Nadwrażliwość zębów jest bardzo częstym problemem, który powstaje na skutek uszkodzenia szkliwa lub recesji dziąseł co prowadzi do odsłonięcia kanalików zębinowych. Objawia się ostrym bólem przy spożywaniu gorących, zimnych, słodkich, czy kwaśnych pokarmów. Istnieje wiele metod zarówno domowych, jak i profesjonalnych, które mogą przynieść ulgę i zapobiegać pogarszaniu się zdrowia jamy ustnej. 

 Young hispanic girl wearing casual clothes touching mouth with hand with painful expression because of toothache

Czym jest nadwrażliwość zębów? 

Nadwrażliwość zębów jest problemem dotykającym wiele osób. Objawia się krótkotrwałym ostrym bólem podczas jedzenia i picia gorących oraz zimnych dań i napojów.  

Jej powodem jest uszkodzenie lub zużycia szkliwa i cementu korzeniowego oraz odsłonięcie kanalików zębinowych. Są to malutkie kanały biegnące od zębiny do miazgi, w której znajdują się nerwy. Uszkodzenie szkliwa powoduje odsłonięcie zębiny oraz kanalików zębinowych, co umożliwia bodźcom zewnętrznym bezpośredni dostęp do nerwów w zębie, powodując ból. Do jego uszkodzenia może dojść z różnych powodów, takich jak zbyt intensywne szczotkowanie, bruksizm, recesja dziąseł, a nawet częste spożywanie napojów gazowanych, które rozpuszczają szkliwo.  

Wrażliwe zęby podczas jedzenia mogą doprowadzić do zmiany nawyków żywieniowych i unikania ciepłych oraz zimnych potraw. W późniejszych etapach ból może pojawiać się także w trakcie. mycia zębów a nawet oddychania. 

Nadwrażliwość zęba zazwyczaj objawia się bólem przy jedzeniu oraz picu, dlatego łatwo ją odróżnić od próchnicy, czy chorób przyzębia, które charakteryzują się długotrwałym bólem lub obrzękiem dziąseł.  

Przyczyny nadwrażliwości zębów 

Nadwrażliwość zębów ma wiele przyczyn zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Głównym czynnikiem jest erozja zębów, którą powoduje dieta bogata w kwasy. Produkty spożywcze takie jak owoce cytrusowe, soki i napoje gazowane przyczyniają się do powstania kwaśnego środowiska w jamie ustnej, które doprowadza do rozpuszczania się szkliwa, osłabienia jego struktury i odsłonięcia zębiny. 

Kolejnym powodem jej powstania może być recesja dziąseł. Jest to proces cofania się linii dziąseł, który odsłania niepokryte szkliwem korzenie zębów. Jej przyczyną są choroby przyzębia, naturalne procesy starzenia, a także zbyt intensywne szczotkowanie. Nieprawidłowe mycie zębów może prowadzić do ścierania szkliwa, a zbyt duża siła może powodować recesję dziąseł i odsłonięcie korzeni zębów. Podobnie dzieje się w przypadku nawykowego ścierania zębów, inaczej zwanego bruksizmem, które może prowadzić do uszkodzenia szkliwa i odsłonięcia kanalików zębowych. 

Nadwrażliwość może także wystąpić pozabiegowo, na przykład po wybielaniu lub usuwaniu kamienia. Jednak w tym przypadku jest ona chwilowa i zwykle ustępuje w przeciągu dwóch tygodni. 

Niektóre osoby są bardziej narażone na tą dolegliwość, ze względu na swoją dietę i codzienne nawyki oraz stan zdrowia jamy ustnej. 

Objawy nadwrażliwości zębów 

Objawy nadwrażliwości zębów mogą być bardzo uciążliwe i powodować znaczny dyskomfort. Pierwszym symptomem jaki można zauważyć jest nagły krótkotrwały ból, który jest powodowany przez różne bodźce. 

Najczęściej prowadzi do niego nadwrażliwość zębów na zimno, szczególnie spożywanie zimnych napojów, jedzenie lodów, a w późniejszych etapach nawet kontakt z zimnym powietrzem. Czasami mogą go powodować gorące pokarmy i napoje, takie jak kawa czy herbata. 

W momencie kiedy zębina jest odsłonięta, a szkliwo uszkodzone cukry zawarte w ciastach, słodyczach czy słodzonych napojach mogą wywołać ból. Podobnie działają napoje gazowane, kwaśne owoce oraz soki, które nie przyczyniają się tylko do erozji szkliwa, ale także mogą powodować dyskomfort. W miarę rozwoju tej dolegliwości nawet delikatne szczotkowanie, dotknięcie i oddychanie mogą powodować ból, szczególnie wtedy kiedy linia dziąseł jest cofnięta i odsłonięte są korzenie zębów. 

