Karczochy to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Na uwagę zasługują nie tylko jej walory smakowe, ale także właściwości zdrowotne. Bogaty skład sprawia, że sok z karczocha oraz tabletki zawierające ekstrakt z tej rośliny zostały uznane za suplement diety, korzystnie wpływający na funkcjonowanie organizmu.
Karczochy
Karczoch zwyczajny to roślina uprawna, która cieszy się szczególną popularnością w krajach śródziemnomorskich. W Polsce karczochy są uprawiane głównie amatorsko; warzywa te są do naszego kraju sprowadzane z innych części Europy.
Karczoch zwyczajny osiąga wysokość nawet do 2 metrów. Jadalne części tej rośliny to główki kwiatostanów, które swoim wyglądem przypominają nieco zielone lub fioletowe, duże szyszki. Świeże karczochy należy obrać z wierzchniej warstwy okrywy - czyli liści rosnących najbliżej łodygi, które stały się twarde. Jeśli pozostałe liście karczocha także są twarde na końcach, należy odkroić część warzywa tak, aby pozostał miękki środek. Po przekrojeniu karczocha na pół, widać dobrze jego białą część - tuż powyżej, znajduje się linia włosków, które należy wybrać za pomocą noża lub łyżeczki. Tak przygotowanego karczocha można następnie włożyć miski z wodą i wyciśniętym sokiem z połowy cytryny, aby nie ściemniał i zachował świeżość do czasu przygotowania posiłku.
Zobacz także: Czy można pić czystek w ciąży?
Karczoch – właściwości
Karczochy to warzywa, które znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetologii oraz farmakologii. Dzięki swoim właściwościom, popularny i polecany stał się wyciąg z karczocha w postaci soku. Poniżej przedstawiamy najważniejsze właściwości, działanie oraz składniki karczocha:
- Zawiera wiele związków czynnych, w tym cynarynę czyli substancję chemiczną, która ma m.in. działanie żółciopędne i żółciotwórcze; właśnie ze względu na cynarynę, a także flawonoidy, karczochy, a także sok z karczocha jest polecany osobom, które mają problemy z wątrobą.
- Posiada polifenole, czyli antyoksydanty wspomagające oczyszczanie się organizmu z substancji szkodliwych, a tym samym opóźniające proces starzenia się skóry.
- Reguluje ciśnienie krwi, dzięki działaniu luteoliny i cynarozydu.
- Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, dzięki właściwościom składników goryczkowych.
- Wyciąg z karczocha ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne.
- Ma właściwości moczopędne (diuretyczne).
- Działa przeciwwymiotnie.
- Pomaga zwalczyć problem wzdęć.
- Posiada właściwości chemoprewencyjne, tzn. - jest naturalnym środkiem, który opóźnia lub zapobiega procesowi rozwoju komórek nowotworowych.
- Obniża poziom cholesterolu we krwi.
Polecamy: Naturalne antybiotyki skuteczne zimą
Sok z karczocha - wyciąg z karczocha
Sok z karczocha jest oficjalnie uznany za suplement diety, czyli zgodnie z definicją jest to środek spożywczy, bogaty w witaminy, składniki mineralne oraz inne substancje wykazujące właściwości odżywcze. Z tego względu sok z karczocha można kupić w aptekach. Mimo nazwy sugerującej możliwość picia napoju, stosuje się go raczej jak syrop - zalecane jest przyjmowanie około 20ml substancji dziennie, po posiłku. Wyciąg z karczocha jest przygotowywany z liści, a nie z kwiatostanu rośliny.
Sok z karczocha - skutki uboczne
Ze względu na właściwości żółciopędne i żółciotwórcze, sok z karczocha nie może być spożywany przez osoby cierpiące na obstrukcję dróg żółciowych. U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Bardzo rzadko występują także łagodne zaburzenia, takie jak biegunka, utrata apetytu lub wzdęcia.
Na ogół sok z karczocha nie wywołuje jednak działań niepożądanych, ani skutków ubocznych. Decyzję o suplementacji soku z karczocha lub tabletek z ekstraktem z karczocha, warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Karczoch przeciwwskazania:
- obstrukcja żółciowa,
- alergia na rośliny astrowate, złożone.
To może Cię zainteresować: Zdrowe jelita. Jak dbać o florę bakteryjną jelit?
Karczoch tabletki
Suplementacja dobroczynnych składników zawartych w karczochach może odbywać się także poprzez przyjmowanie tabletek lub kapsułek z wyciągiem z tej rośliny. Zawsze należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania, które producent umieszcza na opakowaniu środków farmakologicznych. Nie należy przyjmować jednocześnie soku z karczocha i tabletek z ekstraktem z karczocha ponieważ dzienna zalecana dawka zawartych w nich składników może zostać w ten sposób przekroczona.
Karczoch a cholesterol
Jedną z właściwości karczochów, które wymieniliśmy w poprzedniej części tekstu, jest obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Badania naukowe dowiodły, że ekstrakt z karczocha ma dużą zdolność hamowania wątrobowej syntezy cholesterolu. Najwięcej substancji, które się do tego przyczyniają, zawiera wyciąg z liści karczocha.
Zobacz: Nagietek lekarski. Właściwości herbaty i olejku
Karczoch na odchudzanie
Karczochy, a właściwie zawarte w nich substancje, świetnie regulują pracę układu trawiennego, przyspieszają metabolizm, regulują poziom cukru we krwi oraz zapobiegają zaparciom. Inulina i antyoksydanty dodatkowo wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Co więcej, wyciąg z karczocha świetnie wpływa na florę bakteryjną jelit, dzięki czemu poprawia się nie tylko regularność wypróżnień, ale także odporność całego organizmu. Wszystkie te właściwości sprawiają, że karczochy są polecane jako naturalne suplementy wspomagające odchudzanie.
Karczochy - smak
Na koniec warto wspomnieć jak właściwie smakuje karczoch - ma lekko gorzki aromat, który świetnie komponuje się z różnego rodzaju przyprawami. Karczochy można gotować i piec. Stanowią świetną przystawkę, przekąskę lub składnik dania głównego. W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na tę roślinę - jeśli jeszcze jej nie próbowaliście, serdecznie polecamy!
Zobacz też: Dziurawiec – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne