Pękająca skóra między palcami u nóg to częsta przypadłość. Może pojawiać się u dzieci oraz dorosłych. Najczęściej jest konsekwencją nieprawidłowej higieny i pielęgnacji lub noszenia źle dopasowanego obuwia. Zdarza się jednak, że stanowi objaw chorób dermatologicznych np. łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. Sprawdź, jak poradzić sobie z uciążliwą dolegliwością.
Spis treści
- Pękająca skóra między palcami u nóg – objawy
- Przyczyny pękającej skóry między palcami u nóg
- Pękająca skóra między palcami u nóg – leczenie
- Pękająca skóra między palcami u nóg – domowe sposoby
- Jak zapobiegać pękaniu skóry między palcami u nóg?
- Sucha i pękająca skóra między palcami u nóg — podsumowanie
Pękająca skóra między palcami u nóg – objawy
Pękająca skóra między palcami u nóg to nieprzyjemny problem. Skóra staje się sucha, swędząca i podrażniona. W wyniku jej pękania może pojawiać się również tkliwość, pieczenie, ból, a w skrajnym przypadku problemy z chodzeniem. Jeśli pęknięcia są głębokie, a skóra bardzo przesuszona, może dojść również do krwawienia oraz zwiększonego ryzyka zakażeń. Mimo że wiele osób traktuje zmiany skórne w obrębie stóp wyłącznie jako kwestie natury estetycznej, nie należy zapominać, że może być to również problem zdrowotny. Dlatego pękająca skóra między palcami u nóg wymaga odpowiedniej uwagi i pielęgnacji, ale jeśli samodzielne działania i domowe sposoby nie przyniosą efektów, warto udać się na konsultację do dermatologa lub podologa.
Przyczyny pękającej skóry między palcami u nóg
Dlaczego skóra między palcami u nóg pęka? Jest wiele potencjalnych przyczyn tego problemu. Może być konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji, np. niewystarczającego nawilżenia prowadzącego do przesuszenia skóry. Intensywne złuszczanie, peelingi enzymatyczne i mechaniczne również powodują pękanie skóry między palcami u nóg, jeśli są wykonywane często i zbyt intensywnie. Nie bez znaczenia jest również rozmiar i dopasowanie obuwia do stopy. Za małe i za ciasne buty wykonane ze sztucznych materiałów mogą powodować otarcia mechaniczne, przegrzanie i przesuszenie skóry, a w konsekwencji doprowadzić do jej pękania.
Pękająca skóra między palcami u nóg bywa też objawem problemów zdrowotnych, takich jak:
- Grzybica – infekcje grzybicze mogą objawiać się pękaniem skóry między palcami, złuszczaniem na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni stopy, zaczerwienieniem i swędzeniem. Na grzybicę najbardziej narażeni są sportowcy, osoby z cukrzycą, zaburzeniami odporności, a także po długiej antybiotykoterapii. Zakażenia grzybicze pojawiają się również w wyniku braku odpowiedniej higieny czy częstego korzystania z miejsc publicznych takich jak basen. Ich ryzyko zwiększa też nadpotliwość stóp,
- Łuszczyca – zmiany skórne w przebiegu łuszczycy najczęściej zlokalizowane są na owłosionej skórze głowy, łokciach oraz kolanach, jednak pękająca skóra między palcami nóg również może być jej objawem. Charakterystyczne dla łuszczycy są tzw. blaszki łuszczycowe z rumieniem lub łuską srebrzystą. Jest to choroba o podłożu genetycznym i autoimmunologicznym,
- Atopowe zapalenie skóry – to choroba o podłożu alergicznym objawiająca się zmianami skórnymi pod wpływem kontaktu z alergenami obecnymi w środowisku zewnętrznym. Objawy najczęściej zlokalizowane są na stopach, a także dłoniach i zgięciach łokciowych i kolanowych. W przebiegu atopowego zapalenia skóry może pojawić się pękanie naskórka, rumień, suchość, świąd i podrażnienie.
Samodzielna ocena przyczyny pękającej skóry między palcami u nóg jest trudna. Dlatego jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas i nie mija pod wpływem domowej pielęgnacji, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który zaleci dalsze działania.
Pękająca skóra między palcami u nóg – leczenie
Co zrobić, gdy pęka skóra między palcami u nóg? Podstawową metodą leczenia jest odpowiednia domowa pielęgnacja. Warto uzbroić się w cierpliwość. Jednorazowe zastosowanie nawet najlepszych kosmetyków nie przyniesie zadowalających i długotrwałych rezultatów, dlatego zmiany w pielęgnacji powinny stać się nowymi, codziennymi nawykami.
- Najważniejszym etapem jest nawilżanie i natłuszczanie skóry. Stosując balsamy lub kremy, często zapominamy właśnie o stopach, które każdego dnia dźwigają ciężar całego ciała, co naraża je na obciążenia, przesuszenia i podrażnienia. Kremy do stóp powinny być stałym produktem w Twojej pielęgnacji. Najlepiej sprawdzą się te o prostych składach i bezbarwnej, bezzapachowej formule. Parabeny, konserwanty, alkohol mogą powodować podrażnienia. W składzie kosmetyków nawilżających do stóp szukaj składników, takich jak mocznik, masło shea, olej ze słodkich migdałów, gliceryna, wyciąg z aloesu, pantenol.
