Maść żywokostowa

Maść żywokostowa uchodzi za skuteczną w walce obrzękami towarzyszącymi złamaniom, zwichnięciom i skręceniom. Maść z żywokostu zaleca się też na trudno gojące rany. Używany jest także żywokost na żylaki. Mimo to roślina ta nie ma obecnie dobrej prasy. Ze względu na zawarte w nim substancje toksyczne, w Polsce i wielu innych krajach zakazano sprzedaży bazujących na żywokoście preparatów do użytku wewnętrznego.

Maść żywokostowa

Żywokost lekarski, inaczej zwany też kosztywałem, jest gatunkiem rośliny wieloletniej z rodziny ogórecznikowatych. Występuje w Europie, na Syberii, w Azji Mniejszej, w Polsce – pospolity. Rośnie praktycznie wszędzie – na polach, łąkach, w parkach. Kwiaty żywokostu są różnokolorowe (fioletowe, białe albo różowe), a łodyga bardzo gruba.

Żywokost działanie lecznicze zawdzięcza jednak głównie substancjom zawartym w korzeniu. To właśnie wyciąg z korzenia służy do wytwarzania maści żywokostowej. Ale uwaga – z żywokostem należy obchodzić się jak z ogniem – jego korzeń zawiera zarówno substancje, które działają leczniczo, jak i takie, które przyjęte doustnie mogą się okazać śmiertelnie trujące. Dlatego w Polsce sprzedaż preparatów doustnych na bazie żywokostu została zakazana.

Czytaj też: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Żywokost – właściwości

Żywokost właściwości lecznicze zawdzięcza bogactwu zawartych w nim składników, przede wszystkim allantoinie, a także: garbnikom, skrobi, fruktanom, asparaginie, aminokwasom, olejkowi eterycznemu, solom mineralnym z zawartością krzemu. Ale zawiera też żywokost hepatotoksyczne alkaloidy pirolizydynowe. To właśnie z powodu tych substancji nie stosuje się żywokostu wewnętrznie, do picia ani spożycia, a jedynie zewnętrznie, w postaci maści żywokostowej.

Maść żywokostowa zastosowanie

Maść żywokostowa zastosowanie znajduje głównie pomocniczo w przypadku:

  • złamań,
  • zwichnięć i skręceń,
  • na bolące stawy na rany,
  • a także na żylaki,
  • czy łuszczycę.

Bolące miejsca można smarować bezpośrednio, albo nakładać na nie opatrunek nasączony maścią żywokostową. Zawarte w niej substancje będą „wyciągać” opuchliznę, ułatwiać gojenie i łagodzić ból. Największa w tym zasługa zawartej w maści żywokostowej allantoiny, która działa regenerująco na skórę. Co ciekawe, żywokost lekarski jest głównym źródłem allantoiny w przyrodzie, aczkolwiek przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny potrafi już wyprodukować allantoinę syntetyczną.

Czytaj także: Miłorząb japoński - właściwości, działanie i przeciwwskazania

Żywokost na stawy, żywokost na kolano

Maść żywokostową stosujemy między innymi w przypadku zapalenia stawów i kości, na bóle stawów pochodzenia reumatycznego, a także inne choroby stawów, jak choćby artretyzm (zmiany zwyrodnieniowe prowadzące do zmniejszania się przestrzeni między poszczególnymi częściami stawów, objawiające się silnymi bólami). Stosowany jest żywokost również w przypadku bolesnych kontuzji stawów i kości, między innymi – kolan i kostek.

Maść żywokostowa zmniejsza w widoczny sposób opuchliznę i ułatwia proces dochodzenia do siebie po zwichnięciu, skręceniu czy nawet złamaniu, aczkolwiek przesadą byłoby powiedzieć, że maść żywokostowa przyspiesza na przykład zrastanie się kości. Aż tak cudownych właściwości roślina ta nie ma.

Zobacz też: Środki przeciwbólowe na reumatyzm

Żywokost na żylaki

Maść żywokostowa jest również środkiem na gojenie się ran różnego typu, można ją stosować pomocniczo w leczeniu żylaków nóg i odbytu, czyraków, i innych owrzodzeń, a także oparzeń. Jak widać, maść żywokostowa ma szerokie zastosowanie, ale jak daje się zauważyć, niemal zawsze jest to zastosowanie zewnętrzne. A co z wewnętrznym?

Żywokost – właściwości toksyczne

Tak jak powiedzieliśmy, korzeń żywokostu zawiera śladowe ilości hepatotoksycznych alkaloidów pirolizydynowych. Sprawiają one, że spożywanie naparu z korzenia żywokostu może się skończyć nawet śmiertelnym zatruciem. Wprawdzie od dziesięcioleci stosowany był korzeń z żywokostu do leczenia między innymi wrzodów żołądka, obecnie jednak w Polsce oraz w wielu krajach europejskich, środki do picia na bazie korzenia żywokostu zostały zakazane, nie można ich kupić w aptekach. 

Zobacz: Żyworódka (kalanchoe) - zastosowanie, właściwości

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down