W ostatnich latach manicure hybrydowy stał się prawdziwym hitem. Nie każdy może jednak wykonać go u siebie. Co robić, gdy pojawi się uczulenie na hybrydy?

uczulenie-na-hybrydy

Objawy uczulenia na hybrydy

Uczulenie na hybrydy często dotyczy tak naprawdę jednego bądź kilku składników znajdujących się w lakierze - bywa, że produkty jednej firmy wywołują objawy niepożądane, a inne nie. Choć symptomy z reguły pojawiają się dopiero po wykonaniu manicure’u i utwardzeniu go w lampie, warto wiedzieć, że reakcja alergiczna może nastąpić nawet po minimalnym i krótkotrwałym kontakcie z lakierem.

Do objawów uczulenia na hybrydy zaliczamy:

  • zaczerwienie lub/i wysypkę na skórkach wokół paznokci,
  • ból, pieczenie i swędzenie paznokci i palców,
  • wystąpienie pęcherzy lub opuchlizny dookoła paznokcia,
  • zwiększoną łamliwość paznokci i ich rozdwajanie się,
  • łuszczenie się skóry wokół płytki paznokcia,
  • opuchliznę całych dłoni (rzadko występującą).

Wyjątkowo uporczywym i nieprzyjemnym objawem uczulenia na hybrydy jest onycholioza, czyli odwarstwienie płytki paznokcia, zwane potocznie jego „schodzeniem”. Jeśli zauważymy, że nasze paznokcie zaczynają odstawać, ich kolor zmienia się na biały lub żółty, a do tego towarzyszy nam silny, promieniujący ból palców, niezwłocznie wybierzmy się do dermatologa. Im szybciej pokażemy się specjaliście, tym mniejsze będzie ryzyko całkowitej utraty paznokcia.

Czy uczulenie na hybrydy może pojawić się na ciele?

Niestety tak. U alergików lub osób szczególnie wrażliwych objawy uczulenia na hybrydy mogą rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Wówczas, np. na przedramionach lub szyi można zaobserwować czerwone, często swędzące plamy. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dostępne bez recepty tabletki na alergię, a jeśli te nie zadziałają - odwiedzić lekarza.

Uczulenie na hybrydy - co dalej?

Po zaobserwowaniu objawów uczulenia na hybrydy pierwszym i natychmiastowym krokiem powinno być jak najszybsze usunięcie drażniącego manicure’u bądź pedicure’u. Swędzącym palcom ulgę przyniesie zamoczenie ich w przestudzonym naparze z rumianku lub posmarowanie ich kremem z panthenolem.

Gdy pożegnamy się już z nieprzyjemnymi symptomami, nie ryzykujmy ich nawrotem poprzez ponowne nakładanie lakieru. Zdecydowanie należy zrobić dłuższą, kilkumiesięczną przerwę,
a ewentualny powrót do manicure’u hybrydowego powinien wiązać się ze zmianą stosowanych wcześniej produktów. Zamiast malować całe paznokcie, wykonajmy wówczas próbę uczuleniową na jednym palcu. Jeśli przez kilka dni nie pojawią się objawy uczulenia, wtedy będzie można pomalować całą resztę.

Niestety, u osoby, u której już raz wystąpiła reakcja alergiczna na hybrydy, prawdopodobnie pojawi się ona po raz kolejny. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z tego typu manicure’u i zastąpienie go innym sposobem.

Leczenie uczulenia na hybrydy

Jeśli mimo zdjęcia lakieru z paznokci objawy uczulenia nie miną, konieczna będzie wizyta u dermatologa. W niektórych przypadkach należy bowiem zastosować leki dostępne jedynie na receptę, np. maści ze sterydami.

Jeśli wysypka obejmie inne części ciała, lekarz może zaproponować wdrożenie tabletek na alergię, np. z loratadyną, cetyryzyną lub feksofenadyną. Warto wiedzieć, że uczulenie na hybrydy, podobnie jak na inne kosmetyki czy jedzenie, może wystąpić w każdym momencie. Często dochodzi do niego nie przy pierwszym kontakcie z lakierem, a na przykład po kilku miesiącach czy wręcz latach. Za reakcje alergiczne w przypadku hybryd najczęściej są odpowiedzialne składniki takie jak trimellitic anhydride, który może spowodować również podrażnienie skóry i oczu, oraz phthalsaureanhydrid, który u niektórych osób może doprowadzić dodatkowo do wystąpienia reakcji alergicznej ze strony dróg oddechowych.

Uczulenie na hybrydy a żele

Osoby uczulone na lakiery do manicure’u hybrydowego powinny uważać także na stylizację paznokci za pomocą żelu. W tego rodzaju preparatach można bowiem znaleźć te same składniki, co w lakierach hybrydowych, bądź ich pochodne.

W przypadku alergii na hybrydy najlepiej poprzestać na tradycyjnym malowaniu paznokci. Spróbować warto również metody tytanowej, która ostatnio staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Przyczyny uczulenia na hybrydy

Moda na manicure i pedicure hybrydowy trwa już od kilku lat i, póki co, nic nie zapowiada, aby miała się zakończyć. Nic dziwnego - paznokcie pomalowane specjalnym lakierem, a następnie utwardzone w lampie, wyglądają perfekcyjnie nawet do trzech tygodni. Manicure hybrydowy nie odpryskuje w wyniku kontaktu z detergentami, tak jak zdarza się to w przypadku tradycyjnych lakierów do paznokci. Panie uwielbiają go także za wyjątkowy połysk i bogatą gamę kolorystyczną. Niestety, nie wszystkie mogą go stosować - zdarza się, że u niektórych kobiet dochodzi do reakcji alergicznej.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także

share-icon Podziel się artykułem ze znajomymi

Olga Szymkowiak...

Komentarze
chevron-down