witaminy i suplementy, witaminy dla kobiet, witamina D


Zestaw witamin dla kobiet znacząco różni się od tego dla mężczyzn. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, witaminy dla kobiet powinny być dostarczane do organizmu w innych dawkach, niż ma to miejsce w przypadku panów. Szczególnie witaminy dla kobiet karmiących są zagadnieniem wartym uwagi, bowiem w tym wyjątkowym okresie zapotrzebowanie na witaminy jest wyjątkowo duże, a z pomocą przyjdzie nie tylko zdrowa dieta, ale i specjalne witaminowe suplementy dla kobiet.

Witaminy dla kobiet karmiących i w ciąży

Jeśli chodzi o najlepsze witaminy dla kobiet karmiących piersią i w ciąży, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca w szczególności przyjmowanie dwóch substancji. Według PTG, najlepsze witaminy dla kobiet będących w tym szczególnym etapie swojego życia, to witamina D oraz B9 (kwas foliowy). Oprócz tego PTG rekomenduje jeszcze, jako wskazane dla kobiet i ich potomstwa, takie substancje, jak wielonienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo oraz jod. My jednak skupmy się na witaminach dla kobiet w całym okresie ich życia.

Sprawdź: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

Witaminy dla kobiet - witamina D

Witamina D jest ważną witaminą dla kobiet planujących zajście w ciążę oraz będących w ciąży, a także karmiących potomstwo piersią. Ponieważ panie w tym okresie zarówno potrzebują tej witaminy w zwiększonej ilości, jak i szczególnie są narażone na jej niedobór, zaleca się jej suplementowanie. Choć dotąd uważano, że dzienna dawka witaminy dla kobiet po porodzie oraz w ciąży powinna wynosić 800-1000 lU, w świetle najnowszych badań PTG zaleca jej przyjmowanie w dawce około 2 tysięcy lU. Dlaczego witamina D jest tak istotną witaminą dla kobiet?

Witaminy dla kobiet

Cytując rekomendację PTG: witamina D reguluje stężenie wapnia i fosforu w osoczu, wpływa na utrzymywanie prawidłowej gęstości mineralnej kości, hamuje nadmierną proliferację i stymulowanie różnicowania komórek w układzie krwiotwórczym, moduluje też funkcje układu odpornościowego. Witamina D reguluje procesy transkrypcji w przeszło 200 genach, obniżając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i sutka.

Witamina D jest zalecana jako witamina dla kobiet zarówno będących w ciąży, jak i tych dopiero planujących posiadanie potomstwa. Reguluje ona bowiem owulację, a tym samym może ułatwić planowanie działań zmierzających do zapłodnienia.

PTG podkreśla, że kobiety w ciąży a także karmiące piersią należą do grupy w szczególny sposób narażonej na niedobór witaminy D, a co za tym idzie – wzmożoną utratę wapnia z kości. Konsekwencją może być osteoporoza.

Porównaj: Witaminy i minerały dla mężczyzn - jakie warto stosować?

Witaminy dla kobiet - witamina B9

Drugą z witamin dla kobiet karmiących i w ciąży, rekomendowaną przez PTG, jest witamina B9, czyli kwas foliowy. Jest ona polecaną witaminą dla kobiet w ciąży, ponieważ jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, wynikającej z wydłużonego dojrzewania krwinek czerwonych w szpiku kostnym, a także wad otwartego układu nerwowego, wad serca, zakrzepicy oraz poronienia.

Ponieważ ciąża i karmienie piersią zwiększają ryzyko wystąpienia niedoboru, zaleca się suplementowanie witaminy B9, oczywiście pod nadzorem lekarza, w wielkości 0,4 mg na dobę (w czasie starań o dziecko oraz do końca II trymestru ciąży). Należy jednak uważać, by nie przesadzić: nadmiar witaminy B powoduje ryzyko uszkodzenia ciąży na jej wczesnym etapie.

Najlepsze witaminy dla kobiet

Ciąża i macierzyństwo, to szczególne okresy, ale przecież witaminy niezbędne są do życia każdego dnia, na każdym etapie życia. Pełnią one rozliczne funkcje, zapobiegają chorobom, zapewniają zdrowy rozwój, a także opóźniają procesy starzenia. Dla przykładu - witaminy A, C i  E to kompleks witamin dla kobiet, których odpowiednia dawka w organizmie stanowi skuteczną zaporę w walce z wolnymi rodnikami, czyli szkodliwymi cząsteczkami zawartymi miedzy innymi w tlenie. Witaminy A, C i E są antyutleniaczami, czyli antyoksydantami – mają zdolność wyłapywania i niszczenia wolnych rodników. Ich działanie, opóźniające procesy starzenia, sprawia, że nazywane są witaminami młodości.

Zobacz: Witaminy i suplementy dla kobiet

Witaminy dla kobiet - zapotrzebowanie

Dobowe zapotrzebowanie kobiet na witaminy różni się od zapotrzebowania mężczyzn. Z reguły witaminy dla kobiet dostarczane muszą być do organizmu w mniejszych ilościach, niż w przypadku mężczyzn, jednak już w czasie ciąży normy dla pań zaczynają rosnąć, zaś w okresie laktacji są wyższe niż u panów. To naukowo dowiedziona teza, która znajduje odzwierciedlenie choćby w oficjalnych normach żywienia, sygnowanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Wystarczy spojrzeć na wytyczne dotyczące kilku wybranych witamin:

Witamina A (µg/doba)

  • Kobiety 700
  • Kobiety w ciąży 770
  • Kobiety karmiące 1300
  • Mężczyźni 900

Witamina B1 (mg/doba)

  • Kobiety 1,1
  • Kobiety w ciąży 1,4
  • Kobiety karmiące 1,5
  • Mężczyźni 1,3

Witamina C (mg/doba)

  • Kobiety 75
  • Kobiety w ciąży 85
  • Kobiety karmiące 120
  • Mężczyźni 90

W przypadku witaminy D, o której wspominaliśmy wyżej, norma dla kobiet w wieku rozrodczym, kobiet w ciąży oraz karmiących jest taka sama, nie mniej ze względu na ryzyko jej niedoborów w okresie ciąży i laktacji, zalecane jest przyjmowanie jej w zwiększonych dawkach. 

Zobacz: Witamina D dla zdrowia i urody

 

 



share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down