Tabletki na odchudzanie oprócz tego że powinny być skuteczne, muszą być bezpieczne dla organizmu. Najlepsze są pewne i przebadane preparaty na odchudzanie, polecane przez lekarza bądź dietetyka. Na odchudzanie oprócz tabletek odchudzających najcelniejsza będzie aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.
Tabletki na odchudzanie
Decydując się na terapię odchudzającą trzeba mieć świadomość, że skuteczne i trwałe efekty przyniesie racjonalna dieta połączona z aktywnością fizyczną. Jednak wiele osób decyduje się na preparaty na odchudzanie sądząc, iż zastąpią one właściwe podejście do żywienia i ruchu. Do środków tych należą przede wszystkim tabletki na odchudzanie, które są dostępne jako:
- leki na odchudzanie – przepisywane przez lekarza (na receptę), które działają na obniżenie apetytu i są skierowane przede wszystkim do osób borykających się z problemem nadwagi;
- tabletki odchudzające i inne preparaty odchudzające dostępne bez recepty - stanowiące suplement diety wspomagający odchudzanie poprzez zmniejszenie łaknienia, szybsze spalanie tłuszczu lub usprawnienie przemiany materii, itp.
Czytaj także: Zioła na odchudzanie - jakie zioła są skuteczne przy odchudzaniu?
Skuteczne tabletki na odchudzanie
Środki na odchudzanie, które mają za zadanie wyeliminować zgubne przejadanie się lub podjadanie pomiędzy posiłkami z reguły zawierają w swoim składzie kofeinę, guaranę, ocet jabłkowy, ekstrakt z ananasa i z gorzkiej pomarańczy. Apetyt pohamuje także błonnik regulujący pracę układu trawiennego. Dla łasuchów najlepsze będą preparaty zawierające chrom (pożądanie sięgnięcia po słodycze nie będzie już tak silne).
Natomiast tabletki na spalanie tłuszczu mają przyspieszyć skuteczność siermiężnych ćwiczeń fizycznych. W przypadku pozytywnych efektów nie wiadomo jednak co przyniosło skutek – przestawienie się na aktywny tryb życia czy połączenie go z tabletkami na odchudzanie. Zaleca się wsparcie kapsułkami odchudzającymi na początku odchudzania, a potem pozostanie jedynie przy ćwiczeniach i lekkich posiłkach.
Jeśli chodzi o przyspieszenie przemiany materii odpowiednie wydają się odchudzające tabletki, posiadające w składzie ekstrakt z zielonej herbaty i z grejpfruta.
Ponadto dostępne są środki odchudzające zmniejszające przyswajanie tłuszczu i węglowodanów przez ustrój. Inne natomiast wspierają funkcjonowanie wątroby i trzustki lub usuwają nadmiar wody z organizmu albo eliminują z niego toksyny.
Tabletki na odchudzające - jakich nie stosować?
Poszukując w sieci i podejrzanych sklepach produktów opatrzonych etykietą: „skuteczne tabletki na odchudzanie”, można się natknąć na środki, których absolutnie nie wolno stosować, gdyż zawierają groźne dla życia i zdrowia substancje.
Trzeba tu wymienić preparaty z dodatkiem m.in.:
- narkotyków i substancji przychotropowych;
- tasiemca (który penetrując do układu trawiennego ma za zadanie zjeść tłuszcz, a że przy okazji wchłania drogocenne dla organizmu substancje odżywcze, przez co go wycieńcza, producenci „cudownych” środków milczą);
- sibutraminy (porażającej system krwionośny i prawidłową pracę wątroby);
- DNP (mogące doprowadzić do przyspieszenia rytmu serca, zaćmy, a nawet śmierci).
Poza tym powinny zastanowić środki z niepewnego źródła, a także z Chin i krajów ościennych.
Należy też podkreślić, że tabletki na odchudzanie, także te kupowane w aptece, sklepach zielarskich oraz na stoiskach ze zdrową żywnością mogą wywoływać skutki uboczne (lepiej zapoznać się z ich listą zanim decyzja o stosowaniu pigułek na odchudzanie zostanie podjęta).
Zobacz też: Czerwona herbata - właściwości. Na odchudzanie
Tabletki na odchudzanie - co jest najskuteczniejsze?
Tabletki odchudzające, które zawierają naturalne składniki, zioła, zdrowe przyprawy (papryczka chili, pieprz cayene, cynamon), itp. wydają się bezpieczne. Jednak warto się zastanowić, czy nie lepiej stosować te komponenty w naturalnej postaci jako owoc, będący bazą drugiego śniadania czy dodatek do obiadu.
Czytaj też: Zielony jęczmień, ocet jabłkowy i zielona herbata – sprzymierzeńcy odchudzania
Sprawdzone tabletki na odchudzanie
Warto wziąć pod uwagę także wizytę u dietetyka, który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, itp. ustali adekwatną dietę. Dobrym pomysłem wydaje się również zatrudnienie trenera personalnego, który dobierze indywidualny trening. Idealnie gdyby udało się obie wizyty ze sobą skorelować.
Dobrze pamiętać o istnieniu efektu jo-jo, który często pojawia się kiedy proces odchudzania jest zbyt szybki, a osobie odchudzającej się zabraknie silnej woli albo zapału do chudnięcia.
Oczywiście trzeba też mieć świadomość, że samo połykanie tabletek odchudzających nie wystarczy by stać się fit. Mądre i efektywne odchudzanie to takie, w którym zaplanowano regularną porcję ruchu i racjonalne porcje zdrowego jedzenia. Wskazane jest stosowanie bezpiecznych i przebadanych tabletek na odchudzanie, zaleconych przez lekarza.
Autor: Olga Tomaszewska
Sprawdź: Nadwaga u dzieci - co robić gdy dziecko ma nadwagę