Nadwrażliwość zębów jest łatwa do rozpoznania, przez swoje charakterystyczne objawy. Ból w przypadku tej dolegliwości jest nagły i trwa tylko w momencie działania bodźców go wywołujących, np. podczas jedzenia, kiedy bodziec przestaje działać, ból znika. W przeciwieństwie do tego związanego z próchnicą lub zapaleniem miazgi, który jest ciągły i pulsujący. Dlatego bardzo ważne jest zwracanie uwagi na czas trwania i charakter bólu. 

Charakterystyka bólu przy nadwrażliwości zębów 

Aby odróżnić nadwrażliwość zębów od innych dolegliwości stomatologicznych należy zwrócić uwagę na pojawiający się ból, który może mieć różną długość i intensywność.  

Najczęściej jest to nagły, ostry ból, który pojawia się w odpowiedzi na konkretny bodziec, taki jak ciepło, zimno, słodkie lub kwaśne napoje. Zazwyczaj jest on krótki i trwa tylko w momencie działania bodźca, a następnie szybko znika. Opisywany jest jako przebiegający lub kłujący. W późniejszych etapach może przybierać na intensywności i pojawiać się nawet przy zimnym powietrzu. 

Rzadziej spotykany przy nadwrażliwości zębów jest tępy, ciągły ból. Może on wystąpić w przypadku, kiedy ta dolegliwość jest bardziej zaawansowana. Ten rodzaj dyskomfortu często jest mylony z innymi dolegliwościami, dlatego w tym przypadku konieczna jest konsultacja stomatologiczna. 

Zazwyczaj przy nadwrażliwości ból pojawia się w odpowiedzi na konkretny bodziec. W przypadku próchnicy jest bardziej stały, może pulsować i nasilać się w nocy. Natomiast jeśli dyskomfort jest odczuwany przy nacisku lub gryzieniu może być spowodowany pęknięciem zęba. W takiej sytuacji ból może być bardziej intensywny i utrzymywać się dłużej, zwłaszcza jeśli pęknięcie dotarło do miazgi zęba. 

Jeśli oprócz typowych objawów występują obrzęk dziąseł, wyciek ropy, gorączka, ból staje się bardziej intensywny, pojawia się w nocy lub dłużej się utrzymuje, należy natychmiast skonsultować się z dentystą, aby wykluczyć poważniejsze problemy stomatologiczne. 

Leczenie nadwrażliwości zębów u dentysty 

Profesjonalne leczenie nadwrażliwości zębów w gabinecie stomatologicznym obejmuje różne techniki, które są stosowane w zależności od nasilenia oraz przyczyny problemu. Polega ono na zmniejszeniu średnicy i zamknięciu kanalików zębinowych.  

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest nałożenie specjalnych preparatów na powierzchnię zębów, które poprzez blokowanie otwartych kanalików przerywają odpowiedź nerwową na bodziec i zmniejszają ból. Środki te zawierają substancje, takie jak fluorek sodu, chlorek strontu, czy hydroksyapatyt. Ich aplikacja jest bezbolesna i może przynieść natychmiastową ulgę. Stosowane są zazwyczaj w początkowych stadiach nadwrażliwości, szczególnie, gdy problem dotyczy kilku zębów. 

Proces fluoryzacji wzmacniającej szkliwo może zwiększyć jego odporność na kwasy i wspomóc remineralizację powierzchni zębów, na którą nakładany jest skoncentrowany preparat fluorkowy. Zabieg jest stosowany u pacjentów z erozją szkliwa lub niewielkiej recesji dziąseł, ma długotrwały efekt i zapobiega próchnicy. 

Lakierowanie zębów polega na nałożeniu na ich powierzchnię specjalnego lakieru ochronnego z żywicą, która tworzy na ich powierzchni cienką warstwę chroniąc zębinę przed działaniem bodźców zewnętrznych. Ochrona może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. 

Laserowe leczenie nadwrażliwości to nowoczesna metoda, która powoduje przemianę krystalicznej struktury zębiny, a w rezultacie zamknięcie kanalików zębinowych i zapewnia długotrwały efekt leczenia. Jest to precyzyjna technika, zalecana w zaawansowanych stadiach tej dolegliwości. Pacjent odczuwa ulgę niemal natychmiast po zabiegu, który jest bezbolesny. 

W skrajnych przypadkach stosowane są materiały glass – jonomerowe, kompozyty oraz korony ceramiczne, które zastępują utracone tkanki i izolują zębinę od środowiska jamy ustnej.  

Leczenie nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak powinno się unikać dodatkowego podrażniania zębów i stronić od spożywania gorących lub bardzo zimnych dań i napojów. Podczas wizyty stomatolog najpierw ocenia stan zębów i identyfikuje źródło problemu. Wybiera odpowiednią metodę leczenia, na podstawie swoich obserwacji i informacji uzyskanych od pacjenta.  

