W aptekach znajdziemy różne rodzaje kropli do oczu. Wybór jest tak duży, że podczas zakupów łatwo się pogubić. Podpowiadamy, jakie krople do oczu bez recepty wybrać w zależności od doskwierającego nam problemu.
Krople do oczu
W leczeniu różnego rodzaju chorób oczu najczęściej stosuje się krople do oczu. Wyróżniamy m.in. krople:
- nawilżające,
- łagodzące podrażnienia,
- na alergię,
lecz w sprzedaży znajdziemy też takie, które leczą stany zapalne i poważne schorzenia okulistyczne. Różnią się one od siebie składem, który zależy od ich przeznaczenia. W przypadku suchego czy podrażnionego oka wystarczy kupić krople nawilżające, jednak jeśli problem doskwiera nam od dłuższego czasu warto skonsultować się z okulistą, który dobierze dla nas najlepsze krople do oczu. Zbyt długie stosowanie nieodpowiedniego specyfiku nie tylko nie przyniesie zamierzonych efektów, ale może wręcz spowodować niekorzystne zmiany w gałce ocznej.
Zobacz też: Domowe spa – zabiegi upiększająco-odprężające
Krople nawilżające do oczu
Nawilżające krople do oczu zwane są także sztucznymi łzami. Z reguły można stosować je bez ograniczeń, a ich zadaniem jest nawilżanie oczu. Zwykle tę funkcję pełnią właśnie łzy, a ich naturalne wydzielanie zależy m.in. od pogody czy pory dnia. W przypadku dyskomfortu związanego z suchością oka, warto sięgnąć po krople do oczu - sztuczne łzy. Należą do nich m.in. krople do oczu z kwasem hialuronowym. Świetnie imitują one budowę i działanie naturalnych łez.
Krople do oczu na alergie
Po krople do oczu często sięgają też alergicy, zwłaszcza osoby uczulone na pyłki traw czy drzew. Gdy pojawiają się one w powietrzu, oczy zaczynają swędzieć, pojawia się także obrzęk i przekrwienie spojówek – ulgę przynoszą wówczas specjalne krople do oczu dla alergików. Specyfiki te łagodzą nieprzyjemne objawy, a niektóre z nich dodatkowo chronią narząd wzroku przed negatywnym działaniem środowiska czy promieniowaniem UV.
Krople do oczu bez konserwantów
Osoby o wrażliwych oczach lub pacjenci, którzy muszą stosować krople przez wiele lat, powinni w miarę możliwości sięgać po preparaty bez konserwantów. Substancje konserwujące przedłużają możliwość stosowania kropli po ich pierwszym otwarciu, a także zapobiegają zainfekowaniu produktu bakteriami czy wirusami. Niestety mogą też podrażnić spojówkę, a w przypadku szkieł kontaktowych – oddziaływać z tworzywem, z którego zostały zrobione.
Dlatego też osoby wrażliwe na konserwanty lub noszące soczewki, powinny wybierać krople do oczu bez konserwantów. Są one dostępne nie tylko w tradycyjnych buteleczkach, ale też tak zwanych minimsach, czyli jednorazowych pojemniczkach, z których każdy zawiera określoną dawkę kropli. Po ich otwarciu i użyciu należy je wyrzucić. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które używają kropli rzadko.
Poznaj: Cztery produkty na dobrą pamięć i koncentrację
Krople do zmęczonych oczu
W aptekach znajdziemy także krople do zmęczonych oczu. Zwężają one naczynia krwionośne, likwidując tym samym zaczerwienienie spojówek. Warto jednak uważać – zbyt częste używanie takich produktów zwęża naczynia krwionośne, przez co nie przepuszczają one potrzebnej porcji krwi, a to z kolei sprawia, że gałka oczna jest gorzej odżywiona. Dobrze jest zatem pamiętać o przyczynach „zmęczenia” oczu i w miarę możliwości je wyeliminować. Należy do nich przede wszystkim brak odpowiedniej higieny pracy, czyli siedzenie w złej odległości od monitora komputera czy brak krótkich przerw pozwalających oczom odpocząć.
Krople do oczu dla niemowląt
Oczy dziecka mniej więcej do 6 tygodnia jego życia nie wytwarzają łez, przez co są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne. W codziennej higienie dobrze jest zatem przemywać oczy maluszka gazikiem nasączonym solą fizjologiczną lub lekko ciepłą, przegotowaną wodą.
Podczas pierwszego badania noworodkom zazwyczaj zakrapla się do oczu jednoprocentowy roztwór azotanu srebra lub krople antybiotykowe, które mają za zadanie oczyścić i chronić oczy przed infekcjami. To zwykle wystarczy, jeśli jednak pojawią się niepokojące symptomy, a przemywanie oczu dziecka nie przyniesie efektów, trzeba będzie skonsultować się z pediatrą. Z pewnością przepisze on odpowiednie krople do oczu dla niemowląt.
Czytaj też: Gorączka u dziecka i niemowlaka - jak zbić temperaturę?