kobieta, ciąża, witaminy

Witaminy dla kobiet w ciąży – jedne pożądane, inne niebezpieczne w nadmiarze. Zobacz, jakie witaminy w ciąży są najlepsze i najbardziej potrzebne, jakie należy brać witaminy przed ciążą, a jakie po.

Witaminy dla kobiet w ciąży – naukowe rekomendacje

Jakie witaminy brać w ciąży? Naukowej wiedzy na temat zapotrzebowania i stosowania minerałów oraz  witamin dla kobiet w ciąży dostarcza rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, oparta na najnowszych dostępnych wynikach badań naukowych. W dokumencie wymienionych jest 6 substancji, z czego dwie to witaminy. Pierwszą witaminą dla kobiet w ciąży jest witamina D.

Witamina D w ciąży

Jak czytamy w rekomendacji PTG, witamina D reguluje stężenie wapnia i fosforu w osoczu, wpływa na utrzymywanie prawidłowej gęstości mineralnej kości, hamuje nadmierną proliferację i stymulowanie różnicowania komórek w układzie krwiotwórczym, moduluje też funkcje układu odpornościowego.

Witamina D reguluje procesy transkrypcji w przeszło 200 genach, obniżając ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i sutka.  Witamina D aktywuje też geny kodujące peptydy przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest zalecana dla kobiet mających problem z owulacją, a więc dobrze się sprawdzi jako witamina przed ciążą.

Kobiety w ciąży a także karmiące piersią należą do grupy w szczególny sposób narażonej na niedobór witaminy D, a co za tym idzie – wzmożoną utratę wapnia z kości. Niedobór witaminy D skutkować może bowiem zaburzeniem gospodarki mineralno-wapniowej i fosforowej, a w konsekwencji prowadzić do osteoporozy.

Witamina D w ciąży – zalecane dawki

W rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego czytamy, że dotąd dzienna zalecana dawka witaminy D w ciąży wynosiła 800-1000 lU. Jednak w świetle najnowszych badań naukowych PTG zaleca, by dawka tej witaminy dla planujących ciążę a także będących w ciąży oraz potem karmiących dziecko piersią, wynosiła około  2 tysięcy lU. Zakłada się też, że maksymalna dzienna dawka witaminy D, którą można dostarczyć do organizmu bez obawy o swoje zdrowie, wynosi 10 000 lU.

Zobacz też: Witamina K i K2 MK7 - występowanie, właściwości i przeciwwskazania

Witaminy w ciąży – kwas foliowy

Drugą witaminą dla kobiet w ciąży, rekomendowaną przez PTG, jest kwas foliowy, czyli witamina B9. To niezbędny koenzym metabolizmu kwasów nukleinowych, który katalizuje procesy krwiotwórcze, wchłania się z jelit i wiąże z białkami osocza. Jego niedobór może grozić wadami ośrodkowego układu nerwowego.  U kobiety w ciąży, niedobór witaminy B może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, wynikającej z wydłużonego dojrzewania krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

Dlatego kwas foliowy jest zalecany jako jedna z witamin dla planujących ciążę, a także ciężarnych i karmiących mlekiem. PTU rekomenduje suplementację doustną witaminy B we wspomnianych okresach.

Czytaj także: Tiamina (witamina B1) - niedobór, występowanie i dawkowanie

Witaminy w ciąży – kwas foliowy – dawkowanie

Niedobory kwasu foliowego powodują ryzyko wystąpienia wad otwartego układu nerwowego, wad serca, zakrzepicy oraz poronienia. Jednak nadmiar  też nie jest dobry, jako że powoduje ryzyko uszkodzenia ciąży na jej wczesnym etapie. Dlatego rekomenduje się w czasie starań o dziecko, a także do końca II trymestru, suplementowanie 0,4 mg witaminy B na dobę.

Zobacz: Witaminy w ciąży i okresie karmienia

Nie tylko witaminy w ciąży

PTG zaleca, aby  oprócz witaminy D oraz kwasu foliowego, w ciąży przyjmować także zestaw innych substancji. Składnikami o udowodnionym naukowo pozytywnym wpływie na zdrowie kobiet w ciąży, a także rozwój ich potomstwa są też:

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
  • Żelazo
  • Jod

Witamina A w ciąży

Wyjdźmy teraz poza zakres rekomendacji PTG i przyjrzyjmy się innym witaminom. Na pierwszy ogień – witamina A, czyli retinol. Witamina Ama działanie antyoksydacyjne. Odpowiada za prawidłowe odbieranie bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Pomaga utrzymywać prawidłowy i zdrowy stan skóry. Działa przeciwzapalnie.

Odpowiada za integralność błon komórkowych. Pozwala na prawidłowy wzrost kości, a także zębów. Stymuluje też rozwój komórek rozrodczych, także tych męskich, czyli plemników.  Z tego powodu zaleca się stosowanie tej witaminy przed ciążą, zarówno przyszłym mamom jak i tatom.

Natomiast nie powinna być suplementowana w ciąży. Witamina A w nadmiarze może nieść bardzo niebezpieczne konsekwencje dla płodu, łącznie z wodogłowiem i innymi zniekształceniami twarzy i czaszki, a także chorobami serca.

Witamina E w ciąży

Witamina E wpływa na oczy oraz układ krwionośny, zarówno ciężarnej kobiety, jak i dziecka które nosi w swoim łonie. Podawanie jej w III trymestrze zwiększa szanse na to, że dziecko będzie mieć zdrowy wzrok. Z kolei suplementowanie witaminy E przed ciążą ma zwiększać szanse na donoszenie dziecka do szczęśliwego rozwiązania.

Oczywiście, witaminę E, tak jak inne substancje należy przyjmować w ramach ustalonych norm. Dla kobiet w ciąży zapotrzebowanie dobowe na witaminę E wynosi 14 mg (podczas gdy na co dzień jest to 8-13 mg).

Witamina C a ciąża

Witamina C należy do tych witamin, które łatwo wydalają się z moczem, ciężko jest więc ją przedawkować. Ciężko jest też dopuścić do niedoboru, bo witamina ta znajduje się w bardzo wielu składnikach naszej diety.

Niemniej, zaleca się by dzienna dawka witaminy C w czasie ciąży nie była mniejsza, ani większa niż 80-85 mg, zaś w okresie laktacji – 115-120 mg. Niedobór witaminy C w ciąży może spowodować uszkodzenie układu nerwowego u dziecka, podejrzewa się też, że nadmiar tej witaminy w ciąży – aczkolwiek brak potwierdzających badań na ludziach – również może prowadzić do uszkodzeń płodu. 

Czytaj też: Witamina C (kwas askorbinowy) - dawkowanie i występowanie

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down