Drzewo sandałowe

Drzewo sandałowe, święta roślina Hindusów, jest źródłem cenionego w aromaterapii, przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym olejku sandałowego. Olejek z drzewa sandałowego koi nerwy, działa na libido, poprawia wygląd skóry. No i jak olejek sandałowy pachnie! Docenili tę woń najwięksi światowi producenci perfum.

Drzewo sandałowe

Drzewo sandałowe (sandałowiec) jest rośliną występującą na nizinach Azji Południowo-Wschodniej oraz Australii i na wyspach Oceanu Spokojnego. Co ciekawe, drzewo sandałowe jest półpasożytem, który wodę wraz solami mineralnymi czerpie z korzeni innych roślin. Z sandałowca białego, rosnącego w Indiach, otrzymujemy ceniony w kosmetologii olejek sandałowy. Pozyskiwany jest on metodą destylacji parą wodną. Jego lecznicze i kosmetyczne właściwości znane są od 4 tysięcy lat. Czym jest i jakie ma zastosowania olejek z drzewa sandałowego?

Czytaj też: Olejek migdałowy (ze słodkich migdałów) - zastosowanie

Drzewo sandałowe – właściwości

Głównymi składnikami olejku sandałowego są substancje nazwane alfa oraz beta-Santalol. Olejek sandałowy ma właściwości uspokajające i antyseptyczne, czyli odkażające. Stosowany powszechnie w aromaterapii:

  • łagodzi stany depresyjne,
  • zmniejsza napięcie nerwowe,
  • redukuje lęki,
  • pomaga na bezsenność,
  • niweluje problemy natury seksualnej, szczególnie działa na obniżone libido - dlatego bywa niekiedy uważany za afrodyzjak.

Olejek z drzewa sandałowego działa też korzystnie w przypadku problemów gastrycznych, pomaga na nudności, wymioty i zgagę. Może być używany także na objawy przeziębienia, takie jak katar, kaszel, podrażnienie gardła. Przede wszystkim jednak olejek sandałowy znany jest ze swoich zastosowań kosmetycznych. Używany jest do pielęgnacji skóry suchej i odwodnionej. Ze względu na niepowtarzalny aromat olejek sandałowy jest też niezwykle cenionym składnikiem perfum.

Sprawdź: Olejek miętowy - jak zrobić? Zastosowanie i właściwości

Olejek z drzewa sandałowego na przebarwienia

Olejek sandałowy wybiela i wyrównuje koloryt skóry, rozświetla cerę, rozjaśnia piegi. Dlatego tak powszechnie używany jest olejek z drzewa sandałowego na przebarwienia. Olejek sandałowy wcieramy w tym przypadku w skórę twarzy i innych części ciała, uprzednio zmieszawszy go na przykład z masłem shea. Dla osiągnięcia efektu wystarczy zaledwie kilka kropel olejku sandałowego dziennie.

Olejek z drzewa sandałowego na przebarwienia można też stosować do kąpieli, wówczas w łatwy sposób osiągniemy zamierzony efekt na całym ciele. Dodatkowo, olejek sandałowy w wannie pełnej wody w naturalny sposób ujawni swoje lecznicze działanie w przypadku infekcji dróg moczowych i miejsc intymnych.

Olejek sandałowy do twarzy

Olejek sandałowy do twarzy stosujemy nie tylko na przebarwienia, ale też do pielęgnacji skóry. Olejek sandałowy reguluje wydzielanie sebum. Działa przeciwbakteryjnie. Eliminuje uczucie swędzenia. Dzięki swoim właściwościom, olejek sandałowy spowalnia zewnętrzne oznaki procesów starzenia. Pamiętajmy jednak – olejku z drzewa sandałowego nie używamy w formie nierozcieńczonej. Przed aplikacją na twarz, należy go zmieszać z substancją bazową, którą może być na przykład wspomniane masło shea, ale też olejek kokosowy, czy inna tego typu substancja.

Czytaj także: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Perfumy z drzewem sandałowym

Olejek sandałowy ze względu na silny charakterystyczny zapach, chętnie jest wykorzystywany przez przemysł perfumeryjny. Słodkawa, korzenna woń drzewa sandałowego zaklęta jest w perfumach takich gigantów, jak Chanel, Calvin Klein, Joop, Hugo Boss czy Davidoff. Zapach olejku sandałowego jest uważany za zmysłowy. Perfumy z drzewem sandałowym produkowane są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Olejek sandałowy

Woń olejku sandałowego została odkryta na wiele wieków przed powstaniem współczesnego przemysłu perfumeryjnego. Drewno sandałowe wykorzystywane jest do wytwarzania kadzideł, które Hindusi zapalają oddając część bogu Shiva. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że w hinduskiej tradycji drzewo sandałowe zajmuje uświęcone miejsce. Wedle wierzeń, pień drzewa sandałowego jestmiejscem zamieszkania bogini Lakshmi.

Z ciekawostek tego typu, można dodać, że niezwykłe właściwości drzewa sandałowego było docenione i wykorzystane przez inne kultury. Choć pochodzi ono z dalekich rejonów Azji, już w czasach starożytnych jego drewno było na potęgę importowane do Egiptu. Tu olejek sandałowy był wykorzystywany do balsamowania zwłok.

Zobacz: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down