Nawet jeśli nie chorujesz przewlekle, lecąc na wakacje czy służbowo, możesz zabrać ze sobą potrzebne leki. Przewożenie produktów leczniczych objęte jest obostrzeniami. Znaczenie ma m.in., gdzie i jak umieścić niezbędne medykamenty. Dowiedz się, jakie leki przewozić oraz w jakim bagażu trzymać.
Zasady przewożenia – leki w bagażu podręcznym czy rejestrowanym?
Linie lotnicze nie zabraniają przewożenia leków, jednak obejmują je pewnymi obostrzeniami. Zanim zapakujesz medykamenty do swojego bagażu, dowiedz się, jak przewozić leki w samolocie, by uniknąć problemów w trakcie kontroli bagażu na lotnisku.
- Leki można przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Zaleca się jednak umieszczanie ich w bagażu podręcznym, ponieważ w przeciwnym razie mogą zaginąć wraz z walizką. Tymczasem pozostanie bez leków daleko od domu, stwarza zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza gdy musisz przyjmować je stale i regularnie. Co więcej, w luku bagażowym w czasie lotu panują bardzo niskie temperatury. Leki nie powinny być przechowywane w takich warunkach, ponieważ może to wpływać na ich działanie. Lepiej umieścić je w bagażu podręcznym, gdzie będą łatwo dostępne i trzymane w odpowiedniej temperaturze. Przed przystąpieniem do kontroli na lotnisku uprzedź pracownika, że przewozisz leki, co ułatwi, a także skróci całą procedurę.
Rodzaje leków, które można przewozić w samolocie
Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, warto wiedzieć, jakie leki w bagażu podręcznym możesz zabrać. Zgodnie z prawem wolno Ci wziąć ze sobą zarówno leki ogólnodostępne, jak i leki na receptę. Do pierwszej grupy zaliczają się między innymi takie produkty, jak:
- Leki na przeziębienie i grypę – takie jak paracetamol, ibuprofen, pastylki na gardło do ssania, syropy na kaszel i tabletki przeciwzapalne,
- Witaminy i minerały – jak witamina C, multiwitaminy, probiotyki i minerały, które wspomagają odporność i ogólny stan zdrowia,
- Leki przeciwbólowe – jak paracetamol, ibuprofen czy aspiryna, aby szybko reagować na ból głowy, bóle mięśni czy bóle menstruacyjne,
- Krople do oczu – na przykład nawilżające, które są przydatne, gdyż powietrze w samolocie jest zwykle suche, co może powodować podrażnienie oczu,
- Leki na alergię – tabletki antyhistaminowe, aerozole do nosa i krople do oczu,
- Płyny do dezynfekcji – przydatne w pielęgnacji zranień,
- Leki na problemy trawienne – takie, jak środki zobojętniające, leki na biegunkę czy probiotyki.
A jakie leki na receptę w bagażu podręcznym można przewozić? Każde, które są przepisane. W razie potrzeby warto mieć przy sobie receptę lub dokument, potwierdzający konieczność przyjmowania leków. Trzeba wiedzieć, że można zabrać na pokład tylko tyle medykamentów, ile jest potrzebne na czas podróży.
Przewożenie leków w samolocie – jak je zapakować?
Wszystkie leki – bez względu, czy wydawane na receptę, czy ogólnodostępne – powinny być przewożone w oryginalnych opakowaniach z dołączoną ulotką. Należy umieścić je w jednym miejscu, by móc pokazać je w czasie kontroli bezpieczeństwa. Jak przewozić leki w bagażu podręcznym, gdy są one płynne, jak np. syropy? Możesz wziąć ich tyle, ile potrzebujesz. Nie muszą mieścić się w przeźroczystej kosmetyczce, jak inne płyny. Pamiętaj jednak, by uprzedzić o tym kontrolera. Przewożone rzeczy będą sprawdzone przez osobę odpowiedzialną za bezpieczeństwo. W razie wątpliwości warto sprawdzić na stronie internetowej linii lotniczej, jakie są szczegółowe zasady transportu medykamentów. W ten sposób unikniesz niespodzianek.
Jakie są ograniczenia związane z przewożeniem leków?
Oprócz wspomnianych już zasad warto sprawdzić na stronach MSZ, jakie są ograniczenia, związane z przewożeniem i stosowaniem leków w kraju, do którego podróżujesz.
- Może się okazać, że to, co w Polsce jest dostępne i legalne, w innych krajach jest zakazane i traktowane jako przestępstwo! Przykładem jest pseudoefedryna, której nie stosuje się w Japonii czy w Meksyku, a w Polsce obecna substancja znajduje się w ogólnodostępnych lekach na przeziębienie.
- Obostrzeniom podlegają także leki psychotropowe, na których wywożenie i wwożenie trzeba mieć pozwolenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Warto pamiętać, że wszystkie medykamenty podlegają ograniczeniom ilościowym. Nie można przewozić dowolnej ilości opakowań, a tylko tyle, ile jest niezbędne w czasie podróży.
A co ze sprzętem medycznym?
Przewożenie sprzętu medycznego podczas podróży samolotem może być skomplikowane ze względu na różne przepisy i ograniczenia, ale odpowiednie przygotowanie znacznie ułatwia cały proces. Warto sprawdzić wszelkie aktualne informacje na ten temat, bezpośrednio u źródła, a więc na stronie internetowej linii lotniczej.
Do sprzętu medycznego, który można przewozić, należą m.in.:
- Przenośne aparaty tlenowe,
- Nebulizatory,
- Glukometry,
- Insulinowe pompy,
- Wózki inwalidzkie,
- Inne urządzenia wspomagające mobilność.
Większość linii lotniczych wymaga wcześniejszego zgłoszenia przewożenia sprzętu medycznego. Zaleca się kontakt z linią lotniczą co najmniej 48 godzin przed lotem, aby uzyskać informacje na temat wymaganych procedur i dokumentacji. Podczas kontroli bezpieczeństwa może być konieczne okazanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego potrzebę używania danego sprzętu medycznego. Dokumentacja powinna być w języku angielskim lub przetłumaczona na język kraju docelowego.
Jak przewozić leki w samolocie – podsumowanie
Możesz bezpiecznie przewozić leki samolotem, zarówno te, które są ogólnodostępne, jak i leki na receptę. Pamiętaj, by umieścić je w jednym miejscu – najlepiej w przeźroczystej kosmetyczce i zabrać do bagażu podręcznego. W czasie kontroli bezpieczeństwa uprzedź, że posiadasz leki. Jeśli przyjmujesz medykamenty na receptę, zabierz dokumenty, potwierdzające konieczność ich przyjmowania, np. zaświadczenie od lekarza. Przewoź medykamenty w oryginalnych opakowaniach z dołączoną ulotką. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić, czy do kraju, do którego podróżujesz, możesz wwozić określone leki. Dotyczy to zwłaszcza substancji psychotropowych.
Bibliografia:
- https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/centrum-pomocy-zdrowie/przewoz-lekow-w-bagazu-podrecznym-faq [dostęp 21.06.2024]
- https://www.ryanair.com/pl/pl/Przydatne-informacje/centrum-pomocy/warunki-i-postanowienia/termsandconditionsar_286866930 [dostęp 21.06.2024]
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-w-sprawie-przewozu-lekow-przez-granice-rzeczypospolitej-oraz-innych-panstw-dla-indywidualnych-pacjentow [dostęp 21.06.2024]