Ból gardła to częsty problem, szczególnie w okresie przejściowym oraz jesienno-zimowym. Jest to objaw, który towarzyszy zwykle rozwijającym się infekcjom. W aptece na tę dolegliwość znajdziemy do wyboru różne typy preparatów, a wśród nich m.in. tabletki na ból gardła o działaniu odkażającym, jak i nawilżającym. Czym kierować się przy wyborze preparatów na ból gardła i jak je stosować? Jakie są domowe sposoby na tę dolegliwość? O tym dowiesz się w poniższym artykule. 

kobieta trzyma sie za gardlo bol bol gardla

Co na bolące gardło?  

Apteka dysponuje wieloma środkami, które pozwolą złagodzić dolegliwości bólowe. Na silny ból gardła najczęściej stosuje się tabletki, pastylki do ssania, syropy, roztwory do płukania gardła bądź też spraye na bolące gardło. Które z nich wybrać i czym różnią się poszczególne postaci? Wiele zależy od tego, czy bólowi gardła towarzyszą inne objawy, np. kaszel. 

 

Tabletki do ssania, pastylki do ssania: odkażające czy nawilżające? 

Jak szybko wyleczyć bolące gardło? To częste pytanie padające w aptece. Pierwszym wyborem dorosłych pacjentów są zwykle preparaty do ssania. Na rynku występują m.in. pastylki do ssania o działaniu nawilżającym oraz odkażającym. Które z nich wybrać na ból gardła? Najlepiej stosować je zamiennie 

Pastylki odkażające charakteryzują się działaniem antyseptycznym, w zależności od składu również bakteriobójczym, grzybobójczym. Jedną z takich substancji jest chlorek cetylpirydyniowy. Pastylki te często zawierają również substancję o działaniu znieczulającym (lidokainę), która pozwala szybko poczuć ulgę. Warto wiedzieć jednak, że pastylki antyseptyczne wysuszają gardło. Dlatego też, warto stosować je na zmianę z pastylkami do ssania o działaniu nawilżającym. Powlekają one błonę śluzową, przynosząc ulgę podrażnionemu gardłu.  

 

Tabletki na gardło: kiedy je wybrać? 

Tabletki na gardło wybiera się często, kiedy oprócz dolegliwości bólowych występuje również kaszel. To, które z nich wybrać, zależy od rodzaju kaszlu, a więc czy jest to kaszel suchy czy mokry.  

Na kaszel suchy stosuje się preparaty zawierające w swoim składzie np. lewodropropizynę. Jest to substancja lecznicza o działaniu przeciwkaszlowym, dostępna na rynku bez recepty.  

Z kolei na kaszel mokry wybiera się preparaty o działaniu wykrztuśnym, zawierające w swoim składzie takie substancje, jak acetylocysteina, karbocysteina czy ambroksol. Dostępne są pod różnymi nazwami handlowymi bez recepty. Trzeba jednak pamiętać, aby stosować je wyłącznie w ciągu dnia – wzięcie ich wieczorem mogłoby skutkować napadami kaszlu w nocy. Sen jest również kluczowy dla regeneracji organizmu w czasie infekcji. 

 

Domowe sposoby na ból gardła 

Kiedy czujesz ból gardła, wspomagająco możesz zastosować domowe sposoby na ból gardła. Wśród nich wyróżniamy m.in.: 

  • płukanie gardła roztworem soli (należy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody i przepłukać gardło powstałym roztworem przez ok. 30 sekund) 
  • picie rozpuszczonego w ciepłej (ale nie gorącej!) wodzie miodu z cytryną (łyżeczka miodu na szklankę wody) 
  • nawilżanie gardła pod postacią regularnego nawadniania się, najlepiej ciepłymi napojami np. herbatą 
  • picie naparu z rumianku 
  • inhalacje parą wodną (można dodać ewentualnie kilka kropel olejku eterycznego np. eukaliptusowego o działaniu antyseptycznym) 
  • czosnek dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym może wspomóc bolące gardło 

Należy jednak pamiętać, że ostry ból gardła może przerodzić się w przewlekły ból gardła. Przy przedłużającym się, nasilającym bólu konieczna może okazać się wizyta u lekarza. 

Co na ból gardła u dzieci?  

