Czerwone oczy to problem, z którym boryka się wiele osób. Może on pojawić się na skutek przemęczenia, urazów mechanicznych, a także toczących się w organizmie chorób. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne sposoby na przekrwione oczy.
Czym są i jak wyglądają czerwone oczy?
Zaczerwienienie oczu to jedna z najczęstszych dolegliwości narządu wzroku. Niemal każdy choć raz w życiu tego doświadczył. Oczy stają się wtedy wyraźnie przekrwione, może pojawić się łzawienie, nadwrażliwość na światło, swędzenie i pieczenie. W większości przypadków nie towarzyszą temu jednak inne ogólnoustrojowe objawy. Czerwone oczy mogą być konsekwencją naszych codziennych nawyków, przypadkowych urazów, jak i chorób, dlatego jeśli problem nawraca i nie ustępuje samoistnie, warto skonsultować się ze specjalistą i zaplanować odpowiednie postępowanie.
Czerwone, przekrwione oczy: przyczyny
Od czego ma się czerwone oczy? Lista przyczyn jest bardzo długa. Najczęściej czerwone, swędzące oczy są konsekwencją naszych codziennych nawyków. Krótki sen, wiele godzin spędzonych przed ekranami, czy przebywanie w suchych pomieszczeniach to czynniki, które zdecydowanie nam nie służą. Czerwone oczy od komputera i telefonu, a także czerwone oczy po przebudzeniu po źle przespanej nocy to zmora większości społeczeństwa. Oprócz zaczerwienienia pojawia się też suchość, obrzęk powiek, łzawienie i swędzenie. Kiedy jeszcze pojawiają się czerwone oczy?
- Po alkoholu,
- Po przedłużaniu rzęs i innych zabiegach kosmetologicznych lub dermatologicznych w okolicy skóry wokół oczu,
- Po basenie (na skutek drażniącego działania chloru),
- Po kąpieli (np. gdy kosmetyki do mycia ciała lub włosów przypadkowo dostaną się do oczu),
- Przy gorączce,
- Przy katarze,
- Przy przeziębieniu,
- Od płaczu,
- Od słońca (zwłaszcza jeśli oczy nie były chronione okularami przeciwsłonecznymi z filtrem),
- Po saunie.
Dodatkowo czerwone oczy mogą pojawić się w przebiegu zapalenia spojówek, chorób rogówki, zakażeń bakteryjnych i wirusowych, jaskry, urazów gałki ocznej i powiek oraz obecności ciała obcego w oku.
Niektóre zaburzenia w funkcjonowaniu naszego organizmu również sprzyjają problemowi, jakim są czerwone oczy. Choroby takie jak depresja, alergia, albinizm, problemy hormonalne i dermatologiczne mogą być przyczyną zaczerwienienia oczu. Istnieje też związek między przekrwionymi oczami a wątrobą i tarczycą. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Gravesa-Basedowa, czyli autoimmunologicznego zaburzenia w obrębie tarczycy jest silny wytrzeszcz oczu, któremu może towarzyszyć ich przekrwienie, zaczerwienienie i suchość. Natomiast jeśli oprócz zaczerwienienia, pojawia się też zażółcenie gałki ocznej, może to świadczyć o zaburzeniach w obrębie wątroby.
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, o czym świadczą czerwone oczy, nie jest łatwa. Jeśli obserwujesz u siebie ten problem, przeanalizuj swój styl życia i codzienne nawyki. Czerwone, piekące oczy warto skonsultować też z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.
Sprawdź żele i maści do oczu.
Czerwone oczy: objawy
Przekrwione oczy pojawiają się na skutek poszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych gałki ocznej. Oprócz widocznego zaczerwienienia może pojawić się:
- Łzawienie,
- Suchość,
- Świąd,
- Ból,
- Nadwrażliwość na światło,
- Pogorszenie ostrości widzenia.
Sprawdź, jak objawia się alergia wziewna.
Czerwone oczy: do jakiego lekarza się udać?
Czerwone oczy to problem, który w wielu przypadkach ustępuje samoistnie po wyeliminowaniu czynnika drażniącego. Przerwa od ekranów, długi, jakościowy sen i dbałość o nawilżenie pomagają się z nim uporać. Jeśli jednak mimo to zaczerwienienie utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu też inne objawy, warto zasięgnąć opinii okulisty. Kiedy zgłosić się na konsultację?
- Gdy zaczerwienienie oczu utrzymuje się dłużej niż kilka dni,
- Gdy pojawiają się inne objawy, zwłaszcza ból, łzawienie, światłowstręt,
- Gdy zaczynają się problemy z widzeniem,
- Gdy z oczu wydziela się ropna wydzielina,
- Gdy pojawia się opuchlizna powiek.
Na podstawie wywiadu i badania okulistycznego lekarz będzie w stanie wstępnie ocenić przyczynę problemu i zaproponować odpowiednie leczenie. W przypadku podejrzenia, że czerwone oczy pojawiły się na skutek zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, okulista może skierować pacjenta na badania laboratoryjne lub konsultacje z innymi specjalistami np. dermatologiem, kardiologiem czy endokrynologiem.
Sprawdź, czym jest i jak leczyć zapalenie spojówek.
Czerwone oczy: jak leczyć?
