Olej z dziurawca zwany jest świętojańską oliwą jest uniwersalnym zielem, w którym upatruje się właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, antyrakowe i przeciwbólowe. Można stosować go na trądzik, rany, oparzenia, bolący kręgosłup, czy jelitówkę.
Dziurawiec - święte ziele
Dziurawiec znany jest medycynie ludowej od czasów średniowiecznych. Istnieją wzmianki jakoby dziurawiec stosowany był w lecznictwie już w starożytnym Egipcie. Obecnie dziurawiec jest powszechnie występującą rośliną także w Polsce, zamieszkującą łąki, pola, lasy, łagodniejsze połacie gór, itp. Ziele osiąga wysokość około 60 cm, kwitnie na żółto w okresie od maja do końca lipca.
Dziurawiec zwany jest też ziołem św. Jana lub rośliną świętojańską, ponieważ jego pełny rozkwit przypada na koniec czerwca, kiedy obchodzona jest Noc Świętojańska (i imieniny świętego Jana). Stąd też obok właściwości zdrowotnych często podnoszono sakralne oddziaływanie dziurawca (miał strzec przed złem).
W dziurawcu można doszukać się sporej grupy korzystnych składników, takich jak m.in.: hiperycyna, flawonoidy, hiperforyna, proantocyjanidy i kwasy fenolowe. Ze świętego ziela można pozyskiwać olej z dziurawca, nalewkę, napary, odwar na kąpiel oraz susz.
Czytaj więcej: Dziurawiec – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne
Olejek z dziurawca - właściwości
Olej z dziurawca skrywa wiele właściwości, które sprzyjają zdrowiu. Stwierdzono, iż oliwa z dziurawca wykazuje działanie odkażające oraz ściągające. Stąd powszechność stosowania wywaru z dziurawca w leczeniu ran (nawet trudno gojących się i zakażonych), oparzeń, blizn, ropni, liszajów, wyprysków, itp.
Olej z dziurawca zastosowany na kręgosłup działa przeciwbólowo i regenerująco. Osoby cierpiące na bóle mięśni oraz nerwobóle także chętnie sięgają po olej z dziurawca. Stąd częste wykorzystywanie oleju z dziurawca do masażu obolałego krzyża, całych pleców, nóg i rąk.
Jednak największą sławę przyniosło dziurawcowi działanie antydepresyjne. Badania wykazały, iż dziurawiec wygrywa z placebo w przypadku depresji o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Najskuteczniejsze w przypadku leczenia chronicznego smutku są soki oraz nalewki z dziurawca.
Dziurawiec ponadto poprawia koncentrację, a także działa rozkurczowo. Co więcej, dzięki obecności hiperforyny w świętym zielu przypisuje się jej właściwości antynowotworowe.
Zobacz też: Jałowiec (pospolity) - zastosowanie. Jak wygląda?
Olej z dziurawca - zastosowanie
Olej z dziurawca można stosować zewnętrznie delikatnie wmasowując go w obolałe lub zmienione chorobowo miejsca. Na oparzenia najlepiej przygotować schłodzoną porcję oleju, zamaczać w nim kawałek gazy lub ściereczkę z naturalnej tkaniny i przykładać do rany.
Dziurawiec oprócz funkcji leczniczych posiada także funkcje pielęgnacyjne, zatem wsmarowany w skórę twarzy dokładnie oczyści ją, odkazi i pozostawi ją gładką i nawilżoną. Stosowany regularnie uwolni naskórek od niechcianych pryszczy i innych problemów skórnych.
Inne zastosowanie oleju z dziurawca polega na dodaniu go do kąpieli w celu pozbycia się wykwitów skórnych, czy wysypki. Olej z dziurawca może być użyty do picia, wówczas będzie miał zastosowanie wewnętrzne na układ pokarmowy. Biegunki, jelitówki, problemy z wątrobą to dolegliwości, z którymi święte ziele sobie poradzi.
Olej z dziurawca do picia
Uniwersalność zastosowań ziela świętego Jana sprawia, że warto mieć w domowej apteczce, a nawet kosmetyczce olej z dziurawca. Przepis na przygotowanie tego leku nie jest trudny. Każdy jest w stanie samodzielnie go przygotować, co tylko ułatwia sprawę posiadania tego zdrowego specyfiku w domu.
Olej z dziurawca - przepis
Jak zrobić olej z dziurawca? Przede wszystkim potrzebne są kwiatostany ziela dziurawca zebrane w okresie kwitnienia (w słoneczny lecz nie upalny dzień z miejsc niezanieczyszczonych środowiskowo). Około 100 g świeżych kwiatów wsypuje się do dużego, przezroczystego słoja i zalewa kilkoma łyżeczkami spirytusu (wystarczą 2-3 łyżki). W tym czasie należy na niewielkim ogniu podgrzać 1/2 litra oleju, którym zalejemy dziurawca (może to być olej migdałowy, lniany lub słonecznikowy, można też stworzyć mieszankę wymienionych cieczy).
Po około piętnastu minutach zalewa się ciepłym olejem kwiaty dziurawca i szczelnie zakręca słoik. Należy go odstawić w naświetlone miejsce na czas dwóch miesięcy. Każdego dnia powinno się wstrząsać słojem. Po upływie wskazanego czasu olej należy przecedzić i sam płyn umieścić w ciemnych buteleczkach lub słoiczkach, które odstawiamy w ustronne miejsce. Po otwarciu buteleczki z olejem należy ją przechowywać w lodówce.
Olej z dziurawca - przeciwwskazania
Niestety, olej z dziurawca ma także działanie niepożądane. Przede wszystkim powinny z nim uważać osoby z jasną karnacją, gdyż w czasie stosowania kuracji dziurawcem ekspozycja na słońce może wiązać się z ryzykiem fotouczulenia.
Olej z dziurawca nie powinien być łączony z niektórymi lekami, np. z antydepresantami, gdyż może wywołać bóle głowy, rozdrażnienie, problemy jelitowe. Podobnie nie należy używać oleju z dziurawca kiedy stosuje się środki antykoncepcyjne, aby nie wywołać krwawień.
Dziurawiec nie jest także zalecany kobietom będącym w ciąży, paniom karmiącym oraz osobom cierpiącym na choroby uszkadzające wątrobę i nerki. Ziela świętego Jana nie powinno się podawać osobom, które wysoko gorączkują.