Właściwości borówki amerykańskiej doceniono dopiero w XX wieku i wtedy rozpoczęto uprawę tej dziko rosnącej rośliny. Borówka amerykańska jest źródłem wielu wartości odżywczych oraz wykazuje szereg właściwości leczniczych - działa przeciwnowotworowo, poprawia wzrok, zmniejsza poziom cholesterolu i leczy biegunkę. Jakie jeszcze ma borówka właściwości? Czym różni się borówka amerykańska od borówki brusznicy, borówki kamczackiej i czarnej borówki?
Borówka - właściwości
Borówka amerykańska zasłynęła w XX wieku z licznych właściwości leczniczych. Okazało się bowiem, że jest źródłem przeciwutleniaczy, które wykazują działanie przeciwnowotworowe. Zawiera także kwas foliowy, który zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy, a także wpływa na prawidłowy rozwój płodu. Znajdujący się w borówce kwas elagowy zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych płuc i krtani.
Borówka amerykańska ma także dobroczynny wpływ na wzrok - poprawia ostrość widzenia, zwłaszcza po zmroku oraz wspomaga leczenie zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej oka. Ponadto, zawarte w borówce fitosterole obniżają poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Zdaniem specjalistów związki znajdujące się w borówkach dodatkowo obniżają ciśnienie tętnicze i zapobiegają marskości wątroby.
Borówki amerykańskie - właściwości lecznicze
Borówka amerykańska jest polecana osobom z problemami trawiennymi - leczy biegunkę, reguluje perystaltykę jelit, zmniejsza apetyt, a jednocześnie ma niski indeks glikemiczny, więc mogą ją jeść osoby na diecie odchudzającej.
Sto gramów borówki amerykańskiej zawiera jedynie 57 kalorii.
Właściwości borówki amerykańskiej nie tylko leczą, ale także poprawiają urodę i pamięć. Borówka jest bogata w przeciwutleniacze, antyoksydanty i witaminy, które spowalniają procesy starzenia się skóry, a flawonoidy usprawniają pracę mózgu.
Poznaj: Zioła na trawienie - domowe sposoby na niestrawność
Borówka amerykańska - witaminy
Borówka amerykańska jest istną bombą witaminową. Zawiera witaminy A, B1, B2, B6, B9, C, E, D, K i PP. Na szczególną uwagę zasługują witaminy A, C i E, których borówka ma kilka razy więcej od innych warzyw i owoców. W 100 gramach borówek można znaleźć 9,7 mg witaminy C, 0,6 mg witaminy E oraz 54 IU witaminy A.
Witaminy A,C i E to silne przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki, a zatem przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Borówki - wartości odżywcze
Borówka amerykańska nie tylko jest źródłem witamin, ale też soli mineralnych, których nie sposób wymienić jednym tchem. Owoc zawiera m.in. wapń, potas, sód, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk i mangan. Sto gramów borówek ma 90 mg potasu, 10 mg fosforu, 6 mg wapnia i tyle samo sodu oraz 5 mg magnezu. W takiej porcji borówek znajdziemy też 5 gramów błonnika pokarmowego.
Sprawdź: Witaminy i minerały dla mężczyzn - jakie warto stosować?
Jagody - właściwości
Borówka amerykańska, inaczej borówka wysoka jest kuzynką borówki czarnej nazywanej także jagodą. Obie należą do rodziny wrzosowatych i mają podobne właściwości - m.in. zawierają te same witaminy i sole mineralne. Prościej jest wymienić różnice pomiędzy borówką amerykańską i jagodą.
Zdaniem specjalistów jagody są mniej kaloryczne i zawierają większą ilość garbników, które leczą biegunkę, wspomagają detoksykację organizmu oraz działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Jagody są szczególnie polecane osobom narażonym na odwodnienie organizmu w przebiegu silnej biegunki.
Borówka brusznica - właściwości
Borówka brusznica, inaczej borówka czerwona, również wykazuje wiele właściwości leczniczych. W odróżnieniu od swoich fioletowych kuzynek jest polecana na choroby układu moczowego - kamicę nerkową, zapalenie nerek i pęcherza, gdyż zawiera glikozydy fenolowe, które odkażają drogi moczowe. Podobnie jak jagody, borówka brusznica ma właściwości przeciwbiegunkowe. W ziołolecznictwie wykorzystuje się nie tylko owoce borówki brusznicy, ale też liście, które po zaparzeniu stają się skutecznym środkiem na wrzody żołądka i dwunastnicy.
Czytaj więcej: Borówka brusznica – zastosowanie i właściwości lecznicze
Borówka kamczacka - właściwości
Borówka kamczacka, tudzież jagoda kamczacka, to fioletowo-granatowy, podłużny owoc wiciokrzewu kamczackiego. Borówka kamczacka jest w Polsce mało znana, ale jej właściwości lecznicze od wieków docenia się w Rosji, Chinach i Japonii, gdzie jest stosowana w medycynie ludowej jako środek na choroby sercowo-naczyniowe.
Obniża ciśnienie tętnicze i zapobiega anemii oraz chorobom układu pokarmowego. Ze względu na dużą ilość przeciwutleniaczy, borówka kamczacka nazywana jest także owocem młodości. Antybakteryjne właściwości borówek kamczackich sprawiają, że są one skuteczne w leczeniu przeziębienia i grypy.
Zobacz: Sok z malin - jak zrobić sok z malin?