia.

Korzeń maca a płodność

Korzeń maca zasłynął w Europie jako skuteczny środek na potencję. Badania prowadzone nad wpływem czarnej macy na potencję wykazały, że korzeń tej peruwiańskiej rośliny zwiększa ilość i ruchliwość plemników. Badania zostały przeprowadzone na gryzoniach oraz ludziach. Korzeń żółtej macy jest polecany kobietom jako środek zwiększający libido i wpływający na płodność, co również potwierdzono badaniami. Żółta maca podawana samicom myszy miała znacząco wpłynąć na liczbę ich potomstwa.

Sprawdź też: Korzeń lukrecji – właściwości, przeciwwskazania, działanie

Korzeń maca - przeciwwskazania

Korzeń maca jest zaliczany do superfoods, czyli żywności bogatej w cenne składniki odżywcze i  wspomagającej organizm w walce z chorobami. Korzeń maca nie jest jednak odpowiedni dla wszystkich. Nie powinny go zażywać osoby chore na tarczycę, gdyż może on mieć niekorzystny wpływ na poziom jodu w organizmie. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze suplementację sproszkowanego korzenia macy powinny skonsultować z lekarzem. Duża zawartość potasu w korzeniu maca sprawia, że nie jest on zalecany osobom chorującym na nerki.

Korzeń maca - skutki uboczne

Warto podkreślić, że korzeń macy może wywołać u niektórych osób skutki uboczne. Istnieją bowiem badania, które wykazały, że zażywanie sproszkowanego korzenia macy może wywołać migrenę, bezsenność oraz zmiany nastroju. Korzeń macy jako środek pobudzający i wzmacniający może doprowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, wywołać duszność, a nawet zaburzyć pracę serca. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy odstawić suplement diety i skonsultować się z lekarzem.

Korzeń maca - gdzie kupić?

Korzeń maca najlepiej kupić w sklepie ze zdrową żywnością. W Polsce prawdopodobnie nie kupimy świeżego warzywa, a jedynie sproszkowany korzeń maca, który można wykorzystywać w kuchni zamiast mąki. Sproszkowany korzeń macy można też dodawać do jogurtów, owsianki lub koktajli. W aptekach można też kupić kapsułki ze sproszkowanym korzeniem macy, które stosuje się jako suplement diety.

Czytaj także: Korzeń żywokostu – zastosowanie, na kolano, na stawy

Autor: Joanna Woźniak

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down