Olej marula doskonale pielęgnuje skórę i włosy, zapewniając im efektywne nawilżenie i wygładzenie, zwiększając elastyczność oraz nadając młody, zdrowy wygląd. Olej z maruli chroni przed działaniem wolnych rodników, osłania przed działaniem promieniowania słonecznego. Zobacz, jakie ma olejek marula właściwości i zastosowanie, a także – ile kosztuje.

olej-marula

Olej marula

Olej marula jest naturalnym kosmetykiem, znajdującym zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała oraz włosów. W Afryce wykorzystywany od setek lat, w innych częściach świata poznawany od lat kilkunastu. Szturmem zdobywa uznanie. Porównywany z olejkiem arganowym lub jojoba, delikatny, subtelny, ładnie pachnący i przede wszystkim skuteczny.

Olej marula jest dobrze tolerowany przez skórę, szybko się wchłania. Nawilża i odmładza skórę, zwiększa jej elastyczność, chroni przed działaniem promieniowania ultrafioletowego oraz wolnych rodników. Sam w sobie jest odporny na utlenianie, wykazuje się dużą stabilnością oraz lekkością. Zobacz, jak pozyskuje się olej z maruli, jakie są jego właściwości i zastosowanie, a także gdzie i za ile można kupić tego typu kosmetyk.

Jak pozyskuje się olej z maruli?

Olej z maruli pozyskiwany jest z nasion drzewa marula (łac: Sclerocarya Birrea), które rośnie w północnej części Republiki Południowej Afryki, w prowincji Phalaborwa. Drzewo to należy do rodziny Anacardiaceae, tej samej, którą współtworzą mango i pistacja. Roślina osiąga do 20 m wysokości, rocznie dając około 500 kg owoców. Olej tłoczy się z pestek (nasion), które mają postać twardych „kamieni” otoczonych owocowym miąższem. W większości przypadków proces technologiczny obejmuje tłoczenie na zimno oraz filtrowanie. Zazwyczaj olej z maruli jest nierafinowany.

Właściwości oleju z maruli

Właściwości oleju z maruli są dobrze poznane. Zawiera on w swoim składzie:

  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym przede wszystkim:
    • kwas oleinowy (70-78 procent), a więc jeden z kwasów omega 9;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym:
  • nasycone kwasy tłuszczowe, w tym:
    • kwas palmitynowy (9-12 proc);
    • kwas stearynowy (5-8 proc).

Kwasy oleinowy oraz linolowy, które stanowią większość składu oleju z maruli, są niezbędne dla utrzymania zdrowej skóry, spełniają również szereg innych ważnych funkcji (należą do tak zwanych Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych - NNKT). Olej z maruli zawiera też w swoim składzie duże ilości przeciwutleniaczy – tzw. antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, opóźniając tym samym starzenie się skóry, a także zapobiegając licznym schorzeniom i zaburzeniom, w tym nowotworom oraz chorobie niedokrwiennej serca. Listę prozdrowotnych składników uzupełniają między innymi witaminy C i E oraz flawonoidy.

Zastosowanie oleju z maruli

Dzięki swoim właściwościom olej z maruli zastosowanie znajduje w kosmetyce, kosmetologii oraz medycynie naturalnej. Wykorzystywany jest:

  • w kosmetykach do pielęgnacji skóry, zwłaszcza suchej,
  • w kosmetykach mających na celu opóźnienie procesów starzenia się skóry,
  • w kosmetykach służących od redukcji rozstępów i cellulitu,
  • w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej,
  • w preparatach przyspieszających zabliźnianie się oraz wyrównywanie kolorytu blizn,
  • w szamponach, odżywkach, maseczkach i serum do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy,
  • w kosmetykach takich jak szminki i cienie do powiek.

Jak stosować olejek marula?

Pozyskiwany z drzewa marula olejek, dostępny jest zazwyczaj w niewielkich buteleczkach, często zawierających dodatkowo wygodny aplikator do odmierzania cieczy. Olejek marula stosuje się bowiem w śladowych ilościach – wystarczy kilka jego kropel. Tego typu olej można stosować bezpośrednio na skórę, także twarzy.

Substancję wystarczy nanieść na skórę i lekko wmasować. Można ją też zmieszać z ulubionym nawilżającym kremem do twarzy. Podobnie postępujemy w przypadku kuracji na włosy. Olejek marula nakłada się na włosy suche, a spłukuje po upływnie nie mniej, niż 1 godziny. Jest on wyjątkowo lekki, dlatego nie będzie szczególnie obciążać włosów cienkich i przerzedzonych. Oczywiście, nie należy przesadzać z ilością aplikowanej substancji. Nie należy też olejować włosów, które mają naturalną skłonność do przetłuszczeń.

Cena oleju z maruli

Gdzie kupić olejek z maruli? Produkty zawierające wyciąg z nasion tego południowoafrykańskiego drzewa dostępne są w wielu aptekach a także drogeriach, sklepach z kosmetykami oraz zdrową żywnością. Ile kosztuje olej z maruli? Cena w dużej mierze zależy od wielkości opakowania, marki oraz zawartości dodatkowych składników.

W większości przypadków za 50-mililitrową buteleczkę należy zapłacić około 15-30 złotych. To ilość, która wystarczy na wiele miesięcy. W tym czasie nie trzeba się martwić o trwałość produktu, który nawet po otwarciu przez długi czas będzie zachowywać wszystkie swoje właściwości, pod warunkiem że będzie przechowany we właściwy sposób – w ciemnym i stosunkowo chłodnym miejscu.

Autor: Piotr Brzózka

Czytaj też:

Źródła:

  • Marula Oil for Cosmetic Use in Europe, https://www.importpromotiondesk.de
  • Baatile Komane, Ilze Vermaak, Beverley Summers, Alvaro Viljoen, Safety and efficacy of Sclerocarya birrea(A.Rich.)  Hochst (Marula) oil: A clinical perspective, Journal of Ethnopharmacology, Volume 176, 24 December 2015

 

 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down