Czasy beztroskich wyjazdów we dwoje minęły bezpowrotnie? Rodzina się powiększyła? Wakacje z dzieckiem to nie lada wyzwanie logistyczne. Nie mówiąc o tym, ile zachodu może kosztować wyjazd na wakacje z psem. W ferworze walki nietrudno o czymś zapomnieć, dlatego sprawdź jak przygotować się do urlopu z dziećmi i zwierzętami i co spakować do wakacyjnej walizki.

wakacyjny wyjazd  z psem

O ile szczoteczkę do zębów, czy klapki do kąpieli dokupić można na miejscu, o tyle są rzeczy, bez których w podróż wyruszyć nie można, zwłaszcza jeśli wybieramy się za granicę. Należy do nich między innymi paszport dla dziecka (lub przynajmniej dziecięcy dowód, jeśli pozostajemy w UE). Pamiętajmy też, że w Unii wymagany jest również paszport dla psa.

Paszport dla dziecka, dowód dla dziecka

Wakacje zagranicą z dziećmi to nie tylko radość dla całej rodziny, ale też kilka formalności do załatwienia, nawet jeśli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej. Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że na obszarze objętym porozumieniem z Schengen, granice państw praktycznie przestają istnieć, planując podróże z dzieckiem, pogląd ten musimy zweryfikować. Wybierając się do któregokolwiek z państw Unii Europejskiej, musimy wyrobić paszport dla dziecka. W tym przypadku honorowany też będzie specjalny dowód dla dziecka. Natomiast szykując się na bardziej egzotyczne wakacje za granicą z dziećmi, wyjeżdżając poza UE, bezwarunkowo wyposażyć musimy nasze pociechy w paszporty.

Wakacje z dzieckiem – co spakować?

Po dopełnieniu formalności (pamiętajmy, aby nie zostawiać ich na ostatnią chwilę), musimy spakować się na wyjazd. Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Odpowiedź warunkowana jest kilkoma czynnikami, a więc: dokąd jedziemy (morze, góry, lato, zima, północ, południe itd.), w jakich warunkach będziemy mieszkać (wakacje all inclusive, prywatne kwatery, wyjazd pod namiot itd.), w jakim wieku jest dziecko – zupełnie inne przecież potrzeby ma niemowlę, inne dziecko w wieku przedszkolnym, inne nastolatek.

Jeśli wybieramy się na wakacje z niemowlakiem, niezależnie od tego, dokąd jedziemy, w walizce powinien znaleźć się odpowiedni zapas pieluch, przynajmniej na kilka pierwszych dni. Do tego chusteczki nawilżające oraz kremy na odparzenia, na które pupa malucha w podróży będzie jeszcze bardziej podatna, niż zazwyczaj. Oczywiście na wakacje z niemowlakiem zabieramy wszystkie akcesoria, których dziecko używa na co dzień, a więc smoczki, gryzaki, butelki. Podróżując samochodem, spakujmy przewijak – przyda się na parkingu. Nie zapomnijmy o kilku zabawkach, zwłaszcza ulubiona przytulanka może się okazać niezastąpiona w podróży oraz w czasie usypiania malucha w nowym, nieznanym mu miejscu.

Im dziecko starsze, tym potrzeb mniej, w każdym jednak przypadku pamiętajmy o spakowaniu do walizki wystarczającego zapasu ubrań, starając się przy tym przewidzieć kaprysy pogody (zapowiadające się słonecznie wakacje w Chorwacji czy Włoszech też mogą upłynąć w strugach deszczu). Do niezbędnych akcesoriów, niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, należą okulary słoneczne z filtrem UV400 oraz kremy zabezpieczające skórę przed działaniem promieni słonecznych (dla małych dzieci zaleca się filtr 50).

Wakacje z dzieckiem

Pamiętajmy też o skrupulatnym zaopatrzeniu wakacyjnej apteczki. Ponieważ na miejscu dostęp do służby zdrowia może być utrudniony, a koszty zakupu leków bardzo wysokie, spakujmy do walizki leki:

  • przeciwgorączkowe,
  • przeciwzapalne,
  • ewentualnie przeciwwirusowe.

Bądźmy przygotowani na to, że mimo stosowania kremów z filtrem ochronnym, skóra dziecka i tak może zostać poparzona przez promienie słońca – w takich sytuacjach dobrze jest dysponować środkami na oparzenie. Potrzebny będzie też zestaw ratunkowy na wypadek zatrucia, o które nietrudno szczególnie w krajach południowych, a więc leki na biegunkę, zaparcia, nudności, ból brzucha. Bardzo przydatne mogą się okazać środki do dezynfekcji ran, plastry i bandaże. Zalecenia te warto potraktować poważnie szczególnie, jeśli wakacje z dzieckiem są wyjazdem zorganizowanym na własną rękę.

Hotel dla dzieci

Współczesne standardy turystyczne wyróżniają kategorię hotelu przyjaznego dzieciom. Hotel dla dzieci, tudzież hotel rodzinny, będzie oferować zwiększony zakres usług nastawionych typowo na obsługę najmłodszych gości. Mowa tu o placu zabaw, ale też dodatkowych atrakcjach, jak płytki basen, wypożyczalnie rowerów, mini zoo, jazda na kucyku i wiele innych. Hotel przyjazny dzieciom zazwyczaj będzie też oferować specjalne menu na naszych pociech. Można liczyć, że hotelowe pokoje będą odpowiednio zaprojektowane i wyposażone w łóżka adekwatne do potrzeb całej rodziny. Jeśli podróżujemy z niemowlęciem, zapewne bez problemu uzyskamy możliwość dostawienia małego łóżeczka do pokoju, zaś w łazience znajdą się wanienka i przewijak.