Domowe sposoby leczenia nadwrażliwości zębów 

Domowe sposoby na nadwrażliwość zębów mogą znacząco poprawić komfort życia i złagodzić objawy bólu oraz dyskomfortu. Istnieje wiele metod i produktów, które można stosować samodzielnie.  

Na początek należy wymienić szczoteczkę do zębów na tą z miękkim włosiem i unikać zbyt mocnego nacisku podczas szczotkowania. Aby nie powodować dalszej recesji dziąseł należy wykonywać ruchy okrężne lub wymiatające. Ponadto powinno się unikać pożywienia, które podrażnia zęby, w szczególności kwaśnych pokarmów, które powodują erozję szkliwa.  

Dodatkowo stosując regularnie specjalne pasty na nadwrażliwość zębów można stopniowo ją zmniejszać. Działają one poprzez zamykanie otwartych kanalików zębinowych, co blokuje bodźce powodujące ból. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na składniki aktywne w nich zawarte. Azotan potasu przenika przez zębinę i zmniejsza wrażliwość nerwów na bodźce. Fluorek sodu wzmacnia szkliwo i pomaga w jego remineralizacji, a chlorek strontu tworzy na powierzchni zębów barierę chroniącą. Takie pasty do zębów nadwrażliwych należy stosować przynajmniej 2 razy dziennie, delikatnie szczotkując zęby. 

Oprócz past do zębów zalecane są płukanki do jamy ustnej dla zębów wrażliwych zawierające sole potasu, które wzmacniają szkliwo i zmniejszają wrażliwość. Co więcej można stosować specjalne żele na nadwrażliwość, które nakłada się bezpośrednio na zęby. Tworzą one barierę ochronną i przynoszą szybką ulgę w bólu. 

Istnieją również naturalne metody, które można stosować w domu. Płukani z soli mogą zneutralizować kwasy w jamie ustnej, co może zmniejszyć ból i erozję szkliwa. Wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i wypłukać usta. 

Stosowanie oleju kokosowego, który ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne pomaga w zwalczaniu objawów nadwrażliwości i poprawie zdrowia dziąseł. Ta metoda polega na przepłukiwaniu ust olejem kokosowym przez 10-20 minut. 

Odpowiednia, regularna i delikatna higiena jamy ustnej jest kluczowa do utrzymania zdrowych zębów. Jeśli objawy nadwrażliwości się nasilają, konieczna jest konsultacja stomatologiczna. 

Zapobieganie nadwrażliwości zębów 

Dbanie o zdrowie jamy ustnej pozwala uniknąć bolesnych dolegliwości wynikających z nadwrażliwości zębów i cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długie lata. Prawidłowa higiena jest najistotniejsza w zapobieganiu przykrym przypadłościom stomatologicznym. 

Bardzo ważna jest technika szczotkowania zębów. Zalecane jest stosowanie techniki wymiatającej lub okrężnej co minimalizuje ryzyko recesji dziąseł i erozji szkliwa. Należy wykonywać ją delikatnie, z użyciem szczoteczki o miękkim włosiu i pasty do zębów wrażliwych. 

Znacząca jest także dieta, w której należy ograniczyć produkty kwaśne powodujące erozję szkliwa oraz słodkie, które mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy. Ponadto po zjedzeniu kwaśnych produktów należy wypłukać usta wodą w celu zneutralizowania kwasów.  

Dieta może także wspierać zdrowie zębów i dziąseł. Spożywanie pokarmów bogatych w wapń, fosfor i witaminę D, jak i woda bogata w fluor i produkty zawierające błonnik stymulują produkcję śliny, która pomaga neutralizować kwasy i remineralizować szkliwo. 

Aby zapobiegać nadwrażliwości zębów należy systematyczne dbać o zdrowie i higienę jamy ustnej. W tym celu zalecane są regularne kontrole u dentysty, które pozwalają na wczesne wykrycie problemu i uniknięcie przykrych dolegliwości. 

 

 

Bibliografia: 

  1. Z. Jańczuk, U. Kaczmarek, M. Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydanie IV, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2014 
  2. J. Einwag, W. Geurtsen, D. Heidemann, R. Hickel, W. Ketterl, B. Klaiber, K. G. Kónig, H.-J. Maiwald, A. Motsch, R. Naujoks, Stomatologia zachowawcza I, Urban & Partner, Wrocław 1994 
  3. A. Mielczarek, R. Kowalik, M. Najman, Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2018 
  4. K. M. Lehmann, E. Hellwig, Propedeutyka stomatologii zachowawczej i protetyki, Urban & Partner, Wrocław 1994 

Imię i nazwisko autora: 

Natalia Dusińska – technik dentystyczny 

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down