Ból gardła u dzieci leczy się podobnymi środkami. Najczęściej stosowanymi postaciami leku u dzieci są syropy na ból gardła ze względu na łatwą do przyjęcia formę podania. Podobnie jak z tabletkami, ich zastosowanie i skuteczność zależy od doboru produktu do typu kaszlu, który często towarzyszy bólowi gardła. Należy dodatkowo zwracać uwagę na wiek dziecka, od którego możliwe jest stosowanie danego preparatu. 

Na kaszel suchy dla dzieci polecane są syropy zawierające m.in. wyciąg z porostu islandzkiego czy lewodropropizynę. Porost islandzki powleka błonę śluzową gardła, dzięki czemu łagodzi podrażnienie. 

Na kaszel mokry dla dzieci polecane są syropy o działaniu ułatwiającym odkrztuszanie, zawierające m.in. wyciąg z liści bluszczu, ambroksol czy też karbocystei. Nie stosujemy ich jednak na noc, aby ograniczyć ryzyko ataków kaszlu. 

Co na bolące gardło u dzieci oprócz syropów? W tej grupie wiekowej można zastosować dodatkowo spray na bolące gardło. Jest to bezpieczniejsza forma dla najmłodszych w porównaniu z tabletkami czy pastylkami do ssania. Spraye te zawierają substancje przeciwbakteryjne i znieczulające, dzięki czemu możliwe jest szybkie poczucie ulgi. Dobrze sprawdzają się w przypadku zapaleń i podrażnień, charakteryzujących się bólem i zaczerwienieniem gardła. 

Stosowanie stałych form doustnych, takich jak tabletki czy pastylki do ssania, stwarza ryzyko zachłyśnięcia.

 

Co na ból gardła w ciąży?  

Ból gardła w ciąży wynika często z rozpoczynającej się infekcji wirusowej lub bakteryjnej górnych dróg oddechowych. Kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne w organizmie i osłabiony układ odpornościowy są narażone na ryzyko rozwoju infekcji.  

Na rynku zarejestrowane są preparaty dla kobiet w ciąży, zawierające w składzie składniki pochodzenia naturalnego m.in. propolis, który działa łagodząco i nawilżająco na gardło. 

 W przypadku pojawienia się gorączki, bezpiecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym do stosowania w ciąży jest paracetamol. 

Jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem w sytuacji bólu gardła w ciąży jest zawsze skonsultowanie się ze swoim lekarzem prowadzącym i dobór przez specjalistę odpowiedniego preparatu. 

Jeśli tylko to możliwe, należy unikać stosowania leków w I trymestrze ciąży, chyba, że jest to absolutnie konieczne. 

 

Lody na ból gardła – hit czy mit? 

Stosowanie lodów na ból gardła nie zostało potwierdzone badaniami, nie ma więc dowodów na skuteczność zastosowania tej metody. Jednocześnie ból gardła najczęściej spowodowany jest toczącą się infekcją wirusową lub bakteryjną, na której przebieg jedzenie lodów nie ma większego wpływu. Chłodne pokarmy mogą jednak chwilowo łagodzić ból gardła, stąd nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do ich stosowania przy bólu gardła wynikającym np. z przeziębienia.  

 

Na rynku istnieje wiele możliwości wyboru preparatów na ból gardła. W zależności od preferencji wyróżniamy tabletki, pastylki do ssania, syropy czy spraye na ból gardła. U dzieci najbezpieczniejszą formą są syropy i spraye – tabletki nie są preferowane ze względu na ryzyko zachłyśnięcia. Wyróżniamy również kilka domowych sposobów na ból gardła. Jeśli jednak stan ten będzie się przedłużał i pogarszał, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.  

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
mgr farm. Karolina  Wrąbel
mgr farm. Karolina Wrąbel

Redaktor medyczny mgr farm. Karolina Wrąbel

Magister farmacji, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Obecnie słuchaczka studiów podyplomowych z Profesjonalnej Opieki Farmaceutycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Na co dzień związana z e-commerce w branży farmaceutycznej. Jako farmaceutka odpowiada za rozwój produktów poprzez ich kompleksową kategoryzację oraz wprowadzanie i aktualizację opisów leków Rx na portalu rezerwacyjnym. Wcześniej związana z marketingiem farmaceutycznym leków na receptę i suplementów diety. Pasjonatka pisania, autorka wielu artykułów skierowanych do farmaceutów. Pozytywnie zakręcona na punkcie poprawnej polszczyzny. Prywatnie miłośniczka psów, wielbicielka podróży i fanka powieści kryminalnych....