Paszport dla psa

Drugą szczególną kategorią towarzysza w czasie wakacyjnych wojaży jest pies. W odróżnieniu od kota, który może zostać na kilka dni sam w domu (pod warunkiem, że ktoś będzie go regularnie odwiedzał), pies musi trafić pod czyjąś opiekę (rodzina, przyjaciele, hotel dla psa) albo pojechać z nami.

Wakacje z psem, zwłaszcza pierwsze, stanowią wyzwanie organizacyjne. Co ciekawe, o ile w przypadku ludzi granice na terenie Unii Europejskiej są konsekwentnie znoszone, o tyle w przypadku zwierząt niezbędne jest posiadanie specjalnego unijnego paszportu. Paszport dla psa zawiera kilka istotnych danych, w tym przede wszystkim informację o ważnym szczepieniu przeciw wściekliźnie. Dodatkowo należy się zapoznać z dokładnymi wytycznymi obowiązującymi w poszczególnych państwach, przez które zamierzamy podróżować. Dla przykładu na 24 godziny przed przekroczeniem granicy Wielkiej Brytanii lub Irlandii pies powinien zostać odrobaczony z tasiemca.

Gdzie wyrobić paszport dla psa? Można to zrobić w lecznicy weterynaryjnej, ale tylko takiej, która posiada stosowne uprawnienia. Dokument kosztuje 100 złotych.

Hotele przyjazne psom

Warto sprawdzić, czy hotel do którego się wybieramy, akceptuje obecność zwierząt, a jeśli tak – na jakich warunkach mogą one w nim przebywać. Hotel przyjazny psom nie tylko zezwoli na ich obecność, ale też zaoferuje szereg typowych udogodnień, takich jak choćby możliwość swobodnego wypuszczania psa na dwór. W typowych hotelach czy pensjonatach może być z tym problem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać agroturystyka z psem – w gospodarstwach agroturystycznych psy zazwyczaj są akceptowane, chyba że ich obecność mogłaby rodzić konflikt z miejscowymi zwierzętami.

Wakacje z psem – posłanie dla psa

Posłanie dla psa to jeden z tych elementów wyposażenia domu, który bezwarunkowo powinniśmy zabrać ze sobą na wakacje. Należy pamiętać, że w nowym miejscu zwierzę może być zestresowane. Ulubione posłanie zabrane z domu pozwoli mu szybciej oswoić przestrzeń. Co jeszcze należy wziąć z domu, jadąc na wakacje z psem?

Jak mówi Anna Miller, technik weterynarii z maxandmrau.pl, warto zorientować się, czy tam dokąd jedziemy, będzie możliwość kupna akceptowanej przez pupila karmy. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba zabrać jedzenie ze sobą. Nagła zmiana diety, którą dodatkowo będzie potęgować stres wyjazdowy może mieć przykre konsekwencje.

- Poza miskami na karmę i wodę, warto zainwestować w bidon podróżny z przymocowaną do niego miską lub gumową, składaną miskę, która w torbie podręcznej zajmie niewiele miejsca. Jeśli wybieramy się w tereny górzyste, warto zabrać psie buty, które ochronią delikatne opuszki łap. Ponadto na podróż z psem konieczne są smycz, kaganiec, obroża i ewentualnie szelki. W komunikacji miejskiej i w przestrzeni publicznej pies musi bezwzględnie nosić kaganiec, odpowiednio dobrany wielkością i rodzajem. Należy pamiętać, że wybierając kagańce materiałowe, czyli tak zwane weterynaryjne, narażamy psa na przegrzanie. Pies prowadzi termoregulację poprzez pysk, dlatego takie kagańce zakłada się tylko na czas wizyty u weterynarza – mówi Anna Miller.

Do torby podróżnej warto wrzucić kilka ulubionych zabawek psa oraz przekąsek – sprawdź ofertę sklepu maxandmrau.pl.

Klatka do przewozu psa

Gdy wybieramy się na wakacje z psem, istotny jest też wybór środka transportu oraz ewentualnych rekwizytów z tym związanych. Właściciele mniejszych ras mogą wybrać pociąg, najlepiej ten bez przedziałów i rezerwacji, gdzie nie trzeba pytać o zgodę na przewóz psa współpasażerów. Większe rasy lepiej przewozić samochodem. Dla bezpieczeństwa zainwestujmy w specjalne pasy, przytwierdzane do szelek opinających tułów zwierzęcia. W przypadku większych ras potrzebna może być klatka do przewozu psa, aczkolwiek w tym przypadku dysponować musimy także odpowiednio dużym autem (najlepiej typu SUV albo kombi).

Jeżeli chodzi o podróże lotnicze, w zależności od wielkości, pies może podróżować w przedziale pasażerskim lub w luku bagażowym. Różne linie lotnicze stosują różne kryteria. Polski LOT pozwala na pokład zabrać zwierzę ważące do 8 kilogramów, ale już Air France zwierzęta ważące ponad 5 kilogramów odsyła do luku bagażowego. Pamiętajmy, że służąca do transportu samolotem klatka dla psa musi spełniać wymogi Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego – Live Animals Regulations, a także być dostosowana do regulacji stosowanych przez poszczególnych przewoźników. 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down