- Delikatnie oczyszczaj skórę. Dzięki temu usuniesz nadmiar potu i zanieczyszczeń oraz odświeżysz naskórek. Unikaj jednak nadmiernego pocierania skóry oraz stosowania produktów na bazie alkoholu i zawierających dodatki zapachowe. Płyny i żele do mycia powinny wspierać naturalną barierę ochronną skóry.
- Uważaj na zbyt częste złuszczanie skóry. Peelingi stosuj nie częściej niż raz na 2 tygodnie, a po ich wykonaniu pamiętaj o głębokim nawilżeniu i odżywieniu skóry. Lepiej od peelingów mechanicznych sprawdzą się preparaty do złuszczania skóry na stopach o działaniu enzymatycznym.
- W pielęgnacji pękającej skóry między palcami u nóg dobrze sprawdzają się preparaty do pielęgnacji stóp o charakterze emolientów. To kosmetyki przeznaczone głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry, jednak mogą przynieść korzyści również wtedy, kiedy nie borykasz się z tym problemem. Emolientowe żele do mycia i kremy nawilżające chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi, zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia i regeneracji.
- Noś wygodne obuwie, które nie powoduje otarć i przegrzania stopy. Na czas leczenia zrezygnuj z chodzenia w tzw. japonkach, które mogą podrażniać skórę między palcami. Wybieraj skarpetki z naturalnych materiałów, np. bawełny, wiskozy, czy wełny, które umożliwiają skórze oddychanie i nie zaburzają jej naturalnych funkcji.
- Postaraj się powstrzymać przed rozdrapywaniem pękającej skóry między palcami u nóg. Może to nasilić problem i dolegliwości, a nawet doprowadzić do zakażeń drobnoustrojami.
Pękająca skóra między palcami u nóg – domowe sposoby
Jak załagodzić pękanie i swędzenie między palcami u nóg? Wypróbuj te domowe sposoby:
- Kąpiel stóp w ciepłej wodzie z naturalnym olejkiem. Do miski wlej ciepłą (ale nie gorącą!) wodę i dodaj kilka kropel olejku, np. oliwy z oliwek, oleju z wiesiołka, oleju z awokado lub z pestek malin. Dzięki temu skóra będzie oczyszczona, nawilżona, natłuszczona i ukojona.
- Domowa maseczka z banana, jajek i płatków owsianych. Rozgnieć banana, wymieszaj go z jajkiem i płatkami owsianymi, aż powstanie gęsta papka. To naturalna maseczka nawilżająca i regenerująca. Nie stosuj jej jednak, jeśli występuje krwawienie lub ropienie skóry.
- Kleik z siemienia lnianego. Kilka łyżek siemienia zalej letnią wodą i odstaw do zgęstnienia. To naturalna receptura nawilżająca i regenerująca skórę.
Jak zapobiegać pękaniu skóry między palcami u nóg?
O skórę stóp warto dbać codziennie, a nie tylko wtedy, kiedy pojawią się pierwsze problemy i dolegliwości. O czym należy pamiętać? Najważniejsze zasady, które zmniejszą ryzyko pękania skóry między palcami u nóg to:
- Noszenie wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia,
- Codzienna delikatna higiena stóp,
- Codzienne nawilżanie skóry za pomocą kremów lub balsamów,
- Regularne złuszczanie, np. raz na 2-3 tygodnie,
- Noszenie skarpet z naturalnych materiałów,
- Jeśli to możliwe, unikanie nadmiernego obciążenia stóp, np. kilkugodzinnego stania w jednej pozycji.
Sucha i pękająca skóra między palcami u nóg — podsumowanie
Pękająca skóra między palcami u nóg to częsty problem, który może wynikać z nieprawidłowej higieny i pielęgnacji, a także schorzeń dermatologicznych. Aby się z nim uporać, konieczne jest wprowadzenie nowych nawyków. Codzienna higiena i nawilżanie skóry stóp to podstawowy element profilaktyki i leczenia pękającej skóry między palcami u nóg. Niezbędny jest też prawidłowy dobór obuwia, tak aby było wygodne i nie powodowało przegrzania ani otarć. Jeśli domowe sposoby okażą się niewystarczające, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć choroby dermatologiczne, takie jak grzybica, atopowe zapalenie skóry, czy łuszczyca.
Źródła:
- Why does skin peel between the toes? https://www.medicalnewstoday.com/articles/321763 [dostęp: 07.10.2024]
- Dyshidrotic Eczema (Dyshidrosis) https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17728-dyshidrotic-eczema [dostęp: 07.10.2024]
- Athlete's foot https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/athletes-foot/symptoms-causes/syc-20353841 [dostęp: 07.10.2024]
- Woldan-Tambor A., Zawilska J. Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku, https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/11-2009/08%20%20AZS.pdf [dostęp: 07.10.2024]