Leczenie czerwonych oczu zależy od przyczyny tego problemu. Jeśli problem jest konsekwencją codziennych nawyków i nadwyrężania narządu wzroku, w pierwszej kolejności należy zadbać o sen, a także ograniczyć czas spędzony przed ekranami. W przypadku stanów zapalnych takich, jak np. zapalenie spojówek, lekarz może zalecić stosowanie kropli przeciwzapalnych, które złagodzą objawy, skrócą czas trwania infekcji i zapobiegną powikłaniom. Jeśli czerwone oczy są jedynie objawem choroby np. nadczynności tarczycy czy schorzeń wątroby, w pierwszej kolejności należy skupić się na ich wyleczeniu.
W leczeniu czerwonych oczu wykorzystuje się m.in.:
- Krople przeciwhistaminowe – pomagają wtedy, gdy objawy mają podłoże alergiczne,
- Krople przeciwbakteryjne i przeciwzapalne – gdy doszło do infekcji drobnoustrojowej,
- Krople z antybiotykiem – gdy lekarz, stwierdzi, że objawy wynikają z miejscowej infekcji bakteryjnej.
Co na czerwone oczy? Domowe sposoby
W większości przypadków domowe sposoby są w pełni wystarczające, aby poradzić sobie z czerwonymi oczami. Jakie naturalne metody warto zastosować? Podstawą jest sen. Oczy muszą mieć czas, aby się zregenerować, a w ciągu dnia są stale narażone na niekorzystne czynniki środowiskowe. Dodatkowo zastosuj specjalne środki do oczu np. z kwasem hialuronowym. Jakie krople na czerwone oczy? Wybieraj te o działaniu nawilżającym, powlekającym i przeciwzapalnym. Stosuj je regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta.
Pomocne mogą być też zimne kompresy i okłady z ziół, zwłaszcza z szałwii i rumianku. Łagodzą zaczerwienienia, opuchliznę, zmniejszają stany zapalne i uczucie pieczenia. Trzeba jednak bardzo dbać o higienę i uważać, aby wszystko, co ma bezpośredni kontakt z oczami i ich okolicą było czyste, pozbawione substancji drażniących i zanieczyszczeń.
Sprawdź krople do oczu i preparaty wspierające wzrok.
Czerwone oczy: profilaktyka
O oczy warto dbać na co dzień, a nie tylko wtedy, kiedy występują dolegliwości. Jak to zrobić?
- Dbaj o higienę rąk, twarzy i okolic oczu. Regularnie myj ręce, ponieważ gromadzi się na nich wiele drobnoustrojów, które z łatwością przenoszą się do oczu np. w wyniku ich pocierania. Używaj też oddzielnego ręcznika do twarzy.
- Ogranicz kosmetyki do makijażu oczu. Tusze do rzęs, cienie do powiek, kredki i eyelinery zawierają składniki, które mogą podrażniać oczy. Jeśli nie musisz używać ich codziennie, warto na jakiś czas z nich zrezygnować. Dbaj też o dokładny demakijaż przed pójściem spać. Na rzęsach, powiekach i skórze dookoła oczu nie powinny znajdować się żadne pozostałości kolorowych kosmetyków.
- Zamień soczewki kontaktowe na okulary. W ten sposób zmniejszysz podrażnienie oczu i ograniczysz ryzyko przedostania się do nich potencjalnych zanieczyszczeń. Jeśli na co dzień preferujesz soczewki, dbaj o ich higienę i regularną wymianę zarówno samych soczewek, jak i pojemników do ich przechowywania.
- Ogranicz czas spędzony przed ekranem. Wolny czas postaraj się spędzić w sposób, który nie nadwyręża Twojego wzroku np. na spacerze lub siłowni. Pracujesz przed komputerem? Rób regularnie przerwy np. co 30-40 minut. Wystarczy już 1-2 minuty odpoczynku, aby oczy poczuły ulgę. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się patrzeć w dal, najlepiej na kolor zielony (np. las, park, łąkę).
- Przemywaj oczy i ich okolice. Możesz wykorzystać do tego czysty wacik lub gazę nasączone roztworem soli fizjologicznej, ewentualnie przegotowaną wodą. Zwróć uwagę na powieki, wewnętrzne i zewnętrzne kąciki oczy oraz rzęsy. To tam najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia.
- Unikaj wystawiania się na czynniki drażniące. Dym papierosowy, alergeny, pyłki, klimatyzację w pomieszczeniach i samochodach, wysoka temperatura (np. sauny), czy też środki chemiczne (wykorzystywane np. do domowych porządków) niekorzystnie działają na oczy i mogą nasilać ich podrażnienie i zaczerwienienie.
Przekrwione oczy: podsumowanie
Czerwone oczy często pojawiają się na skutek przemęczenia i przeciążenia narządu wzroku. To konsekwencja braku snu i wielu godzin spędzonych przed komputerem, telefonem lub telewizorem. Zdarza się jednak, że zaczerwienienie i przekrwienie oczu to objaw poważniejszej choroby. Dlatego, jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszy mu ból, swędzenie, światłowstręt lub pogorszenie wzroku, należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie uzależnione jest od przyczyny i może obejmować m.in. zmianę codziennych nawyków oraz stosowanie kropli lub maści do oczu o działaniu nawilżającym i przeciwzapalnym.
Źródła:
1. Red eye, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17690-red-eye [dostęp: 03.06.2025]
2. Frings A. Red Eye: A Guide for Non-specialists, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5443986/ [dostęp: 03.06.2025]
3. Graves Eye Disease, https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/graves-eye-disease [dostęp: 03.06.2025]