Zapalenie pęcherza stanowi nieprzyjemną i krępującą dolegliwość, która nieleczona lub tylko zaleczona może powrócić i wywołać szereg groźnych chorób związanych z nerkami i układem rozrodczym. By im zapobiec, dobrze jest zastosować domowe sposoby na zapalenie pęcherza, a w razie braku ich skuteczności – właściwe, dobrane przez lekarza leki na zapalenie pęcherza.
Zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego to problem zazwyczaj atakujący kobiety. Dzieje się tak dlatego, że panie mają krótką cewkę moczową (ok 5 cm), a to ułatwia drogę mikrobom do układu moczowego. Mężczyźni zostali wyposażeni w około 10-15-sto centymetrową cewkę, dzięki czemu nie są aż tak narażeni na inwazję bakterii bytujących w systemie moczowym.
Zapalenie pęcherza - objawy
Zapalenie pęcherza objawia się:
- bólem, pieczeniem okolic intymnych (zwłaszcza w czasie korzystania z toalety);
- potrzebą częstego oddawania moczu;
- trudnościami z oddawaniem moczu;
- dolegliwościami bólowymi w dolnej partii brzucha.
Niekiedy do powyższych symptomów może dołączyć m.in. gorączka, nudności, wymioty oraz krwawienie z narządów rodnych.
Zapalenie pęcherza - przyczyny
Winnymi zapalenia pęcherza są najczęściej bakterie (głównie Escherichia coli oraz chlamydie, dwoinka rzeżączki, gronkowiec), które przedostają się do układu moczowego drogą wzdłuż pęcherza moczowego od odbytu oraz pochwy i atakują go. Nie zatrzymane przez choćby domowe sposoby na zapalenie pęcherza, mogą dotrzeć aż do nerek.
Innymi przyczynami zapalenia pęcherza mogą być m.in.:
- niedostosowany do pogody ubiór (za lekki lub zbyt opięty, odsłonięte plecy, bielizna ze sztucznego włókna, itd.),
- długotrwałe przebywanie w mokrym kostiumie kąpielowym, czy w przemoczonym stroju narciarskim, częste kontakty seksualne bez zabezpieczenia (które ułatwiają wędrówkę bakterii z pochwy do pęcherza moczowego i dalej),
- niewłaściwa higiena miejsc intymnych (niedostateczne utrzymywanie pochwy i odbytu w czystości, ale też stosowanie perfumowanych wkładek i podpasek, zbyt częste oraz zbyt dogłębne podmywanie się).
Czytaj też: Podpaski - wielorazowe, dla mężczyzn, ekologiczne
Domowe sposoby na zapalenie pęcherza
Na pewno warto wykorzystać domowe sposoby na zapalenie pęcherza, a także wspomagać się nimi stosując farmakologię. Na zapalenie pęcherza dobrze działają nasiadówki oraz kąpiele w gorącej wodzie. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku rumianek, który złagodzi objawy zapalenia. Litr naparu z rumianku należy wlać do gorącej wody i kąpać się w niej lub siedzieć w balii wypełnionej wywarem przez co najmniej 15 minut.
Inna recepta na zapalenie pęcherza to kąpiel lub stosowanie nasiadówek w sosnowych igłach, uprzednio zalanych wrzątkiem dla ich zmiękczenia. Pomocniczo przy kłopotach z pęcherzem zadziała też napar z dziurawca, krwawnika i rumianku (użyte w takiej samej ilości), który należy wlać do wanny lub miednicy przeznaczonej do nasiadówki.
Obolały pęcherz moczowy powinno się trzymać w cieple i rozgrzewać. Można to osiągnąć przykładając do okolic kości łonowej i dolnych pleców termofor lub inny rodzaj ogrzewacza ciała. Po takim zabiegu nie powinno się jednak wystawiać organizmu na chłód, warto zostać w domu, pod ciepłą kołdrą.
Czytaj także: Zioła moczopędne - jakie leki moczopędne wybrać?
Co na zapalenie pęcherza?
Inne sposoby na zapalenie pęcherza to przyjmowanie dużej ilości płynów (około 2 litrów dziennie), by oczyścić układ moczowy z bakterii oraz zadbanie o właściwą higienę miejsc intymnych (oprócz regularnego mycia także poprzez używanie bawełnianej bielizny, podcieranie się od pochwy w kierunku odbytu oraz częstą wymianę ręczników i pościeli, a także pranie ich w temperaturze co najmniej 60⁰ Celsjusza).
Co jest dobre na zapalenie pęcherza poza wymienionymi wyżej metodami? Na piekący ból podczas oddawania moczu pomoże stosowanie sody oczyszczonej w proporcji pół łyżeczki sodki na szklankę wody. Inny sposób na odporny na bakterie pęcherz moczowy to picie lub dodawanie do potraw oleju lnianego lub kokosowego.
Leki na zapalenie pęcherza
Najpopularniejsze spośród preparatów farmakologicznych są tabletki na zapalenie pęcherza z furaginą. Są one dostępne w aptece bez recepty. Jednak warto przed wybraniem i podaniem leku na zapalenie pęcherza udać się na wizytę do lekarza, by wykonać odpowiednie badania moczu i sprawdzić co jest przyczyną dolegliwości. Wówczas leczenie będzie pełne i pozwoli to uniknąć powrotów do zapalenia pęcherza.
Zioła na zapalenia pęcherza oraz dieta
Walce z zapaleniem pęcherza sprzyjają zioła, zwłaszcza moczopędne. Oprócz rumianku, który można pić w postaci herbatek, wywarów, itd., na zapalenie pęcherza warto użyć szałwii i majeranku, wyróżniającymi się właściwościami przeciwzapalnymi i oczyszczającymi.
Syrop sporządzony z korzenia pietruszki i selera również przeczyści układ moczowy.
Ponadto dobroczynnie na pęcherz skutkuje również napój z owoców i liści borówki brusznicy, które mogą być suszone lub świeże. Szklankę części borówki zalewa się wrzątkiem, przykrywa i odstawia na ok 20 minut. Po tym czasie gotowy eliksir można dosłodzić miodem i wypić.
Pokrzywa, mniszek i bratek to także zioła, które osłabią objawy zapalenia pęcherza.
Żurawina na problemy z pęcherzem okazuje się również bardzo pomocna. Można ją jeść świeżą, suszoną, dodawać do sałatek, deserów i innych dań, można ją także pić jako sok żurawinowy. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco. Żurawina stanowi zatem idealny środek zapobiegawczy na zapalenie pęcherza i innych narządów układu moczowego.
Autor: Olga Tomaszewska
Sprawdź też: Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski