Desery dla dzieci w słoiczkach

Słoiczki dla dzieci

Słoiczki dla dzieci wybierane są przez mamy jako element urozmaicenia diety. Dostępne są różne dania dla dzieci m.in. desery. Mamy często decydują się na podawanie żywności ze słoiczków, ze względu na szybkość i wygodę, a także gwarancję odpowiednich norm posiłku.

Słoiczki dla niemowląt – czy są bezpieczne?

Słoiczki dla niemowląt traktowane są jako żywność specjalnego przeznaczenia. Dlatego też produkt przed pojawieniem się na sklepowych półkach przechodzi szereg testów i musi spełniać wszystkie wymogi.

Kontrola odbywa się na wszystkich etapach produkcji, dlatego mamy mają pewność, że wybierają zdrowy deser dla dzieci.

Słoiczki dla dzieci mają przewagę nad samodzielnie przygotowanym posiłkiem pod względem wiedzy – skąd pochodzą produkty i w jaki sposób są uprawiane. Na opakowaniu obowiązkowa jest również tabela informująca o wartościach odżywczych, dlatego łatwo zbilansować dietę dziecka. Warto wybierać te, które oznaczone są zielonym liściem, informującym o ekologicznym sposobie upraw.

Zobacz: Witaminy dla dzieci – D3, C, B, K. Dawkowanie i działanie

Desery dla dzieci

Desery dla dzieci w słoiczkach to odpowiednio przygotowane posiłki, które występują w postaci:

  • przecieru owocowego – sprawdza się w stopniowym wprowadzaniu nowych smaków do jadłospisu dziecka;
  • mieszanki owocowo-mlecznej – dostarcza zarówno witaminy zawarte w owocach, a także niezbędny wapń z produktów mlecznych;
  • mieszanki owocowo-zbożowej – można je wykorzystać do wprowadzania glutenu do diety dziecka.

Dostępne są w różnych kompozycjach smakowych, a także konsystencji. Wraz z rozwojem dziecka zmniejsza się rozdrobnienie deseru. Desery dla niemowląt mogą stanowić także drugie śniadanie, podwieczorek czy przekąskę podczas długiego spaceru.

Poznaj: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) – jak się pozbyć u dzieci?

Deserki dla dzieci - jak wybrać?

Sklepowe półki uginają się od różnorodnych dań w słoiczkach. Jak zatem wybrać najlepszy z nich? Tworząc ranking słoiczków dla niemowląt należy wziąć pod uwagę:

  • wiek dziecka podany na opakowaniu – producenci wskazują przeznaczenie wiekowe deseru, tak aby stopniowo przyzwyczajać układ pokarmowy maleństwa do nowych produktów. Jednak należy pamiętać, iż każda mama najlepiej zna swoje dziecko i wie czego potrzebuje;
  • konsystencja produktu – dostosowana jest do wieku. Dla najmłodszych dzieci przeznaczone są gładkie przeciery, natomiast im dziecko jest starsze tym posiłek mniej rozdrobniony;
  • skład – niezbędne jest dokładne sprawdzenie składu posiłku. Nie może on zawierać cukru, soli i substancji konserwujących. Cukier zawarty w deserze może pochodzić jedynie z owoców;
  • przydatność do spożycia – należy sprawdzić datę przydatności do spożycia, a także wieczko produktu. Jeśli się ugina to posiłek nie nadaje się do konsumpcji.

Wybór należy opierać także na indywidualnych potrzebach dziecka. Powinno stopniowo próbować wszystkich smaków, jednak wiadomo, że jak każdy z nas będzie miało swoje ulubione.

Zdrowe desery dla dzieci - jak dostosować je do wieku?

Na opakowaniu każdego deseru dla dzieci zawarta jest informacja o minimalnym wieku dziecka, które może spożyć posiłek. Jest ona wskazówką dla rodziców wybierających produkt.

Rozszerzanie diety musi następować stopniowo, a wprowadzane produkty muszą być dostosowane do wieku, by delikatny układ pokarmowy dziecka był w stanie je przyjąć i prawidłowo strawić.

Pierwsze gładkie przeciery owocowe i warzywne można wprowadzać po 4 miesiącu. Nadaje się do tego jabłko, marchewka, czy dynia. W 5 miesiącu w jadłospisie mogą pojawić się banany, maliny i jagody.

Deserki dla niemowląt po 6 miesiącu mogą zawierać: śliwki, morele, gruszki i żurawinę. Natomiast po 9 miesiącu truskawki, mandarynki, cytryny i ananasy.

W razie wątpliwości związanych z żywieniem dziecka warto skontaktować się z pediatrą lub dietetykiem.

Słoiczki dla niemowląt – sposób przygotowanie i przechowywanie

Sposób przygotowania zależy do rodzaju posiłku. Można go podawać na ciepło lub na zimo. Aby podgrzać słoiczek należy włożyć go do garnuszka z ciepłą wodą lub podgrzewacza i doprowadzić do odpowiedniej temperatury. Desery dla dzieci podaje się najczęściej w temperaturze pokojowej.

Pojemność słoiczka nie jest wyznacznikiem ilości jaką dziecko ma zjeść jednorazowo. Należy pamiętać, że po otwarciu musi być on skonsumowany w ciągu 48 godzin.

Przeczytaj: Wzdęcia u noworodka – co na gazy u niemowlaka?

Słoiczki dla dzieci – pozostałe dania

Na rynku dostępne są różnorodne dania w słoiczkach. Deserki dla dzieci są jednymi z wielu dostępnych w tej formie. Producenci oferują także obiadki dla dzieci – zarówno zupy, jak i dania. One także, tak jak wszystkie słoiczki dla dzieci, traktowane są jako żywność specjalnego przeznaczenia i kontrolowane są na każdym etapie produkcji.

Autor: Dominika Rusek 

Czytaj więcej: Obiadki dla dzieci w słoiczkach - które wybrać?

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down