Karczochy są cenione na całym świecie nie tylko za walory smakowe czy niezwykły wygląd, ale przede wszystkim za liczne właściwości lecznicze. Warto stosować sok z karczocha, działa zbawiennie na poziom cholesterolu, odchudzanie, cukrzycę, czy jako naturalny antyoksydant. Wyciąg z karczocha dostępny jest w płynie, tabletkach, kapsułkach oraz w postaci ziela.
Karczochy nie należą do najpopularniejszych warzyw w Polsce. Jednak warto zainteresować się, tą intrygującą wyglądem rośliną z rejonu Morza Śródziemnego. Karczoch ma wiele właściwości leczniczych, jest także przyjemny w smaku - można go porównać do szparagów. Używa się go jako głównego składnika dania czy dodatku do sałatek. Warto także sięgać po sok z karczocha, który jest bogaty w substancje lecznicze.
Sok z karczocha – właściwości lecznicze
Sok z karczocha można przygotować samodzielnie przy pomocy wyciskarki lub skorzystać
z dostępnego w aptece skoncentrowanego wyciągu. Co zawiera sok z karczocha?
- duże ilości witaminy A i C, które jako naturalne antyoksydanty zapobiegają starzeniu się komórek;
- flawonoidy, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników i sprzyjają ich regeneracji;
- duże ilości minerałów takich jak: potas, żelazo, wapń, fosfor i magnez;
- luteolinę i cynarozyd, które regulują ciśnienie krwi;
- cynarynę, oczyszczającą i odtruwającą organizm, a także wspomagającą pracę wątroby i dróg żółciowych;
- inulinę, która stabilizuję poziom cukru we krwi, oraz kwas chlorogenowy, który ogranicza wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym i posiada indeks glikemiczny 18 (warzywo jest odpowiednie dla diabetyków);
- dużą ilość antyoksydantów, dzięki czemu chroni przed nowotworami.
Dodatkowo, poprawia działanie układu pokarmowego, niwelując wzdęcia, uczucie pełności, zgagę i zaparcia; a także antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego wykorzystywany jest w leczeniu trądziku i łojotokowego zapalenia skóry. Ze względu na liczne właściwości lecznicze karczocha warto na stałe wprowadzić warzywo do swojej diety.
Przeczytaj: Karczochy - właściwości, smak, skutki uboczne. Tabletki, sok
Sok z karczocha - na cholesterol
Doskonale sprawdza się wyciąg z karczocha na cholesterol. Wszystko za sprawą cynaryny, która jest naturalnym lekiem hipolipemicznym i obniża zbyt wysoki poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu. Dba także o odpowiednią gospodarkę lipidową, zapobiegając powstawaniu zmian miażdżycowych.
Cynaryna hamuje syntezę cholesterolu w wątrobie. Następnie przyspiesza usuwanie trójglicerydów i cholesterolu wraz z żółcią oraz wzmacnia procesy przemiany cholesterolu do kwasów żółciowych. Dlatego też, tak skutecznie obniża poziom cholesterolu w organizmie.
Sok z karczocha - na odchudzanie
Karczochy mają bardzo niską wartość energetyczną – zaledwie 47 kalorii w 100 g, zawierają dużą ilość błonnika i niskie stężenie tłuszczu. Jednak nie tylko te cechy sprawiają, że są one tak doceniane przez dietetyków w walce ze zbędnymi kilogramami.
Wyciąg z karczocha na odchudzanie zawiera cztery bardzo ważne substancje:
- cynarynę – przyśpiesza metabolizm, utrzymuje odpowiednie stężenie cukru we krwi, wspomaga regularne wypróżnianie, reguluje gospodarkę lipidową;
- inulinę – jest naturalnym probiotykiem, który pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, odatkowo tak jak błonnik pęcznieje w żołądku dając uczucie sytości;
- niacynę – przyśpiesza metabolizm, bierze udział w trawieniu węglowodanów i kwasów tłuszczowych oraz zapobiega rozpadowi tłuszczów w tkance tłuszczowej;
- kwas chlorogenowy – hamuje wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym, przez co zmusza organizm do korzystania ze zmagazynowanych do tej pory zapasów węglowodanów i tłuszczy.
Sok z karczocha – dawkowanie
Na rynku dostępny jest wyciąg z karczocha w płynie, tabletkach lub kapsułkach. Można kupić także ziele, z którego przygotowuje się napar.
Dawkowanie soku z karczocha zależy od jego stężenia. W przypadku 100% soku dzienna dawka dla osoby dorosłej to 20 ml. Z kolei tabletki stosuje się według zaleceń specjalisty lub zgodnie z dawkowaniem wskazanym w ulotce dołączonej do opakowania. Niedozwolone jest łączenie kuracji wyciągu z karczocha w płynie i w tabletkach.
Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
Sok z karczocha - skutki uboczne
Sok z karczocha jest bezpiecznym suplementem diety, jednak nie powinny go stosować osoby z silną kamicą dróg żółciowych ze względu na działanie żółciotwórcze i żółciopędne. Unikać go powinny także kobiety w ciąży. Zażywanie wyciągu może odbywać się w takich przypadkach tylko pod ścisłą opieką lekarza.
Skutki uboczne występują bardzo rzadko i najczęściej są to łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego tj. biegunka, wzdęcia czy utrata apetytu.
Czytaj także: Zioła na odchudzanie - jakie zioła są skuteczne przy odchudzaniu?
Autor: Dominika Rusek