Zajady leczenie

Zajady – leczenie zajadów można w skuteczny sposób przeprowadzić w domu. Maść na zajady, dostępna w każdej aptece, kosztuje najwyżej kilkanaście złotych. A jeśli nie po drodze nam do apteki, gdy doskwierają zajady, leczenie można wdrożyć w oparciu o produkty, które znajdują się w lodówce i kuchennych szafkach. Co na zajady polecają specjaliści? Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na zajady? Która witamina na zajady przyniesie najlepsze efekty?

Zajady – leczenie

Zajady są stanami zapalnym naskórka, występującymi w kącikach ust. Nieleczone mogą prowadzić do bolesnych nadżerek, czyli ubytków nabłonka. Dlatego kiedy pojawią się zajady, leczenie należy podjąć natychmiast. Ważne jest przy tym, by prawidłowo rozpoznać przyczynę ich powstania. A mogą nią być bakterie lub grzyby.

Często też pojawiają się zajady wskutek podrażnień powodowanych przez protezę dentystyczną. Zajady bywają również efektem niedoborów witaminy B. Dlatego, jeśli chodzi o zajady, leczenie opiera się między innymi na dostarczaniu witaminy B2 do organizmu. Co na zajady jeszcze stosujemy? Jakie są uznane i skuteczne domowe sposoby na zajady?

Zajady – jak leczyć

Gdy w kącikach ust pojawią się zajady, leczenie przebiega na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, na zajady stosujemy objawowo preparaty mające zlikwidować stan zapalny naskórka. Maść na zajady używamy zewnętrznie, smarując miejsca zmienione chorobowo. Ale równie ważne jest w przypadku zajadów leczenie przyczyn, a więc eliminacja czynników, które doprowadziły do powstania bolesnych zmian w kącikach ust. Istotna jest też oczywiście profilaktyka, a więc dbałość o higienę ust i odpowiednie zaopatrzenie organizmu w witaminy.

Maść na zajady

Maść na zajady to specyfik do stosowania miejscowego, bezpośrednio na uszkodzony naskórek. Popularne na rynku maści na zajady wykorzystują działanie takich substancji czynnych, jak:

  • witamina B2,
  • ichtamol,
  • cynk,
  • tlenek cynku,
  • D-pantenol,
  • drożdże,
  • wyciąg z kłącza pięciornika,
  • wyciąg z nagietka ,
  • szałwia lekarska,
  • oczar wirginijski i inne.

Maść na zajady to tani i zazwyczaj skuteczny środek na stan zapalny w kącikach ust. Większość maści na zajady kosztuje najwyżej kilkanaście złotych. Ale pamiętajmy – w wielu przypadkach maść na zajady nie będzie potrzebna, czasem wystarczy stosowanie odpowiedniej diety i pamiętanie o podstawowych zasadach higieny.

Zobacz: Skuteczne maści na zajady

Witamina na zajady

Witamina na zajady? Tak! Zajady często są konsekwencją niedoboru witaminy B2 w organizmie, która to witamina odpowiada za prawidłowy rozwój błon śluzowych. W większości przypadków do uzupełnienia jej pokładów wystarczy stosowanie odpowiednio bogatej i zrównoważonej diety. Witamina B2 wytwarzana jest w niewielkiej ilości przez florę bakteryjną jelita grubego, ale w głównej mierze dostarczana jest w produktach żywnościowych.

Najwięcej witamin B2 jest w mięsach i wędlinach (cielęcina, wołowina, wieprzowina), rybach (na przykład makreli), mleku, jogurtach, jajach, a także – ale w dużo mniejszym stopniu – w owocach i warzywach. Dlatego też największe problemy z brakiem witaminy B2 mogą mieć wegetarianie, weganie oraz osoby niedożywione lub stosujące ubogą dietę.

Zajady – leczenie witaminą B2

Jeśli chodzi o zajady, leczenie witaminą B2 można wdrożyć wewnętrznie (odpowiednie dieta lub suplementacja) albo zewnętrznie, na objawy. Jednym z najczęściej polecanych domowych sposobów na zajady jest wcieranie w kąciki ust tłustego kremu wymieszanego z rozgniecioną tabletką witaminy B2. Zamiast tabletek, do stworzenia domowej maści na zajady można też wykorzystać bogate w witaminę B2 drożdże. W obu przypadkach, smarowidło nanosimy na kąciki ust wieczorem i pozwalamy witaminie B2 działać do rana.

Zajady – leczenie aloesem

Repertuar domowych sposobów na zajady jest szeroki. Jednym ze środków na zajady jest aloes, który zapobiega mnożeniu się bakterii, odkaża, przyspieszając przy tym regenerację skóry. Na zajady przykładamy liść aloesu, ocierając jego wilgotną stroną zmianę chorobową w kąciku ust. Można też wargi smarować wywarem przygotowanym z liści aloesu zalanych wrzątkiem.

Co na zajady? Czosnek

Czosnek to stary i wypróbowany sposób na zajady. Nazywany naturalnym antybiotykiem, czosnek ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Podobnie, jak witaminę B2, można czosnek stosować w dwojaki sposób – albo jako dodatek do diety, albo jako do wcierania miejscowo, bezpośrednio na zajady.

Inne domowe sposoby na zajady

Leczenie zajadów domowymi metodami może się opierać także o inne dostępne w większości kuchni produkty. Lecznicze właściwości w przypadku zajadów wykazywać będą także:

  • miód,
  • oliwa z oliwek,
  • czy zielony ogórek.

Ich użycie w leczeniu zajadów nie jest żadną filozofią – w przypadku na przykład ogórka, wystarczy położyć po jednym jego plastrze w każdym z kącików ust. 




share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi
Komentarze
chevron-down