Leki osłonowe na żołądek są niezbędne w przypadku długotrwałego przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które są szkodliwe dla żołądka i mogą prowadzić nawet do choroby wrzodowej. Dlatego stosując leki przeciwbólowe zapytaj lekarza lub farmaceutę o tabletki osłonowe na żołądek, albo zastosuj naturalną osłonę na żołądek.

Leki osłonowe na żołądek

Przyjmowane leki najczęściej usuwają dolegliwości, jednak równocześnie szkodzą układowi pokarmowemu. Dlatego też w trakcie antybiotykoterapii, przy zespole jelita drażliwego czy podczas długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych należy stosować leki osłonowe na żołądek. Lek osłonowy może występować w formie zawiesiny doustnej lub w postaci kapsułek.

Leki osłonowe – kiedy stosować

Tabletki osłonowe na żołądek należy stosować przede wszystkim przy długotrwałej terapii NLPZ, czyli niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Są to m.in.:

  • kwas acetylosalicylowy (aspiryna),
  • ibuprofen,
  • ketoprofen,
  • diklofenak,
  • naproksen.

Osłona na żołądek przy lekach przeciwbólowych jest niezbędna, aby zapobiegać chorobie wrzodowej. Tabletki przeciwbólowe hamują syntezę prostaglandyn, które dobroczynnie wpływają na stan błony śluzowej w żołądku. Jej osłabienie skutkuje uszkodzeniami prowadzącymi do rozwoju choroby wrzodowej.

Osoby cierpiące na chorobę wrzodową powinny bezwzględnie stosować leki osłonowe przy stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wybierając lek osłonowy sprawdź czy nie jest to jedynie suplement diety.

SprawdźLek na biegunkę - co na biegunkę u dziecka i dorosłego?

Leki osłonowe – działanie

Zahamowanie syntezy prostaglandyn skutkuje obniżonym poziomem wytwarzanego ochronnego śluzu w żołądku. To sprawia, że leki mają otwartą drogę do podrażnień organu. Dodatkowo produkowany kwas solny sprzyja uszkodzeniom śluzówki. Z pomocą przychodzą leki osłonowe na żołądek, czyli inhibitory pompy protonowej tzw. prazole, które mają za zadanie zmniejszyć kwasowość soku żołądkowego poprzez ograniczenie produkcji kwasu solnego.

Poprzez interakcję z tzw. pompą protonową, która występuje na powierzchni komórek okładzinowych, odpowiadających za produkcję kwasu solnego, blokują ich działanie.

Taka osłona żołądka jest aktywna przez około dobę. Po tym czasie praca organu wraca do normy i kwas solny jest produkowany bez zakłóceń. Podanie kolejnej dawki sprawia, że osłona żołądka znów zaczyna działać.

Leki osłonowe na żołądek przy chorobie wrzodowej

Najczęściej stosowane leki osłonowe na żołądek to inhibitory pompy protonowej. Jednak w przypadku choroby wrzodowej może być konieczne zastosowanie leków powlekających, które działają miejscowo na uszkodzenia błony śluzowej żołądka. Tego typu preparaty łączą się z białkami w miejscu uszkodzenia i oblepiają je, dzięki temu tworzy się warstwa ochronna i przyśpiesza regeneracja. Istnieją również probiotyki osłonowe, które wpływają na prawidłową pracę jelit.

Leki osłonowe na żołądek przy chorobie wrzodowej przepisywane są przez lekarza. Należy ściśle trzymać się wskazań specjalisty, gdyż niewłaściwe stosowanie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz: Domowe sposoby na zgagę - co pomaga na zgagę?

Jak stosować tabletki osłonowe na żołądek ?

Tabletki osłonowe na żołądek zawierające omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, esomeprazol czy rabeprazol przepisywane są przez lekarza i należy stosować je według jego zaleceń. Natomiast dostępne są również leki osłonowe na żołądek bez recepty oparte na omeprazolu i pantoprazolu.

Stosuje się je na czczo, pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Jeśli niezbędna jest również dawka wieczorna należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez minimum pół godziny. Ten czas jest niezbędny, gdyż pozwala na rozpoczęcie działania lekom, które przygotują żołądek na przyjęcie szkodliwych dla niego substancji.

Leki osłonowe na wątrobę

Stosowane leki mają wpływ nie tylko na żołądek, ale również na wątrobę. Dlatego warto stosować tabletki osłonowe na wątrobę przy dłuższej kuracji farmakologicznej, gdyż nasz organizm jest mocno obciążony. Najlepiej zapytać o najlepszy środek lekarza.

Jak działają leki osłonowe na wątrobę? Przede wszystkim mają chronić ją przed nadmiarem leków oraz ułatwiać oczyszczanie z toksyn. Tabletki osłonowe na wątrobę opierają się na następujących substancjach:

  • fosfolipidach – są one składnikiem wszystkich błon w komórkach organizmu, dodatkowe ich dostarczanie wpływa na skuteczną odnowę uszkodzonych komórek wątroby;
  • sylimarynie – jest to wyciąg z ostropestu plamistego, który ma działanie przeciwzapalne, detoksykacyjne, rozkurczowe i żółciotwórcze;
  • wyciągu z karczocha – ma działanie żółciotwórcze, żółciopędne oraz detoksykacyjne.

Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub wskazaniami producenta zawartymi w dołączonej ulotce.

Przeczytaj: Karczochy - właściwości, smak, skutki uboczne. Tabletki, sok

Leki osłonowe dla dzieci

Leki osłonowe dla dzieci powinny być stosowane tylko po zaleceniu lekarza. Dopuszcza się przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej u dzieci powyżej 2 roku życia, jednak najczęściej wykorzystuje się omeprazol.

Leki osłonowe podawane są również niemowlętom, jednak pod ścisłą kontrolą lekarza i tylko w warunkach koniecznych.

Należy pamiętać, że bez względu na to, że leki osłonowe na żołądek są dostępne bez recepty nie wolno ich podawać dzieciom bez konsultacji lekarskiej.

Dowiedz sięProbiotyk dla dzieci i niemowląt - jaki wybrać?

Naturalna osłona na żołądek

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to częsty problem. Alternatywą dla tabletek osłonowych jest naturalna osłona na żołądek. Tworzą ją przede wszystkim produkty roślinne, które zawierają śluzy. Najpopularniejsze z nich to:

  • siemię lniane,
  • nasiona babki płesznik,
  • nasiona babki jajowatej,
  • prawoślaz.

Przyrządzony z nich napar lub macerat po wypiciu pokrywa błonę śluzową żołądka chroniąc go przed uszkodzeniami. Dodatkowo warto również stosować korzeń lukrecji, który przyspiesza gojenie wrzodów żołądka.

Czytaj także:

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down