Domowe sposoby na afty w większości przypadków wystarczą, by pokonać te małe owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej. Prawdziwy lek na afty stosować będziemy tylko w cięższych i nawracających przypadkach. Domowy sposób na afty jest niejeden, ale większość sprawdzonych patentów opiera się na płukaniu ust ziołowymi wywarami.
Co innego pleśniawki – ze względu na wygląd mylone z aftami, ale groźniejsze. Wywoływane przez drożdżaki, nie ustępują samoistnie, dlatego w wielu przypadkach domowe sposoby na pleśniawki mogą okazać się niewystarczające. Sytuacji nie należy bagatelizować zwłaszcza w przypadku niemowląt. Dlatego zobacz, co na pleśniawki u niemowlaka sprawdzi się najlepiej.
Domowe sposoby na afty
Domowe sposoby na afty będą w zupełności wystarczające, by pokonać tę dolegliwość, tyleż bolesną i uciążliwą, co i przeważnie niezbyt groźną dla naszego organizmu. Afty to małe owrzodzenia, nadżerki otoczone czerwonym, zapalnym obrzeżem, które pojawiają się na w miejscu styku policzków:
- z dziąsłami,
- na podniebieniu,
- pod językiem.
Towarzyszy im niekiedy również powiększenie węzłów chłonnych. Nie są dokładnie określone przyczyny powstawania aft, co może mieć pewne negatywne konsekwencje, kiedy wybieramy lek na afty. Podejrzewa się, że mogą one powstawać wskutek urazów mechanicznych, na przykład w czasie szczotkowania zębów czy zabiegów stomatologicznych, ale mogą też mieć podłoże:
- genetyczne,
- hormonalne,
- chorobowe,
- immunologiczne (osłabienie układu odpornościowego przez białaczkę HIV, zapalenie jelit i inne, mniej groźne schorzenia).
Mogą też być afty spowodowane brakiem witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego. Jeżeli chodzi o afty, leczenie jest o tyle uciążliwe, że afty mają skłonność do nawrotów, często pojawiają się po kilku miesiącach. Jeżeli sytuacja taka utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lekarzem pod kątem dokładniejszego zbadania przyczyn.
Sprawdź: Żel na ząbkowanie - jak pomóc? Domowe sposoby i leki
Domowe sposoby na afty
Bywa, że najskuteczniejszy lek na afty to cierpliwość. W większości przypadków afty goją się samoistnie w ciągu kilku dni. Jeśli jednak towarzyszy im silny ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, w tym jedzenie czy przełykanie śliny, sięgnąć można po sprawdzone, domowe sposoby na afty. Należą do nich płukanki płynami o właściwościach antyseptycznych, na przykład na bazie szałwii lekarskiej, czy rumianku.
Do płukania można wykorzystać również wodę różaną. Kolejny sposób na afty to bezpośrednie przykładanie do nich woreczków z zaparzoną szałwią czy rumiankiem, ale też zwykłą herbatą, z której wydzielać się będzie i leczniczo działać kwas taninowy. W przypadku większej afty, leczenie może polegać na przyłożeniu do niej patyczka z gencjaną, czyli fioletem gencjanowym służącym do odkażania.
Lek na afty
Jeśli nie pomagają domowe sposoby na afty, konieczna może być wizyta u lekarza, który – jeśli uzna to za celowe, zapisze poważniejszy lek na afty.Do wyboru materapię:
- antybiotykami,
- lekami steroidowymi,
- środkami koagulacyjnymi.
W sprzedaży jest cała gama maści na afty i innych specyfików. Wykorzystują one działanie takich substancji czynnych, jak: D-pantenol, hydroksyetyloceluloza, diguklonian chlorheksydyny, glikol propylenowy, szałwia lekarska, rumianek i inne. Oprócz tego preparaty na afty przybierają formę suplementów diety, które działanie opierają głównie na takich składnikach, jak szałwia oraz witaminy z grupy B.
Czytaj też: Zajady leczenie - co na zajady? Domowe sposoby i leki
Co na afty u dziecka?
Afty nie występują wprawdzie u niemowląt, które zmagają się raczej z pleśniawkami (o których więcej za chwilę), natomiast już u nieco starszych dzieci afty stają się prawdziwą zmorą. Często pierwsze afty pojawiają się w momencie ząbkowania. Co robić w takiej sytuacji, co na afty u dziecka sprawdzi się najlepiej?
Lekarze uspokajają, że afty nie są groźne ani zaraźliwe. Dlatego w większości przypadków wystarczy płukanie ich szałwią lub rumiankiem, ewentualnie traktowanie płynem odkażającym. Ważna jest też dieta – stosujmy produkty, które nie będą podrażniać afty w buzi dziecka. Dobrze tolerowane jest na przykład mleko, zaś źle – potrawy kwaśne i ostre.
Co na pleśniawki?
Co na pleśniawki? Niekoniecznie to samo, co na leczenie aft. Pleśniawki często są mylnie utożsamiane z aftami. Dzieje się tak głównie ze względu na wygląd i miejsce występowania – na języku, podniebieniu, dziąsłach. Przyczyną ich powstawania są drożdżaki, wytwór flory bakteryjnej jelit. Podobnie jak afty, również ich wykwitowi sprzyja osłabienie organizmu, a także niedobory witaminy B12, żelaza i kwasu foliowego.
Czytaj: Preparat na kurzajki (brodawki) - jak się pozbyć? Sposoby
Domowe sposoby na pleśniawki
Co na pleśniawki będzie najskuteczniejszym antidotum? Na pleśniawki można płukać usta naparami z szałwii czy rumianku. Ponieważ jednak podłoże występowania pleśniawek ma związek z działalnością drożdżaków, niestety w większości przypadków domowe sposoby na pleśniawki będą niewystarczającym orężem - prawdopodobnie konieczna będzie bardziej zaawansowana pomoc. Na pleśniawki stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybicze, a czasem również antybiotykoterapię. W tym celu niezbędna jest wizyta u lekarza.
Co na pleśniawki u niemowlaka?
Pleśniawki bardzo często atakują buzię niemowląt. Przyczyną bywa zakażenie drożdżakami wyssanymi z mlekiem matki, albo w czasie ssania smoczka, który nie był przechowywany w higienicznych warunkach. Co robić w takiej sytuacji, co na pleśniawki u niemowlaka sprawdzi się najlepiej? W takich sytuacjach stosuje się żele lub spraye z substancją antyseptyczną. Tego typu lekiem na pleśniawki karmiąca matka może też posmarować sutki. Należy pamiętać, że w odróżnieniu od aft, pleśniawki nie ustępują samoistnie. Pleśniawki należy leczyć.
Zobacz: Leki na afty i pleśniawki